12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  alpské lyžování

Alpské lyžování

Závody na programu EYOWF 2011

Kategorie Disciplíny
Chlapci Obří slalom Slalom Paralelní obří slalom družstev
Dívky Obří slalom Slalom Paralelní obří slalom družstev

 

Detailní program alpských disciplín zde.

Propozice k alpským disciplínám zde.

 

O SPORTU

Alpské (sjezdové) lyžování vzniklo postupným vývojem klasického lyžování, které dorazilo do střední Evropy z Norska. Pro prudké svahy Alp však výbava ani styl zatáčení v telemarku (jedna noha předsunutá před druhou) nebyly vhodné. To vedlo k postupnému rozvoji alpského lyžování a jeho oddělování od běhu na lyžích. Pro větší kontrolu nad lyžemi a zvládnutí prudších svahů ve větší rychlosti bylo nutné napevno upevnit jak špičku, tak i patu boty. Masivnější rozvoj alpského lyžování šel ruku v ruce s rozvojem zimních středisek a výstavbou lanovek a vleků.

Na olympiádě se alpské lyžování představilo poprvé v roce 1936 v Garmisch–Partenkirchenu formou alpské kombinace mužů i žen. Velký rozvoj a popularitu alpského lyžování po druhé světové válce dokládají již první poválečné zimní olympijské hry, na nichž se závodilo ve třech alpských disciplínách – sjezdu, slalomu a kombinaci. Dnešní alpské lyžování se šesti olympijskými disciplínami a samostatným mistrovstvím světa je populárním masovým sportem i velmi atraktivním zážitkem v podání světové špičky.  

slalom sjezd sjezd
 
Disciplíny alpského lyžování
Slalom

Principem slalomu je sjet trať v co nejkratším čase a současně projet všemi bránami, které jsou na trati. Brány tvoří vždy střídavě dvě modré a dvě červené tyče, jejich uspořádání tedy vytyčuje závodní trať. Počet bran na trati se u mužů pohybuje mezi 55-75, u žen 40-60. Vzdálenost a umístění bran na trati určují pravidla. Slalom se jezdí dvoukolovým systémem - po prvním kole se vždy postaví nová trať. Ve druhém kole je startovní pořadí prvních 30 závodníků obrácené, takže vítěz startuje jako třicátý. U závodů Světového poháru, kde do druhého kola postupuje jen 30 závodníků, tedy startuje jako poslední. Vítězem se stává závodník s nejrychlejším součtem časů z prvního i druhého kola.  

Obří slalom

Obří slalom patří spolu se slalomem k tzv. technickým disciplínám. Trať pro obří slalom je však delší a brány na trati jsou dále od sebe. Převýšení tratě je mezi 250 - 400 m pro ženy a 250 - 450 m pro muže. Závod se jezdí na dvě kola, pro druhé kolo se staví nová trať. Startovní pořadí je stejné jako u slalomu. Pořadí určuje součet časů z obou kol, vítězem se stává závodník s nejrychlejším celkovým časem.
  
Zajímavá čísla z alpského lyžování
78 % to je maximální sklon sjezdovky v Rakouském Zillertalu.
251 km/h je oficiální světový rekord v rychlostním lyžování. Této rychlosti dosáhl italský závodník Simone Origone v roce 2006 ve francouzském středisku Les Arcs.
82 je součet všech medailí , které získal na světových pohárech (62), mistrovstvích světa (12) a olympijských hrách (8) dosud nejúspěšnější závodník v alpském lyžování - Nor Kjetil André Aamodt
 
Super obří slalom (Super G)
Super obří slalom v sobě snoubí prvky obřího slalomu a sjezdu. Je to závod, v němž závodníci dosahují rychlosti kolem 90 km/h. Na trati bývá umístěno minimálně 35 bran v kategorii mužů a  30 bran v kategorii žen, jimiž závodníci musejí projet. Počet bran je stanoven úměrně převýšení trati. Je to současně jedna z nejmladších alpských disciplín, která měla svoji olympijskou premiéru v kanadském Calgary v roce 1988. Závod se jezdí pouze na jedno kolo a vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem. Stejně jako u ostatních slalomových závodů i u super G si závodníci před startem mohou trať pouze vizuálně prohlédnout sesouváním, nemohou tedy trať tréninkově projíždět.
Sjezd
Sjezd je nejrychlejší a také jednou z nejstarších alpských disciplín. V rámci olympijského programu je pravidelnou disciplínou již od roku 1948. Standardní délka tratě se pohybuje mezi jednou a půl až dvěma a půl minutami jízdy. Rychlost závodníků dosahuje v nejrychlejších partiích přes 130 km/h, na proslavené sjezdovce v Kitzbühlu dokonce okolo 150 km/h. Trať vyznačují branky, které pouze určují její koridor a nejsou určeny k objíždění. Čas se měří s přesností na setiny vteřiny. Závodí se pouze na jedno kolo a vítězem je závodník s nejrychlejším časem.
Alpská kombinace

Alpská kombinace je nejstarší alpskou olympijskou disciplínou. Ačkoliv se jako jediná alpská disciplína objevila již v roce 1936 v Garmisch–Partenkirchenu, po druhé světové válce z programu zmizela a k jejímu opětovnému zařazení došlo až v roce 1988 na olympiádě v Calgary. Při olympiádách a mistrovství světa tvoří alpská kombinace samostatnou disciplínu, v seriálu Světových pohárů se vyskytuje spíše výjimečně. Kombinace se skládá z jednoho kola sjezdu a dvou kol slalomu. Všechny časy se sčítají a vítězem je závodník s nejrychlejším celkovým časem.

