12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Média  /  napsali o nás

Napsali o nás

 

Tři příběhy tváří evropské olympiády EYOWF
19.2.2011  Českolipský deník   str. 05  Region

S jakými nadějemi šli do Zimní olympiády mládeže tři mladí sportovci z Liberce, Jablonce nad Nisou a Frýdlantu? A jak se naplnily?

 Liberec - Evropská olympiáda mládeže znamená v kategorii juniorských sportovců téměř totéž, co skutečná olympiáda. Ne nadarmo ji organizátoři považují za jakýsi katalyzátor vývoje na příštích ZOH. Právem, vždyť mnoho z těch, kteří bodovali na předchozích evropských olympijských festivalech mládeže (EYOWF), si odnesli medaile z vrcholných soutěží dospělých. Jména krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka či lyžařky Janici Kosteličové byla v této souvislosti dostatečně citována. Mladí borci se tu utkali v celkem osmi sportech. A každý z nich měl svou tvář, tři z nich patřily zdejším sportovcům. Petře Hynčicové z Liberce, Jessice Jislové z Jablonce a hokejistovi Josefu Mikyskovi z Frýdlantu.

Petra Hynčicová zapalovala oheň

Čtyřnásobná mistryně České republiky Petra Hynčicová se zúčastnila hned ve dvou rolích. Jako závodnice a také jako nositelka olympijské pochodně. „Byla to samozřejmě velká čest a měla jsem velkou trému, hlavně při zkoušce,“ říká šestnáctiletá závodnice Dukly Liberec a svěřenkyně trenéra Josefa Kubicy. V závodě se umístila na celkově 22. místě.
    „Mým cílem bylo dojet do první třicítky, což se mi podařilo hned při prvním závodě. Dostat se mezi nejlepších dvacet se bohužel nepodařilo,“ přiznává běžkyně a studentka klasického gymnázia. Velmi si cení přízně fanoušků. „Byli skvělí, hlavně ve čtvrtek nebylo na trati jediné hluché místo,“ říká dojatě. Těmi největšími byli ale určitě rodiče, kteří ji k běžkám přivedli, a mladší sestra Kateřina, která už trénuje pod vedením svého otce Pavla Hynčici za mladší dorost. Velkým vzorem je pro Petru norská šampionka Marit Björgenová, která také před lety zazářila na EYOWF. A z domácích samozřejmě olympionici Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová. Jejím nejbližším cílem pro letošní sezonu je dokončit Český pohár, a i když se řídí heslem „Zajíce počítej až po honu!“, je docela dobře možné, že bude jednou z těch, jejíž jméno se bude skloňovat v souvislosti se ZOH.

Jessica Jislová skládala slib

Šestnáctiletá biatlonistka z Jablonce nad Nisou startovala na EYOWF z pozice loňské vítězky Českého poháru 2010 a dvojnásobné vítězky Mistrovství ČR v Harrachově 2010. Nadějné závodnici selhala střelba.
    „Bohužel jsem dělala zbytečné chyby, a to se projevilo na výsledku,“ popsala před pátečními štafetami. Zato běžecká část na náročné trati v Břízkách se jí povedla. Byl to můj letošní nejlepší čas,“ zaznělo už radostněji. Svěřenkyně trenéra Stanislava Řezáče se původně věnovala skoku na lyžích. „Po jednom z mnoha pádů jsem ale utrpěla otřes mozku, a tak jsem si řekla, že to asi nebude nic pro mě. Azačala se věnovat biatlonu,“ říká mladá závodnice.
    Mezi její nejbližší cíl patří dokončit Český pohár jako nejlepší v ročníku 1994 a získat tím nominaci na Zimní hry mládeže, které se chystají příští rok v rakouském Innsbrucku. Jede vždy nejlepší z každého ročníku amýmsnem je dostat se tam i s mladší sestrou Erikou,“ prozradila jablonecká závodnice, kterou na trať přišli podpořit její největší fanoušci - rodiče. Spolužáci se na závody nepodívali. Je až s podivem, jaký důvod jsem od studentky Sportovního gymnázia v Jablonci slyšela: Závody se konaly v době vyučování! Snad se její třída zúčastnila alespoň úvodního ceremoniálu, při kterém za všechny závodníky z celé Evropy složila olympijský slib.

Josef Mikyska byl smolařem her

Šestnáctiletý střední útočník dorostu Bílých Tygrů pochází z Frýdlantu. S hokejem začal Josef už v pěti. Vítěz kanadského bodování staršího dorostu představoval pro svůj tým velkou naději.
    Spolu s Petrou Hynčicovou měl zapalovat olympijský oheň. Těsně před zahájením se poranil při tréninku. Bolestivě natažené tříslo mu bohužel neumožnilo účast v soutěži a celý EYOWF tak sledoval jen z lavičky fanoušků.
„Bylo to snad největší zklamání, hrozně jsem se těšil,“ přiznal se v závěru, poté co sledoval závěrečné utkání. A jak hodnotil prezentaci svého týmu? „Výhra nad Slovenskem byla skvělá, bohužel pak už to nedopadlo nejlíp. Ale to se ve sportu stává, naši se utkali s lepšími týmy,“ okomentoval průběh hokejista, jehož snem je účast v NHLa vzorem Patrick Kane.

 

"Příště můžete pořádat i pravou olympiádu"
19.2.2011  Mladá fronta DNES   str. 03  Kraj Liberecký

Obří festival mládeže v Liberci včera skončil a organizátoři zatím slyší jenom chválu. Například olympijská vesnice nadchla Patricka Hickeye, prezidenta Asociace evropských olympijských výborů.

Tak a je to za námi. O olympijském festivalu mládeže se od teď bude hovořit v minulém čase. Na týden se stal Liberec středem Evropy, jeden hvězdný host střídal druhého. Prezident všech olympioniků, anglický lord, čínská delegace či slavná německá sexy krasobruslařka. K tomu 1 550 členů sportovních výprav ze 44 koutů Evropy. Ti všichni si od neděle do včerejška přivlastnili krajské město a jeho okolí v rámci zimního olympijského festivalu mládeže. Poprvé v historii navíc na území České republiky hořel pravý olympijský oheň z Řecka.
    O čerstvě skončené megaakci se už od začátku mluví v nejrůznějších superlativech. Nejinak tomu bylo ani poslední den olympiády.
    „Organizace byla výtečná, pořadatelé věnovali pozornost každému detailu a výborně se o nás starali,“ řekl na adresu pořadatelů Patrick Hickey, prezident Asociace evropských olympijských výborů. Doslova nadšen byl pak olympijskou vesnicí, která vyrostla na kolejích Technické univerzity v Harcově. „Nebojím se říci, že to byla úplně nejlepší vesnička, kterou jsem kdy na olympiádě viděl,“ neskrýval nadšení Hickey.
    Už v týdnu se slovy chvály přidal například prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge či prezident Britské olympijské asociace Colin Moynihan. Ten se dokonce pořadatelům svěřil, že jsou schopni zorganizovat i pravé olympijské hry. „Za organizaci celého festivalu jim uděluji zlaté medaile,“ uvedl anglický lord.
    Roman Kumpošt, prezident organizačního výboru, se příliš chválit nechtěl. „Ze své pozice bych hodnocení nechal na jiných, ale přesto chci poděkovat celému svému týmu, vše, co jsme si naplánovali, se podařilo, a proto jsem na ně hrdý,“ hovořil Kumpošt. Trochu ho však zamrzely výsledky českých sportovních nadějí. „Dvě zlaté medaile jsou skvělé, ale určitě jsme očekávali více lepších výsledků. V minulosti jsme byli lepší, je to tak důvod pro další práci s mládeží,“ dodal prezident.
    Nadšení z festivalu ovšem nebyli jen sportovní funkcionáři, celebrity a účastníci, ale také na pět set dobrovolníků, kteří se starali o bezproblémový chod festivalu. „Bylo to skvělé, moc semi tu líbilo. Setkala jsem se se sportovci z různých zemí, procvičila si své jazykové schopnosti. Také jsem potkala mnoho milých lidí a získala nové přátele. Ráda bych se takové akce zúčastnila znovu,“ neskrývala nadšení Hana Havlíčková, která měla na starosti catering.
    „Odvážím si spoustu dobrých zážitků. Byli tu skvělí lidé, podíval jsem se do zákulisí takové velké akce a naučil jsem se nové věci. Hlavně jsem posunul dál svoje schopnosti fotografovat,“ přidal se Lukáš Zábranský ze sekce komunikace. Může mládežnická olympiáda napravit reputaci po MS?
Pište na martin.trdla@mfdnes.cz

 

Liberec je nyní středem Evropy
18.2.2011  Mladá fronta DNES   str. 04  Kraj Liberecký

    Výpravy z celé Evropy dorazily do Liberce na olympiádu mládeže, aby tu hledaly inspiraci. Přijeli zástupci z Číny, kteří budou pořádat letní světové olympijské hry mládeže v roce 2014.

Liberec středem Evropy? Alespoň to tak vypadá tento týden. Nejenže tu závodí přes 1 500 mladých olympioniků ze 44 zemí starého kontinentu a přijely takové hvězdy jako krasobruslařská legenda Katarina Wittová či šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, ale už od úterý tu hledalo inspiraci skoro 50 organizátorů mládežnických olympiád z celé Evropy. Navíc přijela i delegace z Číny.
    Čtyřicet devět výprav od úterý v Liberci nasávalo know-how pořadatelů olympiády mládeže. Jednalo se o členy organizačních týmů největších sportovních akcí pro mládež z celé Evropy, ale vlastně i světa.

    "Měli jsme tu třeba i zástupce z čínského Nankingu, kteří budou pořádat letní světové olympijské hry mládeže v roce 2014. Ti byli z Liberce doslova nadšení, všechno si točili na kamery a fotografovali," uvedl mluvčí olympiády Vladimír Zemánek.¨

    Mimo Asijců se třídenního "observer programu", jak se celá akce nazývá, účastnili například organizátoři zimní varianty her z rakouského Innsbrucku, kde bude mládež soutěžit příští rok. "Speciálních seminářů se účastnili dále třeba i budoucí pořadatelé letních a zimních festivalů z Turecka, Rumunska či Lichtenštejnska," doplnil Zemánek.¨

    Semináře pro výpravy se konaly v hotelu Zlatý lev, někteří jejich účastníci zde byli i ubytovaní. Pozorovatelé měli také bohatý program. Chodili se dívat jak přímo na závody, ale také na medailové ceremoniály. Mimo jiné pozorovali i život v olympijské vesnici, která vyrostla na kolejích Technické univerzity v Harcově.

    Ochutnat mohli i zdejší kuchyni, kterou si ve čtvrtek pochvaloval i šéf Britské olympijské asociace Colin Moynihan, který do menzy na Harcově zašel na večeři s britskou výpravou. Celý program pro pozorovatele skončil ve čtvrtek odpoledne.
    Olympiáda se tak pomalu chýlí ke konci.

    V pátek po finále hokeje vypukne závěrečný ceremoniál v Tipsport areně. V sobotu se již účastníci z Liberce rozjedou do 44 koutů Evropy. Vypadá to, že bude patřit mezi historicky nejlepší. "Za celý festival a jeho organizaci bych pořadatelům udělil zlaté medaile. Za třicet let jsem viděl řadu velkých sportovních akcí a tahle patří mezi ty nejlepší," vzdal ve středu hold pořadatelům Colin Moynihan.

 

Nejcennější sólokapr? Rozhovor s Wittovou
18.2.2011  Mladá fronta DNES   str. 04  Kraj Liberecký

   
Olympiáda mládeže, která se odehrává tento týden v Libereckém kraji, má i svůj oficiální deník. Cool News vycházejí dvojjazyčné - česky a anglicky.

S časem nesoupeří pouze závodníci, ale i redakční tým Cool News, oficiálního deníku mládežnické olympiády. V jedenáct večer musí být zpravodaj v tiskárně, aby už časně ráno mohli sportovní fandové hltat čerstvé informace ze sportovišť i jejich zákulisí. 
  
Redakce Cool News sídlí v útrobách liberecké Tipsport areny. Vede ji Vladimír Zemánek, který je zároveň mluvčím celé akce. Sám je ostříleným novinářským matadorem. Působil například léta v redakci deníku Sport. Pod sebou má jednoho editora, sedm redaktorů a tři fotoreportéry. K dispozici má i tým překladatelů. Deník totiž vychází dvojjazyčně - česky a anglicky.

    V redakci najdete jak dlouholeté mistry sportovního pera, tak i studenty žurnalistických škol, kteří již mají praxi v médiích. "Například naši fotoreportéři jsou dlouholetí profesionálové. Nic proti dobrovolníkům, ale vyfotit dobrou sportovní fotografii vyžaduje trochu umu a dobrou techniku," říká šéfredaktor Coolu Vladimír Zemánek.

