12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Vizitka pořadatele  /  Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Počet obyvatel: 45 254 (k 1. 1. 2009)
Rozloha: 3 138 ha
Nadmořská výška: 475 m. n. m.
Průměrný věk občanů: 39,9
Vzdálenosti:Liberec – 12 km, Rejdice – 21,6 km
Webové stránky města: www.mestojablonec.cz

První zmínka o Jablonci se vyskytuje již roku 1356, ale ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík.
 
Zásadní změna ve vývoji města nastala ve 2. polovině 17. století. Začíná se rychle rozvíjet sklářství a díky výhodné poloze i obchod. V první polovině 18. století se objevily první bižuterní výrobky a přinesly městu úspěch a vzestup. V roce 1808 byl Jablonec povýšen na městys a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. V té době už obchodoval s celým světem. Důkazem bohatství, které do Jablonce přicházelo právě v letech do 1. světové války, je celá řada významných staveb a celých čtvrtí. Později vznikly dvě dominanty Jablonce, kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Horním náměstí a radnice na dnešním Mírovém náměstí.

Jablonec nad Nisou, brána Jizerských hor, je i dnes považován za město skla a bižuterie, ale také sportu. Po dvouleté rekonstrukci bylo znovu otevřeno městské divadlo, návštěvníci se mohou podívat do Muzea skla a bižuterie, galerie Belveder v Mlýnské ulici, prohlédnou si secesní, bohatě zdobené stavby soustředěné především v ulicích Podhorská, Lidická a 28. října.
 
Nejúspěšnějším sportovním klubem ve městě je fotbalový klub FK Baumit Jablone, který se v sezóně 2009/2010 umístil na druhém místě první fotbalové ligy v ČR.

Mezi nejvýznamnější jablonecké rodáky patří architekt Josef Zasche, autor projektů starokatolického kostela Povýšení sv. Kříže a římskokatolického kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Gustav Leutelt, spisovatel a básník, či dirigent Peter Hermann Adler či oštěpařka Barbora Špotáková.
21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%