12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Vizitka pořadatele  /  Liberec

Liberec

Liberec, v němž žije 100 000 obyvatel, se rozkládá v severní části České republiky v údolí mezi Jizerskými horami a Ještědským hřebenem. Tento hřeben nese svůj název podle nepřehlédnutelné dominanty města – 1012 metrů vysoké hory Ještěd, na jejímž vrcholku ční architektonický skvost: hotel ve tvaru rotačního hyperboloidu.

Město leží ve výšce 374 metrů nad mořem a protékají jím řeky Lužická Nisa, Černá Nisa a také Harcovský potok, na němž se nachází Harcovská přehrada.

První zprávy o osídlení tohoto místa pocházejí z roku 1352, ale pravděpodobně už koncem 13. století začala na obchodní cestě z Čech do Lužice kolem brodu přes Harcovský potok vyrůstat osada, kde si obchodníci mohli po náročném přechodu horského hřebene odpočinout. Důležitým datem historie Liberce je rok 1577, v němž byl císařem Rudolfem II. povýšen na město.

 

Sametový impuls rozvoje

Strategická poloha společně s velmi rozvinutým sklářským a textilním průmyslem byly hlavními důvody rozkvětu města už na počátku 20. století. V tomto období se zde vybudovala tramvajová doprava, založena byla nejstarší zoologická zahrada na území Čech a Moravy, která se v současné době pyšní unikátním chovem bílých tygrů, vznikla také botanická zahrada a Technická univerzita Liberec.

Významný rozvoj město zaznamenalo po sametové revoluci, k níž došlo v bývalém Československu v listopadu 1989. Vystavěly se průmyslové zóny s mnoha investičními příležitostmi a změnila se celková ekonomická struktura města. Textilky nahradily nové podniky a firmy  působící ve sklářském, oděvním, strojírenském, automobilovém, elektrotechnickém a chemickém průmyslu.

Zrekonstruovalo se také historické jádro města včetně novogotické radnice a náměstí Dr. Edvarda Beneše. K dalším významným institucím patří také Severo-české muzeum, Oblastní galerie, Státní vědecká knihovna, Divadlo F. X. Šaldy či multifunkční sportovní Tipsport arena.

 

Burian, Šalda a Porsche

K nejslavnějším libereckým rodákům patří král českých komiků Vlasta Burian, automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, literární kritik a novinář František Xaver Šalda, hudební skladatelé Karel Vacek, autor skladeb Cikánka a Pohádka mládí, Kamillo Horn či Johannes Christoph Demantius.

Dnes je Liberec moderním hospodářským i kulturním centrem celého regionu. Cesta do hlavního města Prahy po dálnici zabere necelou hodinu jízdy, hranice s Německem i Polskem jsou vzdáleny pouze třicet minut.

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%