    Redakční tým dělá všechnu práci zcela dobrovolně a bez nároku honorář. Od pořadatelů dostal pouze oblečení. Nikdo si ovšem nestěžuje a jejich práce je baví. "Beru to jako dovolenou. Když mě pan Zemánek oslovil, byla to pro mě čest a šel jsem do toho," hovoří Pavel Procházka, který je jinak šéfredaktorem sportovního časopisu Hattrick.

    Cool News mají podle něho vynikající úroveň. "Byl jsem na několika pravých olympijských hrách, třeba v Barceloně v roce 1992 či v roce 2004 v Aténách. Mohu tedy porovnávat úroveň oficiálních zpravodajů z těchto akcí. Nechceme se nějak chlubit, ale deník Cool News je minimálně stejně dobrý, a spíše ještě lepší než zpravodaje, co jsem za léta praxe mohl vidět," netají se Procházka.

    Velkým úlovkem pro olympijský zpravodaj byl rozhovor s legendární německou krasobruslařkou a zároveň herečkou Katarinou Wittovou, která do Liberce zavítala. "Podařilo se nám ji odchytit jako jedinému médiu, jelikož nechtěla s žádnými novináři mluvit. Zpočátku nechtěla ani s námi, její asistentka nám rozhovor nechtěla povolit. Nakonec se vše zlomilo, když jsem jí řekl, že jsem s ní dělal rozhovor už před 23 lety," popisuje Procházka.

    Wittová, ač považována za jeden z největších sportovních sexsymbolů, nechtěla svolit ani k fotografování. Nakonec se však odešla nalíčit a fotograf mohl začít pracovat.

    Dělat zpravodaje pro olympiádu ovšem není jen krásná práce a zkušenost. Velkou roli hraje i stres. "Vše musíme stihnout do uzávěrek. Už v jedenáct večer musí být časopis v tiskárně. Největší stres jsme zažívali při nedělním slavnostním ceremoniálu, jehož začátek, původně plánovaný na půl osmou, se ještě o půl hodiny posunul. Nakonec se vše stihlo a ráno si už lidé mohli číst reportáž, ale byl to docela horor," uvádí Zemánek.

    Podobné to bude i v pátek, kdy olympiáda končí a od sedmi večer vypukne v Tipsport areně závěrečný ceremoniál. "Chceme, aby měli výpravy závodníků, až budou v sobotu odjíždět v autobuse, již připraveno poslední číslo," odhaluje šéfredaktor.

    Cool News vychází denně nákladem tří tisíc výtisků. Redakce se nepodílí pouze na papírovém vydání. Společně s tiskovým centrem spravuje ještě web olympiády, kam připravuje třeba videozpravodajství z dějiště.


 

Oproti MS je tu teď skvělý tým
18.2.2011  liberec.iDNES.cz   str. 05  Kraj Liberecký

Vanda Šulcová šéfuje dobrovolníkům, kteří se starají o chod olympiády mládeže. Má pod sebou 500 lidí od šestnácti do osmdesáti let, mezi nimi pracuje také několik cizinců.

Na pět set dobrovolníků se podílí na úspěšném chodu liberecké mládežnické olympiády. „Zatím vše klape bez problémů,“ říká jejich šéfka Vanda Šulcová. Při srovnání s libereckým mistrovstvím světa se jen pousměje. „Je to jako nebe a dudy,“ myslí si.

* Původně jste vedla dobrovolníky i při mistrovství světa v klasickém lyžování, ale z funkce jste odstoupila. Proč?

    Nesouhlasila jsem s vedením mistrovství, nelíbilo se mi, co se tam dělo. Nastoupila jsem v létě až po odvolání Romana Kumpošta. Nabídli mi práci v týmu Kateřiny Neumannové, v sekci dobrovolníků, kterou jsem ráda přijala. Nicméně po roce spolupráce v organizačním výboru pod vedením Neumannové, či vlastně pana Jindry jsem raději odešla. Peníze tekly jinam, než bylo potřeba.

* Jak porovnáváte organizaci mistrovství světa s právě probíhajícím mezinárodním festivalem mládeže?

    Použiju ohranou větu: Je to jako nebe a dudy. Spolupráce s Romanem Kumpoštem a Kateřinou Nyčovou je na úrovni, lidé v organizačním výboru jsou skvělí a navzájem si vypomáhají. Úspěch každé akce závisí na týmu - a ten máme perfektní.

* Kolik máte pod sebou dobrovolníků a kde jsou rozmístěni?

    Přesně pět set, zájemců bylo mnohem více, museli jsme je odmítat. 150 jich působí v olympijské vesnici na harcovských kolejích, 250 ve všech areálech, na Ještědu, ve Vesci, v Břízkách i Rejdicích. Zbytek jsou pendleři, pracují například v tiskovině Cool News, kde dělají reportáže či sbírají rozhovory.

* Jakého jsou věku?

    Od 16 do 80 let, nejstarší je Vladimír Vele, bývalý náčelník Horské služby na Ještědu.

* Odkud jsou?

    Okolo tří stovek jsou z blízkého okolí, ale máme dobrovolníky i z Moravy.

* Kolik je mezi nimi cizinců?

    Šest, tři ale trvale žijí v Česku. Další tři, Španěla, Itala a Skandinávce, jsme přijali pro jejich značné zkušenosti z předchozích olympiád.

* Převažují studenti?

    Nábor jsme dělali na Technické univerzitě i na libereckých středních školách. Nedá se ale říci, že jich je většina. Mezi dobrovolníky je i hodně lidí pohybujících se okolo sportu, ať už normálně pracujících, či krátce v důchodu.

* Nastaly nějaké potíže v dosavadním průběhu dorostenecké olympiády?

    Všechno funguje, problémy nemáme. Smekám před dobrovolníky, vydávají se maximálně ze svých sil, většina z nich jsou skvělí. Těm, kteří musí stát na jednom místě, distribuujeme teplý čaj.

***

FAKTA
Zajímavosti z EYOWF Hokej - největší trhák Největší zájem mají diváci o hokej. Na zápasy Čechů chodí na dvě tisícovky lidí, hlavně libereckých dětí. Puk speciálně pro Liberec Speciálně pro hokejový turnaj vyrobila firma Dufex stovku puků s logem EYOWF 2011. 300 kusů je i v prodeji pro fanoušky. Památka na EYOWF O suvenýry v designu festivalu je obrovský zájem. V budově „M“ v olympijské vesnici ve velkém nakupují sportovci i členové sportovních výprav. Nejvíc jdou na odbyt šátky, růžové čepice, trička a malé odznáčky. Nejhezčí jsou Holanďané Dámská část organizačního výboru se načas přeměnila v módní policii. Při slavnostním zahájení se jí nejvíce líbilo veselé oblečení Nizozemců, jejich oranžová barva v Tipsport areně zářila. Wittová v Liberci Dvojnásobná olympijská vítězka v krasobruslení Katarina Wittová přijela podpořit své následovníky. „Je to skvělá příležitost pro mladé sportovce, je to první krok, jak zahájit svou kariéru. V Liberci vidíme budoucí mistry Evropy, světa a možná i olympijské vítěze.“

 

Pořadatelům liberecké olympiády bych udělil zlaté medaile, lichotí anglický lord
17.2.2011  oh.iDNES.cz    str. 00  Kraj Liberecký

    Další den olympiády, další hvězdné jméno. Po prezidentovi mezinárodního olympijského výboru Jacquessovi Roggeovi či slavné německé krasobruslařce Katarině Wittové, přijel do Liberce pravý anglický lord - Colin Moynihan, prezident Britské olympijské asociace. 

    Do města zavítal, aby zde načerpal inspiraci a předal své zkušenosti pořadatelům. Londýn totiž příští rok hostí letní olympijské hry. V Liberci dozoruje i nad svým synem. Ten zde závodí v alpských disciplínách.

    Z olympijského festivalu byl Angličan doslova nadšený. "Za celý festival a jeho organizaci bych pořadatelům udělil zlaté medaile. Za třicet let jsem viděl už řadu velkých sportovních akcí a tahle patří mezi ty nejlepší," vzdal Moynihan hold pořadatelům.

    Kladně odpověděl i na otázku, zda by zdejší pořadatelský tým byl schopen uspořádat i opravdickou olympiádu. "Stoprocentně máte na pořádání olympiády.
    Máte odhodlání, ale vše je na mezinárodním olympijském výboru, který o tom rozhoduje," řekl prezident.

    Moynihan není ovšem jen úředníkem v kvádru, sám je držitelem stříbra ve veslování z olympiády v Moskvě z roku 1980. Ta nechvalně proslula bojkotem americké výpravy, která do dějiště necestovala na protest proti tehdejší sovětské invazi do Afghánistánu.

    "Já sám jsem byl proti bojkotu. Politika by měla zůstat na politické půdě a netahat se na sportoviště. Sport je mezinárodním jazykem lidí, má spojovat a neměl by fungovat jako politický názor," uvedl Moynihan.

    Když skončil s aktivní sportovní kariérou, veslo vyměnil za klotové rukávy. Byl ministrem sportu ve vládě železné lady Margaret Thatcherové. "Tu práci jsem zbožňoval. Na působení ve vládě nikdy nezapomenu. Mohl jsem udělat spoustu věcí pro sportovce, měli jsme i program proti drogám," vzpomínal Moynihan, který se pak ještě na nějaký čas stal ministrem životního prostředí.


 

Jak jedí závodníci? Nejvíc boduje zvěřinový guláš
17.2.2011  Mladá fronta DNES str. 04  Kraj Liberecký

    Budík jim zvoní už ve tři hodiny ráno. Každý den připraví na šest tisíc porcí pro téměř šestnáct set členů sportovních výprav mládežnické olympiády. Turci, Finové či Italové - všichni si kuchyni menzy na Harcově pochvalují. Nejvíce tu bodoval třeba zvěřinový guláš.

    O chutě účastníků olympiády se měl původně starat "kluk v akci" Ondřej Slanina. Jeden z dvojice kuchařů oblíbeného televizního pořadu. Pořadatelé se s ním nakonec na šéfování cateringu nedohodli.

    "Pan Slanina je jistě vynikající kuchař, ale s organizací měl jisté problémy," odhaluje mluvčí olympijského festivalu Vladimír Zemánek. Vše tak zůstalo v rukou týmu, který na kolejích vařil i při mistrovství světa v klasickém lyžování před dvěma lety.

    "Je to naše největší akce, ale myslím, že to zvládáme skvěle. Sportovci si jídla pochvalují. Denně uděláme kolem šesti tisíc porcí," říká vedoucí menz Technické univerzity v Liberci Dana Špačková.

    K dispozici má pět kmenových kuchařů. Nic by se však neobešlo bez další pomocné síly. "Máme tu ještě asi dvacet brigádníků v kuchyni a dalších třicet na place. Jsme s nimi velice spokojeni. Vše klape," hovoří Špačková.

    Brigádníci, stejně jako při mistrovství světa, pocházejí z řad Střední odborné školy a učiliště gastronomie a služeb v Liberci. Snídaně musejí být připraveny už na půl šestou. To se dveře menzy v olympijské vesničce otevírají. Zavřou se zase v deset hodin večer.

    "Denně tu nakrájíme třeba šest set kilo masa, sedm set kilo zeleniny," doplňuje Špačková. Snídají se míchaná vejce, opečená slanina, ale najde se tu i müsli nebo jogurty.

    Vybere si opravdu každý. Například k obědu je k dispozici několik druhů masa, omáček, těstoviny, brambory či rýže. Kdo si co může dát určují vedoucí výprav. Myšleno je i na vegetariány.

    "Máme tu hovězí, vepřové, kuřecí maso, ale velmi oblíbené jsou ryby. Nejvíce se ale sportovci mohli utlouct po zvěřinovém guláši," popisuje Špačková. Zajímavé je i sledovat, co si jednotlivé výpravy na své talíře pokládají.

    Třeba někteří členové švýcarské reprezentace volí netradiční kombinace. Například smaženou rybu a jako přílohu špagety přelité zeleninovou omáčkou. "Je ale vidět, že jim chutná," směje se Špačková.

    Šéfová místní kuchyně možná připraví i jednu pochoutku navíc. "Po úterní výhře našich mladých hokejistů nad Slovenskem jsem jim slíbila, že jestli vyhrají zlaté medaile, upeču jim velký dort," upozorňuje vedoucí menz.

    Kuchyně na Harcově zásobuje svými delikatesami i jednotlivá sportoviště. Některá jídla vozí například na závodiště do Vesce. Pochutnat si na nich mohou i v Jablonci, kde se utkávají biatlonisté.

