12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  běh na lyžích

Běh na lyžích

Závody na programu EYOWF 2011

Kategorie Disciplíny
Chlapci 10 km klasickou technikou 7,5 km volnou technikou Sprint 1,2 km
Dívky 7,5 km klasickou technikou 5 km volnou technikou Sprint 1,2 km
Chlapci a dívky Smíšené štafety 2 x 2,5 km chlapci + 2 x 2,5 km dívky
 
Detailní program běhu na lyžích zde.
Propozice k běhu na lyžích zde.
 
O SPORTU

Běh na lyžích je nejstarší klasickou lyžařskou disciplínou, která se rozšířila z Norska do oblasti střední Evropy a Ruska. Účelem prvních předchůdců dnešních běžek bylo zejména usnadnit a urychlit namáhavou cestu sněhem. Postupem času však vznikl nový zimní sport, jehož cílem bylo co nejrychleji překonat určenou vzdálenost.

Na rozvoji tohoto lyžařského odvětví ve střední Evropě se významně podíleli i čeští závodníci v rámci tehdejšího Rakousko–Uherska. Ve  Vysokém nad Jizerou v Krkonoších vznikl v roce 1903 vůbec první lyžařský klub ve střední Evropě. Původní lyže, vyřezané z jasanového dřeva, dnes nahradila speciální struktura umělých hmot a bambusové hole vystřídal karbon. Ve vývoji tohoto sportu nastal jeden ze zásadních zlomů v 80. letech 20. století, kdy nastoupila éra tzv. volného stylu, nazývaného též bruslení. První legendou tohoto stylu se stal Švéd Gunde Svan.

V počátcích rozvoje volné techniky byli závodníci používající volný styl klasifikováni dohromady se závodníky jezdícími klasickou technikou, což však nebylo příliš spravedlivé. Vzhledem k tomu, že bruslení je výrazně rychlejší a technicky naprosto odlišné od klasiky, se z něj poměrně brzy stala samostatná disciplína. V současnosti se tak konají závody v klasické i ve volné technice. Při „klasice“ je zcela zakázáno bruslit i odbruslovat.

V běhu na lyžích se nehodnotí styl, cílem je pouze dosažení nejrychlejšího času při dodržení pravidel závodu. Kromě tradičních běžeckých závodů se jezdí také samostatný světový seriál dálkových běhů (FIS World Loppet) - nejlepší dálkoví lyžaři jsou zpravidla specialisté.

Volná technika - bruslení

Volná technika - hromadný start

Klasická technika

Disciplíny běhu 
Všechny uvedené typy závodů se jezdí jak klasickou tak volnou technikou.

Distanční běh

Distanční běh je závod na různé vzdálenosti, zpravidla na 5, 7,5, 15, 30 a 50 km. Dřívější intervalový start nahradil v posledních letech zejména na delší vzdálenosti (30, resp. 50 km) start hromadný, pro zvýšení atraktivnosti a přehlednosti závodů pro diváky.

Sprint

Sprint je relativně nová a atraktivní disciplína, která dokázala přivést běh na lyžích i do center měst či zimních hal. Sprint se běží zpravidla na okruhu dlouhém 1,4 km (muži), resp. 1,2 km (ženy). Nejprve se jede tzv. kvalifikace, při níž závodníci absolvují trať samostatně a vyjíždějí intervalovým startem v rozmezí od 10 do 30 vteřin. Podle výsledných časů z kvalifikace jsou soutěžící rozděleni do čtvrtfinálových rozjížděk, zpravidla po šesti v jednom rozběhu. V rozjížďkách se již startuje hromadným startem. Vyřazovací metodou postupují nejlepší závodníci z rozjížďky do semifinále a následně do finálových jízd, kam postupuje 16 nejlepších sprinterů. O vítězi nerozhoduje celkový nejrychlejší čas, ale první místo ve finálové jízdě.

 

Zajímavá čísla běhu na lyžích

  90   

km je délka nejpopulárnějšího dálkového běhu – Vasaloppetu, neboli Vasova běhu, lyžařského svátku, který se každoročně koná ve Švédsku.
8
zlatých olympijských medailí získal nejúspěšnější lyžař historie - Nor Bjørn Dæhlie.
26
medailí získali čeští běžci na MS a OH od vzniku samostatné České republiky   (1. 1. 1993).

 

Sprint dvojic

Závod je obdobou sprintu jednotlivců, zde však tým tvoří dva závodníci - každý z nich objede jeden okruh a předá štafetu partnerovi. Každý závodník musí zdolat 3-6 sprinterských okruhů. Podle času postupuje do finálových jízd zpravidla 5-6 nejrychlejších dvojic z obou semifinále.  

Štafety

Štafety jsou jedním z nejstarších běžeckých závodů, poprvé se objevily v olympijském programu v Garmisch-Partenkirchenu v roce 1936. Štafetu tvoří čtyři závodníci - muži jezdí zpravidla 10 km, ženy 5 km. První dva úseky zdolávají klasickou technikou, oba zbývající naopak volným způsobem. Vzhledem k hromadnému startu a vyrovnanosti dnešní světové špičky jsou štafety velmi dramatickým a takticky vedeným závodem.

Skiatlon 

Tato atraktivní disciplína, která v sobě spojuje oba běžecké styly, nahradila původní závod pursuit, při němž se jeden den jel distanční závod klasickou technikou a druhý den startovali soutěžící podle Gundersenovy metody závod volnou technikou. Vítězem se stal první závodník v cíli. Stejný systém zachovává i skiatlon, ale s tím rozdílem, že závodníci, jakmile dojedou do cíle klasickou technikou, si vymění vybavení na volnou techniku a ihned pokračují dál. Jejich čas se po dobu změny vybavení nezastavuje. Vyhrává vždy první závodník v cíli, pořadí po první klasické části se nevyhlašuje.

 

O AREÁLU - SPORTOVNÍ AREÁL VESEC

Sportovní areál Vesec byl dokončen v roce 2008. Leží na jižním okraji města Liberce v nadmořské výšce 410 – 460 metrů nad mořem. Areál byl vybudován v souvislosti s FIS mistrovstvím světa v klasickém lyžování 2009. V mimozávodním období ho však může využívat také veřejnost. V létě areál slouží vyznavačům horských kol, inline bruslení a atletům.

V areálu je stadion, na kterém začínají a končí všechny okruhy. Vedle něj vyrostla budova pro technické a organizační zázemí jednotlivých závodů. Okolím stadionu vede systém tratí, jejichž kombinacemi lze dosáhnout různé délky podle požadavku a typů závodů. Všechny tratě jsou homologovány Mezinárodní lyžařskou federací.

Areál je současně vybaven také nejmodernějším zasněžovacím systémem.

 
Uskutečněné akce: 
Závody Světového poháru v běhu na lyžích
Závody Světového poháru v severské kombinaci
Národní závody
Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%