12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  biatlon

Biatlon

Závody na programu EYOWF 2011
 

Kategorie

Disciplíny
Chlapci
Závod ve sprintu 7,5 km

Individuální závod 12,5 km
Dívky
Závod ve sprintu 6 km
Individuální závod 10 km
Chlapci a dívky Smíšené štafety 2 x 7,5 km chlapci + 2 x 6 km dívky

 
Detailní program biatlonu zde.
 
Propozice k biatlonu zde.

 

O SPORTU

Biatlon, stejně jako většina sportů spojených s lyžemi, pochází z Norska. Ačkoliv jeho kořeny také sahají do druhé poloviny 19. století, jeho cesta k popularitě nebyla tak jednoduchá a přímočará jako u klasických disciplín.

Ačkoli se biatlon jako disciplína objevil již na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924, a to formou závodu vojenských hlídek (družstva), jako samostatná disciplína a plně uznaný sport měl svoji olympijskou premiéru až v roce 1960 ve Squaw Valley.

Biatlon je vlastně běh na lyžích obohacený o střelbu z malorážné pušky. V průběhu závodů se střílí dvě nebo čtyři střelby na vzdálenost 50 metrů, střelba ze stoje se provádí na terč o velikosti 11,5 cm, střelba vleže na terč o velikosti 4,5 cm. Při každé střelbě absolvuje závodník 5 ran - za netrefený terč dostává penalizace, které závisí na typu závodu. U individuálního (distančního) závodu je minutová penalizace (přičtení jedné minuty k výslednému času za každou chybnou ránu), při závodě štafet je možné při chybné střele znovu nabít postupně až třemi ranami.  U ostatních typů závodu musí závodník za každou chybnou střelu objet  navíc 150 m dlouhý okruh. Při biatlonu se běhá pouze volnou technikou.

  
 
Typy závodů
Individuální (distanční) závod
 

V individuálním závodě v tomto typu závodu se běží pět okruhů o celkové délce 20 km (muži) a 15 km (ženy) s tím, že v průběhu závodu je zařazena čtyřikrát střelba (2x vleže, 2x ve stoje). Za každou chybnou ránu je přičtena k běžeckému času jedna minuta, vítězí závodník s nejrychlejším časem. 

Sprint 

Sprint je vlastně „polovičním“ individuálním závodem také s intervalovým startem, zpravidla po 30 vteřinách. Muži i ženy běží oproti distančnímu závodu poloviční trať (10, resp. 7,5 km), na které jsou zaraženy dvě střelby (1x vleže a 1x ve stoje). Místo minutové penalizace však běží trestné kolečko o délce 150 m.

 

Stíhací závod nebo také Pursuit

Stíhací závod vždy navazuje na závod ve sprintu, první startuje vítěz úvodního závodu a za ním s časovou ztrátou podle výsledků ze sprintu ostatní závodníci. Na trati 12,5 km (muži) a 10 km (ženy) jsou zařazeny 4 střelby. V případě netrefeného cíle běží závodník navíc 150 m dlouhé kolečko. Vítězem je ten, kdo první protne cílovou pásku.
Zajímavá čísla biatlonu
250 metrů - až na takovou vzdálenost se střílelo v počátcích biatlonu.
 1992  
na olympiádě v Albertville byl zařazen také biatlon žen.
 
Hromadný start
 

U tohoto typu závodu vyrážejí všichni závodníci na trať současně. Počet účastníků je z technických i bezpečnostních důvodů omezen počtem 30 nejlepších závodníků podle světového žebříčku. Závod se jezdí na 15 km (muži) a 12,5 km (ženy) se čtyřmi střelbami. Závod je v podstatě obdobou stíhacího závodu, avšak s hromadným startem.  

Štafety
 
Štafeta se skládá ze 4 závodníků, z nichž každý postupně absolvuje 7,5 km (muži), resp. 6 km (ženy) se dvěmi zařazenými střelbami. Také v tomto závodě se při chybné střelbě běží za každou netrefenou ránu trestné kolečko 150 m. U štafet však lze nejprve využít 3 náhradní náboje, které má každý závodník k dispozici u každé střelby. Podmínkou využití náhradních nábojů je jejich postupné nabití (do zásobníku se nesmí zasunout všechny tři nábojnice najednou). Vítězí tým, jehož poslední, čtvrtý, závodník dosáhne jako první cíle.
Smíšené štafety
 
Závod je obdobou štafet s tím rozdílem, že v jednom týmu startují nejprve dvě ženy a poté dva muži. Trať je dlouhá 6 km pro ženy a 7,5 km pro muže a jsou v ní zařazeny dvě střelby. Vítězí tým, jehož poslední, čtvrtý, závodník je první v cíli.

 

O AREÁLU - BIATLONOVÝ AREÁL BŘÍZKY

Biatlonové závody se uskuteční ve sportovním areálu Břízky, který leží v Jablonci nad Nisou zhruba 10 kilometrů od Liberce. Kromě biatlonového stadionu je zde k dispozici také další areál pro běh na lyžích. Sídlo zde mají místní kluby a oddíly.

Biatlonový areál

Na biatlonovém stadionu se nachází střelnice, věž pro rozhodčí a výpočetní techniku, zázemí pro pořadatele i  pro sportovce. Kolem střelnice vedou běžecké tratě, které lze bez problémů upravit na základě požadované náročnosti a typu závodu.

Střelnice disponuje 26 střeleckými stavy a celý areál lze uměle zasněžit při nedostatku sněhu. Sportovní areál Břízky splňuje parametry pro konání nejvyšších domácích soutěží a také některých mezinárodních závodů.

Běžecký areál

V těsné blízkosti biatlonového areálu je také areál pro běh na lyžích. Kromě mnoha variant závodních tratí je tu k dispozici i zázemí pro sportovce a organizátory. Oba areály lze navíc běžeckými tratěmi propojit.

 
Uskutečněné akce: 
Mistrovství světa v letním biatlonu 2002
Mezinárodní závody v biatlonu
Evropský pohár v biatlonu
Mistrovství České republiky v biatlonu
Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010
Závody Českého poháru v biatlonu i letním biatlonu

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%