    Na vyhlášenost zdejší kuchyně se ve čtvrtek přijede podívat i jeden z hvězdných hostů olympiády Colin Moynihan, prezident Britské olympijské asociace. "Mám tu na čtvrtek naplánovanou večeři s naším týmem.

    Už se moc těším, proslýchá se tu totiž, že tam vaří skvěle," sklání hold zdejšímu kuchařskému umění. Britská výprava je s jídlem nadmíru spokojená. Jako špiona zde má vlastního syna, který reprezentuje v alpském lyžování.

    I když nakrmit skoro šestnáct set hladových krků ze čtyřiačtyřiceti zemí světa se zdá být velmi náročné, nikdo si tu nestěžuje.

    "Nebojíme se žádné velké akce, kromě mistrovství světa jsme vařili i pro loňské olympijské hry mládeže. I přes rok tu máme stovky studentů univerzity a v létě vaříme pro různé tábory a tak. Tento festival mládeže je sice naší největší akcí, co se do počtu strávníků týče, ale rozhodně je to pro všechny tady obrovská zkušenost a myslím, že si z toho každý odnese spoustu zážitků," uzavírá Špačková.


 

V Liberci závodí budoucí olympionici
17.2.2011  Sedmička   str. 39  Liberec, Jablonec nad Nisou

Nejlepší juniorští sportovci bojují o medaile na olympijském festivalu. Česká výprava má několik favoritů.
Běžec na lyžích Petr Knop, lyžařka Dominika Drozdíková, skokan na lyžích Tomáš Friedrich nebo hokejisté Josef Mikyska a Matěj Psota. To jen někteří sportovci z Liberecka, kteří hájí české barvy na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže v Liberci. Největší sportovní událost mladých právě vrcholí a za českou výpravu v závodech osmadvaceti disciplín usiluje o co nejlepší umístění šedesát sportovců.
„Za Liberecký kraj kluby nominovaly osmnáct sportovců z dvanácti regionálních oddílů. Nejvíc jich je z Jilemnice, potom z Dukly Liberec a z HC Bílí Tygři,“ uvedl vedoucí české sportovní výpravy na olympiádě Jan Stluka.
Tým domácích závodníků má ve svých řadách víc chlapců, celkem čtyřiačtyřicet a jen šestnáct dívek. „Ambice na medaile máme a doufáme, že se našim sportovcům povede lépe než na posledním evropském olympijském festivalu v Polsku, odkud přivezli Češi dvě medaile. Ty vybojovali běžci na lyžích a krasobruslaři,“ věří před olympiádou Stluka.
Olympiáda mládeže je největší sportovní událost pro juniory, o kterou je velký zájem. Svědčí o tom i počet přihlášených. Do Liberce přijelo přes půl druhého tisíce členů výprav ze čtyřiačtyřiceti zemí. Jen sportovců je 936. Nejpočetnější zastoupení má Rusko s devětadevadesáti závodníky, které je také historicky nejúspěšnější zemí co do počtu medailí z předchozích olympiád.
„Letos rozdělíme 216 medailí v osmadvaceti disciplínách,“ řekl sportovní ředitel akce Ivo Gréger.
Horkým favoritem české výpravy je jablonecký běžec na lyžích Petra Knopa. Cenný kov hned ve dvou soutěžích může vybojovat i pražská sportovkyně Ester Ledecká, která trochu nezvykle startuje v alpském lyžování a ve snowboardu. „Mladí sportovci okusí, jaké to je na velkých soutěžích. Máme připravené ceremoniály jako na skutečné olympiádě, vesničku na kolejích v Harcově a v ní pro účastníky program. Olympiáda vyvrcholí zakončovacím ceremoniálem 18. února,“ vysvětlila Kateřina Nyčová z organizačního výboru.
V Rejdicích na Jablonecku, v Břízkách v Jablonci nad Nisou a v libereckém Vesci a na Ještědu nechybí po celou dobu konání akce ani televizní kamery. Úsilí závodníků budou sledovat štáby z ČT 24, kde uvidí diváci pět závodů. Záběry z olympiády budou sledovat i diváci na kanálu Eurosport 2. „Myslíme, že v akci uvidí diváci i sportovce, kterým pak budou moci fandit v roce 2014 na skutečných olympijských hrách v ruské Soči,“ dodala Nyčová.

 

Šéf olympijského hnutí: Liberec si vede skvěle
15.2.2011  Mladá fronta DNES   str. 03  Kraj Liberecký

Krajské město hostilo včera prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Roggeho. Právě on stál u zrodu mládežnických olympiád. Kromě něj přijela do Liberce také bývalá německá krasobruslařská hvězda Katarina Wittová.

Moc často se nestává, že do Liberce zavítá prezident. Včera tomu bylo jinak. Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru, se v hotelu Zlatý lev zúčastnil konference k zahájení evropské olympiády mládeže.
    Vše je letos historicky poprvé. Poprvé v Česku hoří pravý olympijský oheň, poprvé je tu prezident všech olympioniků. Úřednicky vyhlížející Belgičan přijel do Liberce dohlídnout na své dítě. U zrodu mládežnických olympiád byl právě on. „Je to pro nás velká čest, že sem Jacques Rogge zavítal. Je vůdčím zakladatelem těchto akcí amá nyní po dvaceti letech možnost přesvědčit se, jakých olympiáda dosahuje kvalit,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.
    Osmašedesátiletý Rogge hýřil nadšením. „Gratuluji organizátorům, jak skvěle olympijský festival připravili. Mládežnická olympiáda je školkou pro budoucí olympioniky. Z minulosti máme mnoho příkladů sportovců, kteří se zúčastnili těchto festivalů a později vyhráli skutečnou olympiádu. Za všechny uvedu třeba krasobruslaře Jevgenije Pluščenka,“ popsal Rogge. Jeho liberecká návštěva byla naplánovaná přesně na minuty. V programu nechyběla ani účast na nedělním zahajovacím ceremoniálu v Tipsport areně. „Měl jsem za dobu svého působení v olympijském výboru možnost vidět na stovky různých zahajovacích večerů. Tento liberecký patřil mezi jedny z těch nejlepších. Bylo to nápadité, moderní. Přesně takové, jaké by to mělo pro mladou generaci být,“ vysekl Rogge poklonu organizátorům. V Liberci a v hotelu Zlatý lev se však příliš dlouho neohřál. Po skončení konference odjel do Prahy, kde ho čekalo přijetí u premiéra Petra Nečase. Předtím však stihl ještě navštívit závody v běhu na lyžích ve Vesci. „Návštěva pana Roggeho byla plánovaná už dlouho dopředu. Nemuseli jsme navyšovat kvůli tomu rozpočet nebo něco podobného, ale spíše jsme se začali ještě více snažit, aby to bylo perfektní,“ řekl Roman Kumpošt, předseda organizačního výboru.
    Jacques Rogge se mimo prezidentování zabývá lékařstvím. Je ortopedem. Má i šlechtický titul. Ten obdržel od belgického krále Alberta II. Do olympijské historie se zapsal především omezením počtu sportovců na olympiádách. Během jeho vládnutí byly z olympiády vyloučeny sporty baseball a softball.
    Rogge ovšem není jedinou hvězdou, která do Liberce přijela. Olympijský festival si přišli prohlédnout také nejlepší oštěpař všech dob Jan Železný, německá krasobruslařka a herečka Katarina Wittová, slavný srbský basketbalista, který okusil NBA, Vlade Divač či Patrick Hyckei, prezident Asociace evropských olympijských výborů.

FAKTA Kdo je Jacques Rogge Narodil se v Gentu; jeho otec byl Vlám, matka Valonka. Vystudoval medicínu a zaměřil se na ortopedii. Jako jachtař se účastnil olympiád v Mexiku (1968), v Mnichově (1972) a v Montrealu (1976). V témže roce na zimních OH v Innsbrucku a posléze na hrách v Moskvě, Los Angeles, Calgary a Soulu vedl belgickou delegaci. Od roku 2001 je předsedou Mez. olympijského výboru.

 

Jak se zkouší slavnost? Vše musí vyjít na vteřiny
14.2.2011  Mladá fronta DNES   str. 03  Kraj Liberecký

V liberecké aréně bylo včera rušno už od rána. Zkoušeli tady ceremoniál slavnostního zahájení olympiády mládeže.

Aby to bylo dokonalé, musí se to pořádně nacvičit. V liberecké Tipsport areně bylo včera rušno už od ranních hodin. Zkoušelo se tu totiž na večerní slavnostní ceremoniál, který zahájil mládežnickou olympiádu.
    Čím více se blíží půl osmá večer, tím více je parkoviště před arénou plné. Odpoledne na něm zaparkuje i jeden z nejhvězdnějších hostů akce, bývalá německá krasobruslařka a herečka Katarina Wittová. I když má značně naspěch a viděna je z dálky, své pověsti sexy symbolu nezůstává nic dlužná.
    V útrobách haly to jede. Poznávacím znamením organizátorů je rychlá chůze a mobilní telefon u ucha. „Musíme sehnat dalšího člověka, aby jsme pořádně pohlídali ten oheň,“ udává pokyny do jednoho z nich nejspíše místní dozorce nad protipožárními předpisy.
    Vskutku na pompézně vypadající scéně se tyčí olympijská pochodeň v nadživotní velikosti. Právě se dozvídám, že ji nakonec nezapálí mladá hokejová naděje Josef Mikyska. Prý se zranil. Náhrada za něj je stanovena v podobě skokana na lyžích Víta Háčka. Partnerka mu zůstává, běžkyně na lyžích Petra Hynčicová.
    Uvnitř arény už rezonuje hlas Libora Boučka, jednoho z dvojice moderátorů. Zatím tu je sám, jeho kolegyně pro dnešní večer Marcela Augustová tu ještě není. „Hudba, akce, jedem,“ zní jasné pokyny režiséra velkolepého zahájení Pavla Jakubce. „Vítáme vás v Liberci,“ začíná Bouček. Poté přejde do angličtiny. Zdá se, že ji umí. Přízvuk je all right.
    Vše se jede jako doopravdy amá to příchuť zahájení pravé olympiády. Nácviku slavnostního průvodu olympijských výprav však tleskají zatím jen asi tři přihlížející. Večer to bude rozhodně ohromnější. Místo celé výpravy však defilují jen krásné slečny, které za pár hodin ponesou vlajku své země. Je to krásný až studijní pohled. Porovnat krásu slečen z různých koutů Evropy.
    „Výpravy projdou kolem mantinelů a zdraví publikum, obzvláště představitele olympijského výboru v loži VIP,“ stojí ve scénáři.
    Ten je striktní. Všechno musí klapnout na minutu. „Musíme vyzkoušet všechny příchody a odchody. Ladíme doslova vteřiny,“ říká hlavní organizátor ceremoniálu, scénárista a režisér v jedné osobě Pavel Jakubec. Ten velkolepý akt připravuje už od loňského dubna. „Zpočátku jsem se organizování věnoval třeba několikrát do týdne, poslední měsíc bych potřeboval, aby den měl víc než 24 hodin,“ dodává ten, co tady dnes velí.
    Po nástupu se zase už jen trénuje a trénuje. Scénu si osahají bubeníci nebo třeba akrobat, který se má spustit na laně a v jeden moment převzít louč, kterou zapálí pochodeň z Olympu. Vypadá to úžasně. Jaké to bylo naostro, už víte.

 

Olympijské naděje dvakrát paběrkovaly. A co v Liberci?
14.2.2011  aktuálně.cz   str. 00  Zimní sporty - Ostatní sporty

Mladý sport upadá. Medaile visí vysoko

Tristní byly výsledky českých reprezentantů na posledních dvou Zimních evropských olympijských festivalech mládeže (EYOWF).

Experti jim nedávají příliš velké naděje ani nyní, i když se 10. zimní ´dorostenecká´ olympiáda koná na domácí půdě v Liberci..

Pětidenní seriál soutěží odstartuje v pondělí. Česku patří v historickém pořadí národů na EYOWF 11. příčka s osmi zlatými, jedenácti stříbrnými a jedenácti bronzovými medailemi.
Na dvou posledních olympiádách byly jen dvě medaile

"V roce 2007 ve španělské Jace nezískali čeští reprezentanti ani jednu medaili, od dva roky později v polském Szyrku vybojovali jedno stříbro a jeden bronz," řekl Aktuálně.cz mluvčí libereckého EYOWF Vladimír Zemánek.#infobox

Jak vyplývá z odborných analýz, Česko doplácí především na ukvapené rušení tréninkových středisek mládeže i na dlouhodobé problémy při financování sportu.
Česká mládež nesportuje. Sedí u ´beden´

"Děti a mladí lidé sportují mnohem méně než dřív. Dělali jsme před dvěma lety průzkum na dvanácti středních školách v Libereckém kraji.

