12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Aktuality

EYOWF 2011 podpoří české sportovní hvězdy, a jeho zahájení se zúčastní i Jacques Rogge
10. 6. 2010 čtvrtek 16:36
Blog Image

Slavnostního zahájení 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 se v liberecké Tipsport areně zúčastní prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Tuto vrcholnou soutěž sportovců do osmnácti let v Libereckém kraji podpoří i nejlepší čeští reprezentanti - patrony jednotlivých disciplín festivalu se stali mj. Lukáš Bauer, Šárka Záhrobská a Tomáš Verner. Na tiskové konferenci v Liberci dnes pokřtili také oficiálního maskota festivalu 2011 - rampoucha Rampiče.

Jubilejní, 10. EYOWF v Libereckém kraji se stane ve dnech 12. – 19. února 2011 nejen křižovatkou evropského mládežnického sportu, ale také centrem olympijského hnutí a sportovní diplomacie. Na zahájení vrcholné události pořádané ve třech střediscích regionu (Liberec, Jablonec nad Nisou, Kořenov-Rejdice) a v osmi tradičních zimních odvětvích, jíž se zúčastní okolo 1 500 účastníků ze 49 zemí Evropy, dorazí i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.
 
„Pan Rogge, který patřil v 90. letech minulého století ke spoluzakladatelům těchto letních a zimních festivalů, nám už svou účast písemně potvrdil. Kromě zahajovacího ceremoniálu v dalších dnech počítá i s návštěvou některých sportovišť. Jeho přítomnost bude přesvědčivým důkazem o mimořádném významu této akce," uvádí Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. Pobyt prezidenta MOV však nebude v Liberci zdaleka jedinou významnou diplomatickou aktivitou. „Tu nejdůležitější představuje nepochybně zasedání výkonného výboru Asociace evropských olympijských výborů, které se uskuteční 12. – 13. února 2011 v Grandhotelu Zlatý lev. Zúčastní se ho kompletní generalita evropského olympijského hnutí v čele s předsedou asociace Patrickem Hickeym," upřesňuje Milan Jirásek.
 
Aktivně se do podpory festivalu zapojí také Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci, která společně s organizačním výborem EYOWF 2011 a za podpory Českého olympijského výboru uspořádá ve dnech 10. – 12. února odbornou konferenci s názvem Evropa - mládež - olympismus.
 
„Sportovní i společenský program festivalu bude opravdu nesmírně náročný a nabitý, což klade především na organizátory akce nesmírně vysoké nároky. Osobně však věřím, že tuto událost po všech stránkách zvládnou. Své kvality dokázali před nedávnem při pořádání olympiády dětí a mládeže České republiky 2010 v Libereckém kraji, která představovala velice dobrou a všestrannou prověrku akceschopnosti a soudržnosti organizačního týmu. Zvládl ji výborně, o čemž svědčí i ryze pozitivní hodnocení vedoucích představitelů Českého olympijského výboru, kteří tuto olympiádu označili za jednu z nejúspěšnějších v historii," vyjadřuje optimismus Radek Cikl, náměstek hejtmana Libereckého kraje.
 
Nejlepší čeští reprezentanti patrony festivalu
EYOWF 2011 je prestižní soutěží pro mladé závodníky do osmnácti let, budoucích hvězd světového sportu. Organizační výbor festivalu však oslovil také nejlepší české reprezentanty v zimních disciplínách a požádal je o podporu. Osm disciplín, které jsou na programu této akce, tak získalo špičkové patrony. Stali se jimi - v alpských disciplínách Šárka Záhrobská, v běhu na lyžích Lukáš Bauer, v biatlonu Veronika Vítková, v krasobruslení Tomáš Verner, v ledním hokeji brankář Marek Schwarz, ve skoku na lyžích Roman Koudelka, v severské kombinaci Pavel Churavý a ve snowboardingu Michal Novotný.
 
„Všechny tyto osobnosti spojí své jméno s akcí, která ovlivní budoucnost českého i mezinárodního sportu. Ani v jediném případě jsme nebyli odmítnuti. Spojením festivalu s našimi předními sportovci pomůže zvýšit povědomí o této soutěži na veřejnosti. Na druhé straně si naopak mladí sportovci v porovnání s českou sportovní elitou uvědomí, jak dlouhá a trnitá bude ještě jejich cesta vzhůru - k výkonům a výsledkům jejich slavných vzorů," říká Roman Kumpošt, čestný prezident organizačního výboru EYOWF 2011.
 
Lukáš Bauer, nejlepší český běžec na lyžích a trojnásobný medailista ze zimních olympijských her, o své záštitě dlouho nepřemýšlel. „Pořádání zimního festivalu v Libereckém kraji samozřejmě podporuji. Sám jsem čtyřikrát startoval na olympijských hrách a vím, jaký je to fantastický sportovní i společenský zážitek. Pro mladé sportovce to bude představovat jejich dosud největší životní soutěž a současně i obrovskou motivaci do další kariéry. Lyžování potřebuje nové vzory a věřím, že EYOWF 2011 nabídne důstojné pokračovatele naší generace s Northugem, Colognou, Pillerem Cottrerem a dalšími skvělými soupeři," přeje si Lukáš Bauer.
 
Protipóly zkušených patronů budou na EYOWF 2011 mladí a talentovaní čeští sportovci, potenciální účastníci festivalu. Tyto závodníky, kteří se stanou i "tvářemi" svých soutěží, vybrali organizátoři na doporučení managementu jednotlivých sportovních odvětví. Alpské disciplíny zastupuje Ester Ledecká z Prahy, běh na lyžích Petra Hynčicová z Liberce, biatlon Jessica Jislová z Jablonce nad Nisou, krasobruslení Petr Coufal z Ostravy, lední hokej Josef Mikyska z Frýdlantu, skoky na lyžích Vít Háček z Harrachova, severskou kombinaci Ondřej Kelnar z Valašského Meziříčí a snowboarding Eva Samková z Vrchlabí.
 
Vysoké očekávání v zahraničí
Zástupci organizačního výboru EYOWF 2011 se před nedávnem zúčastnili v maltské metropoli La Valettě pravidelného jarního semináře Asociace evropských olympijských výborů, kde před delegáty a hosty prezentovali aktuální stav příprav.
 
„Naše prezentace trvala dvacet minut. Myslím, že se vydařila, neboť účastníci jednání ji vyprovodili potleskem. Žádné dotazy nezazněly - dílem i proto, že jsme všem delegátům předali desky s veškerými informacemi, speciálním newsletterem a také antistresovým míčkem s logem:-) Nejvíc samozřejmě potěšila chvála, které se nám dostalo z úst samotného předsedy asociace Patricka Hickeyho a předsedy komise EYOWF Guida de Bondta. I ostatní aktéři jednání vyjadřovali spokojenost s průběhem příprav a vysoce nastavenou úrovní organizace, sportovišť i zázemí našeho festivalu. Přiznám se, že mě z toho obrovského očekávání občas zamrazí," připojila Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011.
 
Zimní festivaly se jako akce nekomerčního charakteru nikde v Evropě neobejdou bez financování z veřejných rozpočtů. V případě EYOWF 2011 se přesto daří sponzorsky zapojit i některé významné firmy. Počátkem května se oficiálním dodavatelem festivalu stala automobilka Škoda Auto. Její zástupci předali v Mladé Boleslavi pořadatelům první dva z celkem padesáti vozů této značky. Automobily bude využívat nejen organizační výbor podle aktuální potřeby, ale poslouží i k přepravě hostů, šéfů jednotlivých misí a menších výprav.
 
 
 

Reakce
7 + 1 =
21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%