Aby zatraktivnila tuto disciplínu a donutila více závodníků k účasti, přišla Mezinárodní lyžařská federace v roce 2005 s novým formátem závodu - tzv. super kombinací. Ta se skládá pouze z jednoho kola slalomu i sjezdu a v současné době již v podstatě nahradila původní alpskou kombinaci.
 
Dalšími disciplínami, které postupně vznikají z důvodů zatraktivnění tohoto sportu, jsou paralelní slalom a obří slalom prováděný na dvou paralelních tratích, dále pak závody prováděné KO systémem a týmové soutěže.

Týmová soutěž se uskutečnila poprvé na mistrovství světa v italském Bormiu 2005 za účasti šesti reprezentantů z každého týmu (3 ženy a 3 muži), z nichž vždy 2 startovali v závodu superobřího slalomu a 2 v závodě ve slalomu. Vítězem se stalo družstvo, které dosáhlo nejnižšího součtu pořadí v jednotlivých disciplinách.

Nový formát soutěže týmů

Na finále Světového poháru v Garmisch-Partenkirchen v březnu 2010 byl poprvé vyzkoušen nový formát týmové soutěže, a to týmový paralelní slalom. V něm startovalo systémem pavouka 16 nejlepších národních týmů nasazených dle pořadí v Poháru národů Světového poháru. Startovaly proti sobě vždy dva týmy reprezentované dvěma ženami a dvěma muži. Vítěz každé jízdy obdržel bod. Do dalšího kola postupovalo družstvo, které dosáhlo vyššího počtu bodů. V případě stavu 2:2 rozhodoval o vítězi nejrychlejší čas.

Vítězem tohoto prvního Týmového závodu Světového poháru v paralelním slalomu se překvapivě stalo družstvo České republiky ve složení Lucie Hrstková, Šárka Záhrobská, Ondřej Bank a Kryštof Krýzl.

Vzhledem k velké atraktivitě, rychlosti průběhu a dramatičnosti pro přítomné diváky a dosažené vysoké televizní sledovanosti bylo Mezinárodní lyžařskou federací rozhodnuto o dalším rozvoji této discipliny. Výsledkem je, že se v příští sezóně zvýší počet těchto závodů na tři. Seriál závodů Světového poháru bude zahajovat i končit touto týmovou soutěží. Zároveň byl tento závod zařazen i do programu mistrovství světa 2011.

A právě tímto způsobem
(byť s malou úpravou, kdy při rovnosti bodů nebude rozhodovat jen nejrychlejší čas, ale součet nejrychlejších časů nejlepšího muže a nejlepší ženy z každého týmu) se také pojede i týmová soutěž na EYOWF Liberec 2011.  
 

O AREÁLU - SPORTOVNÍ AREÁL JEŠTĚD

Sportovní areál Ještěd leží na úpatí hory Ještěd (1012 m n. m.), dominanty města Liberce a jeho okolí. V posledních letech došlo k jeho výrazné  modernizaci, takže se stal jedním z nejmodernějších lyžařských středisek v České republice. Návštěvníci zde naleznou 12,5 km sjezdových tratí, které mají z 95 % pokrytí zařízením na výrobu technického sněhu. Přepravu lyžařů zajišťuje jedna kabinová lanovka, dvě čtyřsedačkové lanovky, jedna dvousedačková lanovka a pět vleků. Areál sdílí společné zázemí s komplexem skokanských můstků.

 
 

Z centra města sem lze dojet velmi pohodlně. V těsné blízkosti nástupu do areálu se nachází konečná zastávka tramvaje, která projíždí napříč Libercem. Těsně vedle ní je umístěno centrální parkoviště.

Pro potřeby závodů v alpském lyžování 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže v roce 2011 budou využity dvě sjezdovky. Sjezdová trať „Pod Lany“, která vede pod dráhou kabinové lanovky, bude sloužit jako závodní trať. Sjezdovka „Slalomová trať“ je určena jako tréninková. Obě sjezdovky jsou vybaveny technikou pro umělé zasněžování.
 
Zázemí a občerstvení pro závodníky, organizační výbor, novináře i občerstvení bude umístěno v nové obslužné budově, umístěné ve svahu u dojezdu skokanských můstků a jejich okolí. Zázemí organizačního výboru, novinářů a VIP bude v cílovém prostoru závodu, tedy na dojezdu sjezdové tratě Pod Lany.

  

Uskutečněné závody: 
Závody Světového poháru Masters v alpském lyžování 2005
Národní závody v alpských disciplínách

Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%