Ukázalo se, že pouze pětina z oslovených 777 studentů sportovala alespoň jednou týdně. Ale na počítači nebo u televize trávilo každý den volný čas 85 procent z nich," prozradil Zemánek.

Trenéři dávají v Liberci největší šance na stupně vítězů krasobruslaři Petru Coufalovi a hokejistům. Ve skupině hrají s Finskem a Slovenskem. V druhé skupině jsou Rusové, Švýcaři a Lotyši.

Česká výprava na liberecké olympiádě čítá 60 reprezentantů, celkem se tam utká přes 1500 sportovních nadějí ze 44 evropských zemí. Přenosy vysílají ČT 4 a Eurosport 2.
Na festivalech se střídala jedna budoucí hvězda za druhou

Zimní olympijské festivaly mládeže nejsou žádné ´pouťáky´. Zemánek spočítal, že na ZOH 2010 ve Vancouveru získali bývalí účastníci EYOWF 22 medailí.

"Na EYOWF závodily takové hvězdy jako norská běžkyně Björgenová, její krajané biatlonistka Bergerová a biatlonista Svendsen, ruský krasobruslař Pljuščenko, chorvatská sjezdařka Kosteličová nebo Švédka Pärsonová," konstatoval Zemánek.

Z Čechů prošli mládežnickými olympiádami biatlonista Šlesingr, hokejista Plekanec, běžec na lyžích Koukal i běžkyně Kocumová.

"Osudy vítězů jsou zajímavé. Zatímco někteří získali medaile na velkých olympiádách a mistrovstvích světa, jiní se ve svých disciplinách neprosadili. Například česká vítězka EYOWF běžkyně na lyžích Petra Markelová teď hraje ženský fotbal," podotkl Zemánek.
Pod Ještěd dorazí olympijský předseda Rogge

Do Liberce dorazí i předseda Mezinárodního olympijského výborů Jacques Rogge. Festivaly EYOWF zakládal na začátku devadesátých let minulého století..

Liberecká olympiáda se odehraje v areálech v libereckých areálech, kde bylo před dvěma lety mistrovství světa v klasickém lyžování.

Biatlonisté si zajedou na tratě do Jablonce nad Nisou a snowboardisté do Rejdic. Hokejisté a krasobruslaři využijí Tipsport arénu, sjezdaři svahy na Ještědu.
Mladá olympiáda vyjde na 150 milionů

EYOWF vyjde na 150 milionů korun. Třetinu zaplatila Evropská unie, 70 milionů dá Liberecký kraj, 24 milionů pokryjí účastnické poplatky a šest milionů věnovali sponzoři.

"Mladoboleslavská škodovka nám poskytla na festival bezplatně 50 automobilů. Z našeho rozpočtu zaplatíme jen benzin a řidiče," prohlásil Zemánek.
Firmy chtěly platby předem. Po zadluženém MS se bály

Přípravu olympijského festivalu poznamenalo liberecké mistrovství světa v klasickém lyžování, po němž zůstaly více než stomilionové dluhy.

"My se do podobných problémů dostat nemůžeme. Firmy, které nám poskytují služby, po nás však chtěly platby předem nebo velmi vysoké zálohy," upozornil Zemánek.

EYOWF začal v neděli večer v Tipsport aréně úvodním ceremoniálem. Program závodů lze najít na webové adrese http://www.eyowf2011.cz

Vstupné se neplatí a česká děvčata a chlapci se mohou těšit na bouřlivou podporu žáků ze škol v Libereckém kraji. Na sportoviště je zadarmo dovezou speciální autobusy.


 

Předseda MOV Rogge navštívil zimní olympijský festival mládeže v Liberci
14.2.2011  tn.cz/mediafax   str. 00  TN.CZ/Sport/Zimní sporty

Desátý zimní olympijský festival mládeže je vůbec největší olympijskou akcí, která kdy byla na našem území pořádána.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge se zúčastnil nedělního zahajovacího ceremoniálu Zimního evropského olympijského festivalu mládeže v Liberci a následné pondělní tiskové konference. V prostorách penzionu Zlatý lev ho doprovázel také předseda ČOV Milan Jirásek.

Právě Jirásek na úvod vyzdvihl, že desátý zimní olympijský festival mládeže je vůbec největší olympijskou akcí, která kdy byla na našem území pořádána. "V naší republice se sice v minulosti konalo několik zasedání Olympijského výboru, v každém případě je ale tato akce pro nás zatím největším úspěchem," uvedl a pochválil myšlenku založení tohoto festivalu.

Rogge: Na prvním místě je fair play

Ta se zrodila v hlavě Jacquese Rogga, který po zhlédnutí úvodního ceremoniálu a jednotlivých sportovišť vysekl organizátorům pochvalu. "Organizace je v České republice úžasná. Dokonce si myslím, že svým příjemným prostředím a počtem sportovců předčí nadcházející Olympijské hry mládeže, které se uskuteční příští rok v Innsbrucku. Mladí sportovci by si měli uvědomit, že mají prostřednictvím festivalu šanci dosáhnout vrcholu. Vždyť třeba chorvatská lyžařka Kosteličová nebo ruský krasobruslař Pljuščenko také začínali svou kariéru tady. Je ovšem důležité si uvědomit, že na prvním místě vždy musí být smysl pro fair-play," doplnil Rogge.

Belgický předseda MOV se také vyjádřil k šancím České republiky na pořádání velkých olympijských her. "Já si myslím, že pokud se dá dohromady velmi dobrý a především spolehlivý tým, šance vždycky existuje. Podívejte se třeba na Lillehammer. Samotné město nemá více než 20 000 obyvatel a přesto uspořádalo takové Hry, na které široká veřejnost asi nikdy nezapomene," uvedl.

Liberecký zimní festival mládeže je zároveň šancí vylepšit dojem po nepříliš zdařilém seniorském světovém šampionátu v klasickém lyžování, který se uskutečnil v roce 2009 taktéž v Liberci. "Musím pochválit celý kolektiv, který se podílel na přípravách tak veliké akce. Určitě je potřeba navodit v týmu určitou harmonii, aby šlapal tak jak má. Pozitivně nás motivovala také vidina přítomnosti pana Rogga, který naše úsilí vyzdvihl. Toho si nesmírně ceníme," prozradil ředitel Organizačního výboru Roman Kumpošt. Zimní olympijský festival mládeže se koná od 12. do 19. února a o medaile se bude bojovat v jedenácti sportovních odvětvích.

 

Vše připraveno, evropské mládí jde dnes na start
14.2.2011  Mladá fronta DNES   str. 05  Regionální sport

V Libereckém kraji dnes začíná desátý ročník zimního olympijského festivalu mládeže, na němž se představí téměř tisícovka sportovců.

LIBEREC Slavnostní zahájení je za námi, soutěže můžou začít.
    V Liberci, Jablonci nadNisou a Kořenově dnes startuje evropská olympiáda mládeže v zimních sportech. Představí se na ní 936 závodníků ze 44 zemí celé Evropy. Mezi nimi i řada velkých talentů, které za tři roky budou zápolit na opravdové olympiádě v ruském Soči.
    Všechny areály jsou na nejlepší mládežníky připravené. V pátek sice v kraji pršelo, ale ani to soutěže neohrozí. A výhled na celý týden je dobrý. V noci má mrznout a teploty přes den žádnou velkou oblevu přinést nemají.
    Pořadatelé v areálu ve Vesci upravili jeden okruh, na kterém se poběží všechny běžecké závody. Na veseckých loukách je zeleno, vrstva technického sněhu na trati však drží. „Původně jsme předpokládali, že se poběží na dvou okruzích, nakonec se bude startovat pouze na jednom. Je dva a půl kilometru dlouhý, při závodě na 10 km se po něm poběží čtyřikrát,“ uvedl Arnošt Hlaváček, manažer běhů na lyžích, pro internetové stránky soutěže.
Závodí se v osmi sportovních disciplínách od běhu na lyžích až po krasobruslení. Ode dneška do neděle se uskuteční celkem 28 závodů, při nichž se rozdá celkem 216 medailí. České barvy bude hájit 60 sportovců: 44 chlapců a 16 dívek. Na soupisce však najdeme číslo 61. To proto, že Ester Ledecká bude závodit ve dvou sportech: alpském lyžování i snowboardingu.
    Liberecký kraj má bohaté zastoupení. Nasadí celkem 18 závodníků z 12 klubů. Nejvíce jich zastupuje v biatlonu Sportovní centrum mládeže Jilemnice, z něhož pocházejí čtyři sportovci.
    Na programu evropské olympiády mládeže budou i dvě novinky. První se týká alpského lyžování, kde se na závěr uskuteční závod čtyřčlenných družstev tvořených z poloviny chlapci i dívkami. Druhý netradiční závod nabídne severská kombinace v podobě týmového sprintu dvoučlenných družstev. Divácky atraktivní je především běžecká část, v níž se účastníci střídají na trati v krátkých intervalech.
    Pokud chcete vidět soutěže na vlastní oči, šanci máte už dnes. V 10 hodin startuje ve Vesci závod dívek v běhu na lyžích, který navštíví i olympijský šéf Jacques Rogge. Ve Svijanské aréně se konají soutěže krasobruslařů, na Ještědu závodí dívky v obřím slalomu a na programujsou i dvě první utkání hokejového turnaje.

Foto popis| Vesec Poslední přípravy na běžecké soutěže v libereckém areálu Vesec postaveném pro mistrovství světa 2009. Dnes se tu konají první závody, podívat se přijde i šéf MOV Jacques Rogge.
Foto autor| Foto: www.eyowf2011.cz

 

10. evropská zimní olympiáda mládeže v Liberci
14.2.2011  ČT 24    18:00  Události v regionech

Jan HRUBEŠ, moderátor
--------------------
V Libereckém kraji odstartovala desátá evropská zimní olympiáda mládeže. Pořadatelé tvrdí, že na ní možná závodí i účastníci příští regulérní zimní olympiády v Soči. Na začátek soutěží, které během týdne proběhnou v Liberci, v Jablonci nad Nisou a v Kořenově se přijel podívat i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jack Rogge.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
1500 účastníků ze 44 zemí a 28 disciplín. Evropská zimní olympiáda mládeže v číslech. Slovenští hokejisté věří, že přijeli do Liberce pro medaile. Přehrát musí Finy a Čechy a navíc i některé z dalších týmů. 17-letí sportovci přitom míří ještě výš.

Martin NOVÁK, kapitán slovenského hokejového týmu
--------------------
Máme tam dost dobré hráče, kteří dokážou si myslím se probojovat i na tu olympiádu i na příští rok na mistrovství osmnáctek.

Marcel OZIMÁK, trenér slovenského hokejového týmu
--------------------
S těmito soupeři jsme se už setkali a bude to určitě kvalitní zápasy.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jack Rogge před 20 lety zakládal olympiády mládeže. Závodili na nich třeba sjezdařka Anja Personová a krasobruslař Jevgenij Pljuščenko.

Jack ROGGE, prezident, Mezinárodní olympijský výbor
--------------------
Je to důležitá událost. Protože to je, řekl bych, líheň budoucích olympioniků.

Roman KUMPOŠT, prezident organizačního výboru, EYOWF 2011
--------------------
Jeho přítomnost tu laťku a úroveň toho festivalu posunula o kus nahoru.

Milan JIRÁSEK, předseda, Český olympijský výbor
--------------------
Sportovně a sportovně olympijský je toto určitě zatím největší akce, kterou jsme pořádali.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Olympiádou mládeže ožijí i areály, kde se předloni konalo lyžařské mistrovství světa. Nynější týdenní akce přijde na 150 milionů korun a z většiny ji zaplatí Liberecký kraj a Evropská unie. Pořadatelé slibují, že s dluhy neskončí. Česká televize odvysílá některé soutěže ze záznamu. Sprint tady ve Vesci se ale poběží v přímém přenosu v úterý od 13 hodin na čtyřce. Milan Brunclík, Česká televize, Liberec

 

 

Oheň z Atén zahoří nad arénou
13.2.2011  Sedmička    str. 00  Liberec, Jablonec nad Nisou

Sportoviště na Ještědu, ve Vesci, v jabloneckých Břízkách a v Rejdicích čekají na první závodníky Evropské olympiády mládeže.

Věkový průměr Liberečanů příštích deset dní výrazně klesne. Omládnou díky půldruhému tisíci sportovců do osmnácti let, kteří do severočeských měst dorazí z celé Evropy. Mají ostatní mladé lidi motivovat a dokázat, že s generací dětí, která sedí jen u počítačů, to není tak zlé.
V neděli 13. února odstartuje slavnostním ceremoniálem v Tipsport areně Evropská olympiáda mládeže 2011.
„Sněhu bude dost, i kdyby tálo, nasněžili jsme technický,“ ujišťuje mluvčí šampionátu Vladimír Zemánek. Organizátoři na několik dní uzavřou běžným lyžařům areál na Ještědu, ve Vesci a v Rejdicích. „Zabrali jsme jen všední dny. O víkendu 19. a 20. února mohou lidé zase přijít,“ poznamenal Zemánek.
Sportovci se utkají ve známých zimních olympijských soutěžích, jako jsou alpské disciplíny, běh a skok na lyžích, v severské kombinaci. Závodit budou i v biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji a snowboardingu.
Nezletilí sportovci berou klání stejně vážně jako dospělou olympiádu. „Představí se na ní budoucí velké hvězdy světového sportu, které jsou ještě plné čistých ideálů myšlenky fair play a nedotčené reklamou a komercí,“ míní Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.
Na rozdíl od libereckého mistrovství světa v lyžování v roce 2009, které s sebou táhne více než stomilionový dluh, by junioři neměli prodělat.
Akce přijde na 150 milionů korun. Třetinu zaplatila Unie, sedmdesát milionů přispěl Liberecký kraj, zbytek darují šampionátu sponzoři. „Nehrozí žádné další náklady. Kraj má všechny výdaje včetně výběrových řízení pod kontrolou,“ tvrdí prezident organizačního výboru Roman Kumpošt.
Diváků by také mělo být dostatek. Dodají je hlavně školy. „Vstupy budou zdarma, stejně jako autobusy na závody. Akreditovaní účastníci budou mít gratis i městskou dopravu,“ říká Zemánek.
Sportovci se podělí o 216 medailí. Jejich podobu ve tvaru diamantu navrhla studentka novoborské sklářské školy Barbora Hrubá.

Výběr z programu EYOWF

Neděle 13. února: 19.30 Zahajovací ceremoniál - Tipsport arena
Pondělwí 14. února: 9.30 - obří slalom, dívky - Ještěd, 15.30 - krasobruslení, krátký program chlapci - Svijanská arena
Úterý 15. února: 9.00 - Snowboarding, chlapci, dívky - Snowpark Rejdice, 18.00 hokej, CZE - SVK, chlapci - Tipsport arena
Středa 16. února: 9.30 slalom dívky - Ještěd, 13.00 biatlon sprint 6?km dívky - Břízky JN, 14.30 hokej FIN - CZE - Tipsport arena
Čtvrtek 17. února: 9.30 slalom chlapci - Ještěd
Pátek 18. února: 10.00 obří slalom smíšená družstva - Ještěd, 19.00 závěrečný ceremoniál - Tipsport arena
více informací a celý program na www.eyowf2011.cz


 

Do Liberce přijede šéf olympijského výboru Rogge
2.2.2011  Mladá fronta DNES    str. 01  Kraj Liberecký

LIBEREC Za přítomnosti předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Rogga začne 10. zimní evropský olympijský festival mládeže, který se bude konat od 13. do 19. února v Libereckém kraji.
    Rogge, v 90. letech spoluzakladatel letních i zimních festivalů pro sportovce do osmnácti let, se zúčastní v neděli 13. února slavnostního zahájení a den nato i běžeckých disciplín. Odpoledne ho v Praze přijme předseda vlády Petr Nečas.
» Pokračování na straně B3 Přijede šéf olympijského výboru

Desátý zimní evropský olympijský festival mládeže se bude konat od 13. do 19. února v Libereckém kraji. Zúčastní se jej více než patnáct set závodníků ze čtyřiačtyřiceti zemí. » Pokračování ze strany B1 „Akce připomíná olympijské ideály a pro mladé je totéž co olympiáda pro dospělé,“ řekl dnes novinářům předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. „Představí se budoucí hvězdy sportu, které jsou ještě plné ideálů a ctí fair play,“ dodal.
    Festivalu se zúčastní 1 558 účastníků z 44 zemí. Nejvíce sportovců vyšle Rusko (99), Česko bude reprezentovat šedesát dorostenců. „Největšími nadějemi by měli být krasobruslař Petr Coufal, Ester Ledecká, která pojede sjezdy i snowboardové soutěže, což je rarita, a dále běžci Petra Nováková a Petr Knop, biatlonista Tomáš Vojtík a medailové ambice má i hokejový tým,“ řekl vedoucí české výpravy Jan Stluka.
    Jednou z českých tváří festivalu byla snowboardcrosařka Eva Samková. Pátá z nedávného MS dospělých ovšem startovat nesmí. „Světová federace určila, že snowboardové soutěže jsou pro ročníky patnáctia šestnáctiletých, do kterých už Samková nepatří, takže jet nesmí,“ řekl mluvčí akce Vladimír Zemánek. Rozpočet festivalu dosahuje 157 milionů korun. Třicet procent získali organizátoři z Evropské unie. Liberecký kraj přispěl polovinou a zbytek tvoří účastnické poplatky a sponzoři. „Rozpočet byl malinko snížen. Snažíme se projekt směřovat, aby byl věnován především sportu,“ řekl prezident organizačního výboru Roman Kumpošt.
    Po mistrovství světa v klasickém lyžování, které se konalo v Liberci v roce 2009 a skončilo dluhem, je EYOWF další událostí, kterou město hostí.
    „Liberec se spojuje s pejorativním nádechem a byli bychom rádi, aby tato akce vnímání změnila, aby byl nový náhled na pořádání velkých událostí v České republice,“ řekl Jirásek.
    Při zahajovacím ceremoniálu vzplane v liberecké Tipsport areně po symbolické štafetě oheň zažehnutý v řecké Olympii. „Kdo a jak zapálí oheň, nechceme prozradit. Jako při velkých olympiádách to budeme tajit do poslední chvíle,“ usmála se Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka festivalu.
    Oheň je v Česku od 24. ledna ve třech bezpečnostních lampách. „Je to náročné dítě, o které pečujeme,“ řekla Nyčová.
    V Liberci se bude hrát v hokej a krasobruslit v arénách Tipsport a Svijanská, skákat a sjezdovat se bude na Ještědu a běhat v areálu ve Vesci.
    Další z 216 medailí se rozdělí v jabloneckých Břízkách (biatlon) a snowboardisté budou soutěžit v Rejdicích.

 

Liberecký kraj sehnal peníze na další velkou akci, zúčastní se i olympijský šéf Rogge
1.2.2011  iHNed.cz    str. 00  Sport.iHNed.cz

V únoru bude v Libereckém kraji závodit 1558 mladíků ze 44 zemí bojovat o 216 medailí na 10. evropském mládežnickém olympijském zimním festivalu EYOWF.

Po mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009, které po sobě zanechalo dluhy přes sto milionů korun, museli pořadatelé na liberecku bojovat o důvěru, když sháněli peníze na Evropskou zimní olympiádě mládeže, která se od 12. do 19. února bude konat ve městě a okolí. "Především při jednání s partnery jsem s tím byli často konfrontováni. Ve většině případů požadovali vyšší zálohy,“ přiznal šéf organizačního výboru Roman Kumpošt.
Liberecký kraj platí půlku

Už desátý díl akce pro mládež do osmnácti let se skrývá pod krkolomnou anglickou zkratkou EYOWF. Přeloženo do češtiny: 10. evropský mládežnický olympijský zimní festival. Rozpočet zimního festivalu, který byl Libereci přidělen už v roce 2006 v Bruselu, je 157 milionů korun. "Padesát procent poskytl Liberecký kraj, třicet procent jsme získali od Evropské unie a zbytek vlastní zdroje,“ naznačil strukturu rozpočtu Kumpošt.

Mezi vlastní zdroje patří sponzoři a také účastnické poplatky. "Ty jsou sto euro na osobu a den a patří mezi naše příjmy,“ uvedl Kumpošt. S příjmy například ze vstupného pořadatelé vůbec nepočítali - vstupy na všechny akce jsou zdarma. "Liberec má dnes spíš pejorativní nádech. Byli bychom rádi, aby se pohled na pořádání sportovních akcí zcela změnil," přál si Jirásek. Ostatně, Liberec, přesněji Vesec a Ještěd budou dějištěm juniorského mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2013.

"Letní verze této akce se poprvé uskutečnila v roce 1991 a jejím zakladatelem byl současný předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Kopíruje všechny olympijské ideály,“ vysvětlil předseda ČOV Milan Jirásek. Při slavnostním zahájení festivalu 13. února bude přítomen i Rogge. "Otec zakladatel bude u toho,“ poznamenal Jirásek.
Ve hře je 216 medailí

V Liberci a také v Jablonci a Kořenově se festivalu zúčastní 1558 sportovců a jejich doprovodu ze 44 zemí. Soutěžit se bude v osmi sportovních disciplínách o celkem 216 medailí v osmadvaceti jednotlivých soutěžích.

V Liberci se bude soutěžit v ledním hokeji a krasobruslení, na Ještědu v alpském lyžování a ve skocích na lyžích plus skokanské části severské kombinace. Běžecká část stejně jako soutěže v běhu na lyžích se uskuteční ve Vesci, biatlon v Říčkách u Jablonce a snowboardové soutěže hostí Rejdice u Kořenova.

"Letošní zima nám přála, takže příprava sportovišť byla docela jednoduchá. Od prosince vyrábíme technický sníh a máme ho dostatek i pro případ oblevy. Všechna sportoviště jsou připravena,“ oznámil předseda organizačního výboru EYOWF Roman Kumpošt.
Akce, na níž se zrodily sportovní hvězdy

Nejvíce sportovců vyšle na 10. EYOWF Rusko - celkem 99. Druhou nejpočetnější výpravou bude domácí Česko, které vyšle do bojů o medaile, které jsou vyrobeny ze skla, 60 sportovců. "Šestnáct dívek a 44 chlapců. Převaha chlapců je ale dána tím, že postavíme i hokejový tým,“ vysvětlil vedoucí českého týmu Jan Stluka.

Zimními olympiádami mládeže v minulosti prošly i současné či nedávné hvězdy světového sportu - norská běžkyně Marit Björgenová, ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, nebo čeští reprezentanti Zuzana Kocumová, Martin Koukal, Michal Šlesingr, Miroslav Blaťák či Tomáš Plekanec.

"Věříme, že i teď se objeví někdo, kdo bude potom závodit i na olympijských hrách 2014 v Soči,“ přál si Kumpošt. "Největšími nadějemi by měli být hokejisté, krasobruslař Coufal, běžci Nováková a Knop a také Ledecká, která pojede sjezdy i snowboardové soutěže, což je rarita,“ vypočítal Stluka.

 

Hejtman kraje převzal olympijskou pochodeň
25.1.2011  Liberecký deník    str. 21  Sport region  

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také legendy českého sportu - Věra Čáslavská, Dana Zátopková a Oldřich Svojanovský.

Liberec - Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler včera převzal pochodeň s olympijským plamenem, který bude od 13. února provázet 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF)2011.
    Tento oheň dopravila v minulých dnech z Řecka do České republiky delegace organizátorů soutěže. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také zástupci tří pořadatelských měst a sportovní legendy českého sportu - Věra Čáslavská, Dana Zátopková a Oldřich Svojanovský.
    Ojedinělého aktu, který se uskutečnil v budově Krajského úřadu v Liberci dvacet dnů před oficiálním zahájením festivalu, byli přítomni radní Libereckého kraje, představitelé Českého olympijského výboru, členové obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011, organizačního výboru a další hosté.
„Tento oheň byl zapálen představiteli Řeckého olympijského výboru na aténském stadionu Panathinaiko, dějišti prvních novodobých olympijských her v roce 1896. Vůbec poprvé v historii nyní zavítal do České republiky, aby se stal symbolem prestižní mezinárodní akce - evropské olympiády mládeže,“ řekl Roman Kumpošt, prezident organizačního výboru EYOWF 2011 při předání hořící pochodně hejtmanovi Stanislavu Eichlerovi, vrcholnému představiteli pořadatelského regionu.

Příprava akce trvala tři roky

„Před dvěma roky jsem v průběhu závěrečného ceremoniálu EYOWF 2009 ve Szczyrku přebíral olympijskou vlajku, dnes k ní přibyl další důležitý symbol. Jsem přesvědčen, že se pořadatelům podaří maximálně zúročit více než tříletou přípravu akce a že evropská olympiáda mládeže úrovní organizace i dosaženými výkony plně prokáže své poslání a stane se dobrým příkladem pro mládež. Dalším naším přáním je, aby pomohla veřejnosti vrátit důvěru v bezproblémové a transparentní organizování sportovních akcí,“ prohlásil Stanislav Eichler.
Ten poté předal lucerny s olympijským ohněm také statutárním zástupcům pořadatelských měst - primátorovi Liberce Janu Korytářovi, starostovi Jablonce nad Nisou Petru Beitlovi a starostovi Kořenova Luboši Markovi. Symbolické plamínky nyní budou hořet na jejich radnicích až do konce festivalu.
„Evropské olympiádě mládeže přeji hodně úspěchů a také to, aby v srdcích a duších všech účastníků zanechala krásnou vzpomínku. Věřím, že také při této soutěži se narodí spousta talentů, které se stanou osobnostmi světového sportu,“ uvedla ve své zdravici sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.
    Zahajovací ceremoniál EYOWF 2011 se bude konat 13. února od 19.30h v liberecké Tipsport areně a zúčastní se ho také prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.
EYOWF 2011 se zúčastní 1 550 členů sportovních výprav ze 44 evropských zemí. Soutěžit se bude ve 28 disciplínách a o 216 medailí v osmi tradičních zimních odvětvích: alpských disciplínách, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skocích na lyžích a snowboardingu.

 

Do Liberce dorazil olympijský oheň
24.1.2011  ct24.cz    str. 00  

Liberec - Do Česka přicestoval z aténského stadionu Panathinaiko olympijský oheň. V Liberci se v polovině února uskuteční 10. zimní evropský olympijský festival mládeže. Pořadatelé tvrdí, že půjde o největší sportovní akci v Libereckém kraji od předloňského lyžařského mistrovství světa. Slibují také, že tato akce skončí bez dluhů. Sportovci se poperou o cenné kovy od 12. do 19. února. Závodit se bude i v Jablonci nad Nisou, Rejdicích a v mistrovských areálech ve Vesci a na Ještědu.

Cestu olympijského ohně z Atén do Liberce provázela v Řecku policie a v letadle starost, aby plamen zapálený při slavnostní ceremonii nezhasnul. Olympijská symbolika bude provázet celý podnik. "Vítězům se hrají hymny, stoupají vlajky, hoří olympijský oheň – protokol je stejný," uvedl mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Pořadatelé předali oheň představitelům Libereckého kraje a míst, kde se soutěže uskuteční. "Všem přeji, aby - až akce skončí – zanechala daleko lepší dojem než to nešťastné mistrovství světa, které jsme hostili," připomněl nedávný šampionát v klasickém lyžování primátor Liberce Jan Korytář.

Příprava a organizace týdenní akce přijdou na 150 milionů korun, což je o 15 milionů méně, než pořadatelé předpokládali. Přesto čelí kritice některých sportovců, podle kterých by peníze vystačily na provoz klubů na několik let. Olympiády se zúčastní přes 1 500 sportovců a členů doprovodu ze 46 zemí.

Podrobnosti o ceremoniálu organizátoři tají

Olympijský oheň vzplane 13. února v liberecké Tipsport areně. Pořadatelé připravili kromě zahajovacího i závěrečný ceremoniál. Podrobnosti si však zatím nechávají pro sebe. "Každý pořadatel si přisvojuje právo vymyslet něco originálního a pokud možno to utajit až do poslední chvíle. My se toho budeme držet," zdůraznila výkonná ředitelka organizačního výboru olympiády mládeže Kateřina Nyčová. Oheň se objeví i na různých doprovodných akcích, které budou olympiádě mládeže předcházet.

Na českém území je olympijský oheň podruhé. Předtím se na ně dostal v roce 1936, když mířil na olympiádu do Berlína.

 

Liberec zaplavily eurokrychle
20.1.2011   Liberecký deník    str. 01   Titulní strana

V libereckých obchodních centrech můžete vidět nejlepší díla úspěšné studentské soutěže na podporu olympiády

Liberec - Velmi úspěšný, ale pěkně náročný. Takový byl soutěžní projekt Evropa v srdci Evropy, jehož vernisáž včera proběhla v libereckém obchodním centru Forum.
    „Myslím, že u něho vydrželi jen ti nejvytrvalej, kteří do něho dokázali dát celé srdce,“ uvedla Vanda Šulcová, koordinátorka programu pro školy za organizátory 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF). Právě na jeho podporu projekt probíhal.
    Na vernisáži neskrýval svoje uznání ani RNDr. Vít Příkaský, náměstek krajského hejtmana pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Evropských projektů a rozvoje venkova. Ten také pokřtil jednu z vítězných krychlí lahví šampaňského.

Když si studenti a učitelé rozumí

Jak současně Vanda Šulcová doplnila: „Pod výsledný úspěch se stejnou měrou určitě podepsali i kantoři, kterým se podařilo vybrat studenty, jež měli o soutěž nejenom zájem, ale přistoupili k ní i velmi zodpovědně.“ V rámci projektu šlo totiž o to, aby střední školy regionu graficky zpracovaly mapy 49 členských zemí Asociace evropských olympijských výborů a logo projektu - srdce. Chybějící zeměpisné znalosti si studenti doplnili nadstandardní výukou ve spolupráci se svými učiteli.
    „Někteří z nich objevovali evropské země s takovým nadšením, že dokonce projevili chuť řadu z nich v budoucnu navštívit,“ popsala Vanda Šulcová zápal mladých soutěžících, kteří si v projektu osvojili nejenom zeměpis, ale rozvíjeli také výtvarné nadání. Jejich ohlas na akci, průkazný už při vyhlašování cen, překvapil i organizátory.
    Ti proto přistoupili k dalším krokům v rámci projektu. Nejprve za pomoci speciální fólie převedly nejzdařilejší mapy na krychle z mléčného plexiskla o rozměrech hran jeden metr, a ty se následně rozhodli umístit do obchodních center v Liberci.
    Setkat se s nejlepším díly můžete proto jak v ochodním domě Forum, kde jich bude rozmístěno 22, tak i v komerčních centrech Plaza, Nisa a Globus.

 

Olympijský oheň míří do Česka. Poprvé v historii
20.1.2011   aktualne.cz    str. 00   Zimní sporty/ostatní sporty

Organizátoři olympiády mládeže ho přivezou z Řecka

Liberec - Poprvé v historii se v České republice v pátek ocitne olympijský oheň. Přímo z athénského stadionu Panatinaiko, na kterém se roku 1896 konaly první novodobé olympijské hry, ho letadlem přivezou organizátoři Zimního evropského olympijského festivalu mládeže.

Týdenní akce se uskuteční v polovině února na půdě Libereckého kraje.

Delegace oheň ve třech speciálních schránkách převezme ve čtvrtek od prezidenta Řeckého olympijského výboru Spyrose Capralose.
"Využili jsme pozvání Řeckého olympijského výboru a jeho nabídky na slavnostní předání ohně. V průběhu festivalu mládeže se dodržuje stejný protokol jako při olympijských hrách dospělých - hoří olympijský oheň, hrají se hymny na počest vítězů, závodníci skládají olympijský slib," vysvětlil generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Hrubec.
Oheň bude převezen ve speciálních lampičkách

Převoz ohně pravidelnou linkou Českých aerolinií z Atén do Prahy bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením.

"Oheň musí být transportován ve speciálních bezpečnostních lampičkách. Převoz olympijského ohně spadá do oblasti přepravy nebezpečného zboží," vysvětlila mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková.

S přepravou tak musí souhlasit i bezpečnostní složky příslušného letiště a také kapitán letounu. Lampičky musí být po celou dobu letu pod neustálým dozorem.

Pochodněmi zažehnou pořadatelé olympijský plamen při zahajovacím ceremoniálu 13. února v liberecké Tipsport aréně. Přítomen bude i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

V pondělí 24. ledna odevzdají členové delegace symbolické lucerny také hejtmanovi Libereckého kraje a představitelům tří pořadatelských měst - Liberce, Jablonce nad Nisou a Kořenova.

Festivalu se v únoru zúčastní 1 550 členů sportovních výprav ze 44 evropských zemí.

Soutěžit se bude ve 28 disciplínách a o 216 medailí v osmi tradičních zimních odvětvích: alpských disciplínách, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skocích na lyžích a snowboardingu.


 

Šaldovo gymnázium zvítězilo
14.1.2011    Liberecký deník    str. 07   kultura regionu

Liberec – Absolutní vítězství – první i druhé místo ve vědomostní a kreativní soutěži středních škol „Evropa v srdci Evropy“ získali studenti Gymnázia F. X. Šaldy Liberec. První místo si odnesli za projekt zpracování státu Litva a druhé za Portugalsko. Třetí příčku v rámci kraje obsadili studenti Obchodní akademie Česká Lípa za zpracování Francie. Soutěž vyhlásil na podporu 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 Liberecký kraj. Úkolem bylo zpracovat a graficky ztvárnit projekty charakterizující všech 49 členských zemí Asociace evropských olympijských výborů. Díla budou k vidění v rámci zahajovacího ceremoniálu EYOWF 2011. Od poloviny ledna také v libereckých obchodních centrech.

 

Evropa v srdci Evropy
6.1.2011    tvrtm.cz    str. 00 

Na podporu 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 vyhlásil Liberecký kraj ve spolupráci s organizačním výborem akce vědomostní a výtvarnou soutěž pro studenty středních škol Libereckého kraje nazvanou Evropa v srdci Evropy.
V duchu motta této soutěže „Poznej země, které budeme hostit“ studenti z jednadvaceti středních škol regionu během loňského podzimu zpracovali a poté rovněž graficky ztvárnili projekty charakterizující všech 49 členských zemí Asociace evropských olympijských výborů. Cílem této aktivity je nejen podpořit samotné konání festivalu a jeho atmosféru, ale také posílit myšlenku evropanství, vzájemného poznání, přátelství a spolupráce mladých lidí našeho kontinentu.
Projekty přenesené do mapy
V první fázi soutěže studenti nejprve zpracovali písemnou formou vědomostní projekt o každém z účastnických států. Hledali přitom především odpovědi na otázky, co je pro konkrétní zemi charakteristické, co v minulosti přinesla světu nebo jaké jsou její největší sportovní úspěchy. Své závěry současně výtvarně zapracovali do velké mapy příslušné země i symbolického srdce.
Dne 12. ledna 2011 soutěžní týmy předstoupí před odbornou porotu, v níž zasednou zástupci Českého olympijského výboru, Libereckého kraje i organizačního výboru festivalu. Své dílo podpoří také krátkou pódiovou prezentací. Nejúspěšnější grafické podoby těchto map a srdcí poté pořadatelé evropské olympiády mládeže přenesou prostřednictvím speciálních fólií na krychle vyrobené z mléčného plexiskla o rozměrech hran jeden metr.
Liberec zaplní krychle
Všech 49 krychlí se v průběhu letošního ledna a února dočká své instalace v různých obchodních centrech Liberce. Obyvatele i návštěvníky města upozorní nejen na konání festivalu, ale také doprovodí jeho atmosféru. Na zahajovací ceremoniál se všechny přemístí do Tipsport areny, kde si je prohlédnou i účastníci a hosté EYOWF 2011.
Krychlemi vystavenými na veřejnosti však soutěž neskončí - všechny tištěné práce o jednotlivých zemích se totiž stanou součástí společné speciální publikace.
Všechny zúčastněné školy si mezi sebe rozdělí částku víc než 100 000 eur, která byla určena na produkční náklady i odměny. Nejúspěšnější účastníci finálového kola navíc získají další ceny v hodnotě přes čtyři tisíce eur. Celý projekt byl podpořen z rozpočtu Evropské unie.

 

Sportovci dostanou diamantové medaile z novoborské dílny
10.12.2010    Českolipský deník    str. 03  Českolipsko

Nový Bor - Zářící diamant budou připomínat medaile, které si rozdělí nejúspěšnější závodníci na evropské olympiádě mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji. Jejich autorkou je studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá, která zvítězila v soutěži uměleckých škol vyhlášené Libereckým krajem. Studentka třetího ročníku oboru Tvorba uměleckého skla - hutní tvarování uspěla v konkurenci více než třiceti návrhů, které dodali studenti uměleckých škol z libereckého regionu. Medaile pro EYOWF 2011 vypadá v jejím podání luxusně a docela neobvykle. „Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu. Skleněný základ se bude vyrážet do litého čirého skla a doplní se barevnými prvky podle pořadí na stupních vítězů,“ popisuje Barbora Hrubá nápad, jehož realizace jí zabrala pouhé dva dny.
    „Původně jsme chtěla studovat grafiku, ale nevyšlo to, a tak jsem nastoupila na novoborskou sklářskou průmyslovku. Teď už se vlastně osm let věnuji sklu, nejprve oboru malování na sklo, a pak na VOŠ jako foukač skla. A teď se něco konečně vydařilo,“ dodala s úsměvem.
    Porota složená ze zástupců Libereckého kraje, členů organizačního výboru EYOWF 2011 a předních výtvarníků z regionu hodnotila jednotlivé návrhy podle originality, nápaditosti, ceny i náročnosti výroby.
„Bářin design se nám všem okamžitě líbil. Originálním způsobem použila pro Liberecký kraj tak typické sklo a zasadila do něj logo i další prvky symbolizující naši akci. Podle jejích návrhů vypadají medaile opravdu nádherně a jednoznačně předčily ty ostatní. Věřím, že i samotní závodníci ocení, o jaký skvost budou během festivalu bojovat,“ říká Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011.
    Podle vítězného návrhu Barbory Hrubé, který v uplynulých dnech schválilo také vedení Asociace evropských olympijských výborů, se nyní vyrobí celkem 216 medailí.
    „Pro Báru, ale i pro celou naši sklářskou školu je to obrovský úspěch. Ve výrobě podobných uměleckých artefaktů pro sportovní nebo společenské instituce však máme bohatou tradici. Například při letošní olympiádě dětí a mládeže České republiky jsme navrhli a vyrobili pohár hejtmana Libereckého kraje pro nejúspěšnější výpravu,“ připomíná Ilona Jindrová, ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.
    Cenné trofeje pro EYOWF 2011 symbolicky pokřtili v průběhu tiskové konference hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, předseda ČOV Milan Jirásek a prezident organizačního výboru EYOWF 2011 Roman Kumpošt. Jejich prvními, „zkušebními“ nositeli byli mladí čeští reprezentanti, potenciální účastníci evropské olympiády mládeže 2011. A zlatou? Tu si vyzkoušela sama Bára.

 

Velké perličky malé olympiády. Na večerní dramata přijede i hrabě
9.12.2010    Sedmička  str. 46

Už za dva měsíce se do Liberce sjedou nejlepší talentovaní sportovci z celé Evropy. Liberec uvidí ty, kteří budou v roce 2014 bojovat o medaile v Soči.

Davy mladých lidí se během první prosincové soboty tlačily v libereckých Lidových sadech. Z celé republiky sem dorazili dobrovolníci, kteří se už v první půlce února budou starat o hladký průběh "malé olympiády".
    Po loňském mistrovství světa, které si příliš dobré renomé neudělalo, prověří Liberec další obří akce. V krajském městě a také v Jablonci a Rejdicích se uskuteční evropský zimní olympijský festival mládeže EYOWF 2011.
    Kvůli němu se do Liberce sjedou národní výpravy ze zemí celé Evropy. Patnáct set lidí přijede kvůli krasobruslení, snowboardcrossu, běhu a skokům na lyžích, alpskému lyžování nebo utkáním v ledním hokeji.
Sedmička připravila přehled největších zajímavostí, které o olympijském festivalu mládeže a o tom, co všechno čeká v únoru Liberec, možná ještě nevíte.
O velkém šéfovi Na zahájení olympijského festivalu dorazí Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru. "Jeho účast je jistá. Už pouze upřesňujeme jeho program. V Praze nebo Liberci se také setká s předsedou vlády Nečasem," říká Milan Jirásek, šéf českých olympioniků.
    Belgičan Rogge je zajímavou osobností.
Původním povoláním je ortoped, ale je také šlechticem, má titul hrabě. Belgii reprezentoval v jachtingu a byl také členem belgického ragbyového týmu.
O klukovi v akci Účastníci zimního festivalu se kromě kvalitních sportovních výkonů mohou těšit také na zajímavý gurmánský zážitek. "O jejich jazýčky bude totiž pečovat Ondřej Slanina, jenž se v organizačním výboru ujal postu manažera sekce cateringu," říká Vladimír Zemánek, mluvčí organizačního výboru.
    Profesionální kuchař a podnikatel v gastronomii Slanina se stal v Česku velice populárním především zásluhou televizního pořadu Kluci v akci a také díky několika knižním kuchařkám, ve kterých nabízí recepty na spoustu chutných originálních jídel a pamlsků.
O diamantech na krku Nejúspěšnějším z mladých talentů, které se představí v Liberci, budou na krku viset medaile vypadající jako zářící diamant. Autorkou medailí je studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá, která zvítězila v soutěži studentů uměleckých škol. "Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu. Skleněný základ se bude vyrážet do litého čirého skla a doplní se barevnými prvky podle pořadí na stupních vítězů," popisuje Barbora Hrubá svůj nápad, jehož realizace jí zabrala pouhé dva dny.
O přenosech v televizi Souboje mladých talentů bude v přímých přenosech i záznamech vysílat televize, konkrétně stanice Eurosport 2.
    "Ta nabídne divákům deset hodin přímých přenosů. Mezi návrhy je hokejový duel ČeskoOEFinsko a finále celého turnaje, skokanské závody jednotlivců i družstev a běžecká soutěž ve sprintu. Výrobu signálu bude zajišťovat Česká televize," objasnil mluvčí malé evropské olympiády Vladimír Zemánek.
O světoběžnících Na olympijském festivalu bude pomáhat na pět stovek dobrovolníků. Osm z nich to přitom bude mít do Liberce docela dost daleko.
    Organizátorům se totiž přihlásili dobrovolníci z Lucemburska, Finska, Německa, Itálie, Španělska a Srbska a také dva ze Slovenska. "Tyto dobrovolníky nejvíce zapojíme jako pomoc pro jednotlivé národní olympijské výpravy, ale kromě toho najdou také uplatnění v sekcích sport a zdravotní zajištění," řekla Vanda Šulcová, která má dobrovolníky pro EYOWF 2011 na starosti.
O vzpomínkách hvězd Je dobré se podívat na přehled mladých talentů, které vybojovaly medaile na předchozích olympijských festivalech. Lepší důkaz o tom, že zimní šampionát v Liberci je přehlídkou budoucích olympijských nadějí, nikdo nemůže nabídnout.
    Česko se může pyšnit několika reprezentanty, kteří úspěšně prošli touto špičkovou dorosteneckou soutěží a poté se prosadili i mezi dospělými.
    Zlaté medaile na EYOWF totiž v minulosti pro Českou republiku vybojovali třeba novopečená náměstkyně libereckého primátora Zuzana Kocumová i bronzový z letošního Vancouveru Martin Koukal.
    "Strašně ráda na soutěž vzpomínám. Účastnila jsem se olympijského festivalu v Andoře v roce 1995. Olympijskou atmosférou tehdy žila celá Andorra. Dokonce při té příležitosti vydala speciální peníze, které se staly cenným sběratelským suvenýrem," vzpomíná na svůj dorostenecký úspěch Liberečanka Kocumová.
    Na velkých olympiádách se později představili i další čeští medailisté z juniorského zimního festivalu. Třeba sjezdař Kryštof Krýzl, krasobruslařka Kateřina Beránková, běžkyně na lyžích Kateřina Hanušová, biatlonista Michal Šlesingr nebo hokejisté Tomáš Plekanec, Miroslav Blaťák, Štěpán Hřebejk, Jan Hanzlík či Václav Nedorost.
O tajemné atmosféře Kdo má strach, že si mladé sportovní hvězdy neužije, protože přes den bude v práci a nebude mít čas se jít podívat na závody, ten se bojí zbytečně. Hned několik soutěží malé olympiády se totiž uskuteční i ve večerních časech. "Zvlášť doporučujeme skoky na lyžích na Ještědu za umělého osvětlení," říká Vladimír Zemánek.
    Mladí skokané na lyžích se v tajemné večerní atmosféře představí v Liberci už v úterý 15. února, o dva dny později se za umělého osvětlení bude na Ještědu skákat i soutěž družstev. A komu by nestačily skoky, ten může prakticky každý den malé olympiády zajít večer na hokejový zápas. Třeba derby Česko-Slovensko začíná v Tipsport Aréně v úterý 15. února v šest hodin večer, proti Finsku nastoupí mladí Češi o den později ve stejný čas. Pokud chtějí Češi dojít do finále, které se hraje v pátek 18. února, musí skupinu s Finy a Slováky vyhrát.
O olympijském ohni Nemůže chybět na žádné olympiádě a rozhodně bude i v Liberci. Plamen olympijského ohně bude plápolat po celou dobu evropského zimního festivalu v Liberci.
    Vzácný oheň si organizátoři přivezou z Řecka. "Poletíme pro něj 20. ledna, právě teď sháníme bezpečnostní lampičku, abychom mohli s ohněm do letadla," HO V Coufal, popisuje Kateřina 15 let.
Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011.

 

Olympiádu mládeže nezadlužíme, slibují organizátoři
8.12.2010    Naše Jablonecko   

Nebývalý důraz na precizní kontrolu hospodaření klade při vrcholících přípravách organizační výbor Evropského olympijského festivalu mládeže, který se uskuteční již za dva měsíce v zimních centrech Libereckého kraje. A důvod? Snaha získat po loňském světovém lyžařském šampionátu, který skončil milionovými dluhy, zpět důvěru veřejnosti.

Špatná pověst velkých sportovních akcí už nyní komplikuje organizátorům život. „Je těžší získávat marketingové partnery i dodavatele. Musíme jim ve většině případů platit dopředu, což ovlivňuje naše cash-flow. Jinak to ale nejde, ta důvěra tam není. Musíme si s tím poradit," poznamenal prezident organizačního výboru Roman Kumpošt.

Na správné hospodaření bedlivě dohlíží i Liberecký kraj, který festivalu schválil dotaci téměř 127 milionů korun. Vedení kraje si dobře uvědomuje, že by další finanční fiasko bylo pro sportovní region kritické.

„Udržujeme si průběžnou kontrolu nad financováním, které se zatím jeví jako transparentní a v souladu se schváleným rozpočtem. Kontrolujeme i jednotlivá výběrová řízení. Jsem přesvědčen, že tato soutěž rozhodně neskončí finančním schodkem a že naopak pomůže vrátit důvěru veřejnosti v pořadatelství sportovních akcí," uvedl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Podle jeho názoru skýtá složení organizačního týmu jistotu, že vše proběhne v pořádku.

Především zvládnutí ekonomické stránky pořadatelství je podle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska pro celý český sport nesmírně důležité. „Moc si přeji, aby tento reparát, který skládáme, dopadl dobře," řekl Jirásek.

Sedm sportovních areálů v Liberci, Jablonci a Kořenově - Rejdicích už je připraveno. Evropská olympiáda mládeže se uskuteční v týdnu od 12. do 19. února. Zúčastní se jí přes 1500 sportovců ze 46 evropských zemí. Nejpočetnější výpravu bude mít domácí Česká republika, která do boje vyšle 102 účastníků. Švýcarsko jich přiveze o jednoho méně a Rusko 99.

 

Studentka navrhla skleněné medaile pro vítěze
8.12.2010    prvnizpravy.cz   str. 00 

Zářící diamant budou připomínat medaile, které si rozdělí nejúspěšnější závodníci na evropské olympiádě mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji. 

Studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá navrhla skleněné medaile pro vítěze sportovního festivalu mládeže  EYOWF 2011 v podobě diamantu.

Studentka třetího ročníku oboru Tvorba uměleckého skla – hutní tvarování, uspěla v konkurenci více než třiceti návrhů, které dodali studenti uměleckých škol z libereckého regionu. Medaile pro EYOWF 2011 vypadá v jejím podání luxusně a neobvykle.

„Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu. Skleněný základ se bude vyrážet do litého čirého skla a doplní se barevnými prvky podle pořadí na stupních vítězů,“ popisuje Barbora Hrubá nápad, jehož realizace jí zabrala pouhé dva dny.

„Původně jsme chtěla studovat grafiku, ale nevyšlo to, a tak jsem nastoupila na novoborskou sklářskou průmyslovku. Teď už se vlastně osm let  věnuji sklu, nejprve oboru malování na sklo, a pak na VOŠ jako foukač skla. A teď se něco konečně vydařilo,“ dodala s úsměvem.

Porota složená ze  zástupců Libereckého kraje, členů organizačního výboru EYOWF 2011 a předních výtvarníků z regionu hodnotila jednotlivé návrhy podle originality, nápaditosti, ceny i náročnosti  výroby.
„Bářin design se nám všem okamžitě líbil. Originálním způsobem použila pro Liberecký kraj tak typické sklo a zasadila do něj logo i další prvky symbolizující naši akci. Podle jejích návrhů vypadají medaile opravdu nádherně a jednoznačně předčily ty ostatní. Věřím, že i samotní závodníci ocení, o jaký skvost budou během festivalu bojovat,“ říká Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011.

Podle vítězného návrhu Barbory Hrubé, který v uplynulých dnech schválilo také vedení Asociace evropských olympijských výborů, se nyní vyrobí celkem 216 medailí.

„Pro Báru, ale i pro celou naši sklářskou školu je to obrovský úspěch. Ve výrobě podobných uměleckých artefaktů pro sportovní nebo společenské instituce však máme bohatou tradici. Například při letošní olympiádě dětí a mládeže České republiky jsme navrhli a vyrobili Pohár hejtmana Libereckého kraje pro nejúspěšnější výpravu," připomíná Ilona Jindrová, ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.

Cenné trofeje pro EYOWF 2011 symbolicky pokřtili v průběhu tiskové konference hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, předseda ČOV Milan Jirásek. A prezident organizačního výboru EYOWF 2011 Roman Kumpošt  Jejich prvními, "zkušebními" nositeli byli mladí čeští reprezentanti, potenciální účastníci evropské olympiády mládeže 2011. A zlatou? Tu si vyzkoušela sama Bára.

 

Liberec přivítá oheň z Řecka, přijede i olympijský šéf Rogge
8.12.2010    iDNES.cz   str. 00 

Do Česka poprvé dorazí olympijský oheň. Bude střežit evropskou olympiádu mládeže, která se uprostřed letošní zimy uskuteční v Libereckém kraji.

Oheň, který vzplane při úvodním ceremoniálu olympiády 13. února 2011 v liberecké Tipsport areně, bude pocházet z památných míst, která psala historii světového sportu.
Na stadionu Panathinaiko v Aténách, vybudovaném roku 566 před naším letopočtem a známémjako dějiště prvních novodobých olympijských her 1896, slavnostně zažehnou zástupci Řeckého olympijského výboru plamen, který uloží do tří speciálních schránek.
Ty dopraví letecky do České republiky delegace složená z členů Českého olympijského výboru, Libereckého kraje a organizátorů festivalu. "Poletíme pro ně asi dvacátého ledna. Teď řešíme, jak dostat do letadla speciální lampičky s ohněm, bude to dost zajímavé," usmívá se výkonná ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová.

Festival mládeže se uskuteční od 12. do 19. února příštího roku v Liberci, Jablonci a Rejdicích v Jizerských horách. Podle oficiálních přihlášek se mládežnické akce zúčastní 1 529 aktérů ze 46 evropských zemí.

Nejpočetnější výpravu se 102 účastníky vyšle Česká republika, za ní následují Švýcarsko se 101 a Rusko s 99. V dosavadních devíti ročnících nasbírali čeští dorostenečtí reprezentanti třicet medailí: 8 zlatých, 11 stříbrných a 11 bronzových.

Nejúspěšnějším českým odvětvím je jednoznačně běh na lyžích. Sportem číslo dva je biatlon a do zlaté sbírky přispěli také lední hokejisté. "Strašně ráda na soutěž vzpomínám. Olympijskou atmosférou tehdy žila celá Andorra. Dokonce při té příležitosti vydala speciální peníze, které se staly cenným sběratelským suvenýrem," říká Zuzana Kocumová, která vyhrála v běhu na lyžích na mládežnické olympiádě v roce 1995. Na evropské scéně se jako mladí představili i liberečtí hokejisté Tomáš Klimenta nebo Lukáš Pabiška.

V únoru příštího roku se stane Liberec alespoň na čas symbolickým hlavním městem olympijské diplomacie. Svou účast na slavnostním zahájení festivalu potvrdil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Během svého pobytu v Libereckém kraji navštíví také některá sportoviště.

"Účast prezidenta Roggeho je pro nás obrovskou poctou. Nepochybně v tom sehrála roli skutečnost, že současný prezident MOV byl v 90. letech minulého století zakladatelem těchto mládežnických festivalů," řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Soutěžit se bude celkem v osmi zimních sportech, vstupné na závody bude zdarma. "Neděláme si iluze, že přijdou kvanta diváků. Naší cílovou skupinou jsou ale školy," řekla ředitelka Nyčová.

 
 
Na dluhy po MS v Liberci doplácí mládež: je těžké získat partnery pro OH
7.12.2010    lidovky.cz   str. 00  Lidovky / Ostatní sporty

Lidovky.cz, ČTK

Organizátorům Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), který se v únoru příštího roku uskuteční v Libereckém kraji, komplikují život dluhy po organizačním výboru loňského lyžařského šampionátu v Liberci.

Organizační výbor šampionátu skončil nedávno v insolvenčním řízení, více než stovce dodavatelů zůstal dlužen 112 milionů korun. Pro organizátory olympiády je proto mnohem těžší získávat partnery. Dodavatelům se musí platit dopředu, což zásadním způsobem ovlivňuje tok financí, řekl dnes novinářům prezident organizačního výboru olympiády Roman Kumpošt.

Organizační výbor mládežnické olympiády hospodaří s rozpočtem 126,8 milionu korun. Dvěma miliony eur (50 milionů korun) přispěla Evropská unie, zbytek dává ze svého rozpočtu Liberecký kraj. Podle předsedy správní rady Vladimíra Richtera (ODS) bude hospodaření vyrovnané. "Skončit by mělo kladnou nulou," poznamenal. Organizátoři mimo jiné nepočítají s příjmy ze vstupného. "Vstup na všechny akce je zdarma," dodala výkonná ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová.

Přihlášeno je 46 evropských zemí  Zimní olympiáda se uskuteční od 12. do 19. února na sportovištích v Liberci, Jablonci nad Nisou a Kořenově-Rejdicích. Oheň, který bude slavnostně zapálen při zahájení 13. únory, přiletí z Řecka. "Přihlášeno je 1529 sportovců včetně doprovodu ze 46 evropských zemí," dodala Nyčová.

Organizační výbor má 55 členů, spolupracuje s dalšími 300 zástupci sportovních klubů, kteří se budou podílet na organizaci soutěží, a 500 dobrovolníky. Organizátoři představili i medaile, o které budou závodníci soutěžit.

Medaile vypadají jako z ledu  Připraveno bude celkem 216 zlatých, stříbrných a bronzových medailí, které vypadají jako z ledu - jsou totiž skleněné. Autorkou je studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá, která zvítězila v konkurenci více než 30 návrhů. "Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu," popsala autorka. Do Liberce dnes přivezli medaile ještě teplé. "Ještě ráno jsme dokončovali pískování," vysvětlila ředitelka školy Ilona Jindrová.

Na festivalu bude hořet oheň zažehnutý v řecké Olympii a v liberecké Tipsport aréně vzplane 13. února při zahajovacím ceremoniálu. Ve starobylé aréně Panathinaiko ho slavnostně zapálí zástupci Řeckého olympijského výboru a uloží do tří speciálních schránek. Ty dopraví letecky do Česka delegace složená z členů ČOV, Libereckého kraje a organizátorů festivalu.

 

Evropská zimní olympiáda mládeže v Liberci
7.12.2010    ČT 1   18:00  Události v regionech

Jiří PETROVIČ, moderátor
--------------------
Ve stínu zadluženého mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci chystá další sportovní akce. Evropská zimní olympiáda mládeže se tam, uskuteční už v polovině února. Potrvá týden a přijde na 165 milionů korun.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
"Jako šampionát Kateřiny Neumannové tenhle podnik nedopadne," slibují pořadatelé Evropské zimní olympiády mládeže. Zajistit to mají její manažeři, třeba bývalý a za Topolánkovy vlády odvolaný šéf lyžařského mistrovství Roman Kumpošt. Dodavatelům platí předem, po minulé zkušenosti firmy pořadatelům nevěří.

Stanislav EICHLER, hejtman Libereckého kraje /ČSSD/
--------------------
Na druhou stranu zase, pokud se platí faktury dopředu, neobjednávají se služby, na které by potom nemohly být peníze, takže já to považuji za jeden z kontrolních prvků.

Roman KUMPOŠT, prezident organizačního výboru EYOWF 2011
--------------------
I tu infrastrukturu, i tu pojetí akce musíme přizpůsobit mládežnickému sportu a v těchto dimenzích a s tímto rozpočtem se tato akce dá dělat.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
130 z potřebných 165 milionů zaplatí Liberecký kraj, 50 miliony mu přispěje Evropská unie.

Vladimír RICHTER, předseda správní rady EYOWF 2011
--------------------
Tak se snažíme udělat všechno proto, aby to byla kladná nula, to znamená, abychom měli nějakou rezervu, kdyby nastaly nějaké nepředvídatelné události.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Olympiády se zúčastní 1500 sportovců a členů doprovodu z 46 zemí. Rozdělí si mezi s sebou 28 sad medailí.

Kateřina NYČOVÁ, výkonná ředitelka EXOWF 2011
--------------------
Jsou to sportovci, kteří už mají našlápnuto vysoko a jsou to lidé, kteří se budou asi časem objevovat i na velkých olympiádách, na mistrovství světa, takže pro ně je to velice důležitá akce v jejich kariéře, je to odrazový můstek dál.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Evropská zimní olympiáda mládeže se uskuteční 12. až 19. února skoro přesně 2 roky od mistrovství světa a to i v jeho areálech včetně doteď nevyužitého Vestce. Milan Brunclík, Česká televize, Liberec.

Jiří PETROVIČ, moderátor
--------------------
A to je skoro všechno, ještě se podívejte na předpověď počasí v jednotlivých městech. Přeju vám hezký večer s Českou televizí.


 

Tvůrci vítězného sportovního klipu jsou z libereckého Gymnázia F. X. Šaldy
25.11.2010    Liberecký deník   str. 20  Sport Liberecka

Liberec - Včera byli vyhlášeni v hotelu Zlatý lev nejlepší amatérští „filmaři“, kteří v rámci blížícího se Evropského juniorského šampionátu (EYOWF 2011) představili své snímky o sportovcích. Do finále postoupilo osm dvojic ze středních škol, kteří předvedli svá čtyřminutová dílka o českých top sportovcích pod názvem Na stopě patronům EYOWF.
Nejvydařenějším byl podle hodnotící poroty snímek o sjezdaři Ondřeji Bankovi, který připravila dvojice Filip Ferbr a Vlastimil Barák z Gymnázia F. X. Šaldy.
    Druhá skončila děvčata Petra Hynčicová (Gymnázium a SOŠPg Liberec) a Monika Kvasničková (Obchodní akademie Jablonec) s medailonkem o Lukáši Bauerovi. Třetí byl portrét snowboardisty Michala Novotného z dílny Petra Sochy a Michala Medka (SPŠSE Liberec).
    Všichni obdrželi od výboru EYOWF digitální kamery.
Vítězové měli k sjezdaři Bankovi blízko. „Oba děláme lyžařskou školu pod SK Ještěd Liberec a lyžování nás baví,“ potvrdil Ferbr.

 

Churavý je "plaché stvoření", Verner zase bavič
25.11.2010    Mladá fronta DNES   str. 06  Regionální sport

Studenti středních škol natáčeli s kamerou hvězdy zimních sportů, které se ujaly patronátu nad blížící se zimní olympiádou mládeže v Liberci

LIBEREC Sdruženář Pavel Churavý začínal jako kluk na oranžových umělohmotných lyžích, za které se styděl. Krasobruslaře Tomáše Vernera zase přitáhla k ledu láska z mateřské školy Štěpánka. A sjezdař Ondřej Bank je neuvěřitelný bordelář.
    V krátkých medailonech o sportovních hvězdách, jež připravili studenti středních škol na Liberecku, zaznívají celkem zajímavé informace. Dvojice mladých amatérských filmařů natáčely s patrony Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), který se v únoru uskuteční v Libereckém kraji.
    „Kdo je Ondřej Bank?“ ptají se studenti na ulici v úvodu snímku o předním českém lyžaři.
    „Asi nějakej cyklista, ne?“ zní bezelstná odpověď.
Právě dokument o Ondřeji Bankovi byl při včerejším slavnostním vyhodnocení v libereckém hotelu Zlatý lev vyhlášen jako nejlepší počin soutěže „Na stopě patronům EYOWF 2011“. Natočili jej Filip Ferbr a Vlastimil Barák z Gymnázia F. X. Šaldy Liberec. „Spočítali jsme, že nás to stálo celkem šedesát hodin práce,“ prozradili autoři. Sestříhat čtyřhodinový materiál do čtyř minut byl pro studenty ten nejtěžší úkol.
    V soutěži se představilo celkem osm filmů o tvářích zimní mládežnické olympiády. Druhé místo obsadil medailon Lukáše Bauera, třetí portrét snowboardisty Michala Novotného.
    Studenti se při setkání se sportovními hvězdami někdy nestačili divit. Například zjistili, že jeden ze nejlepších světových sdruženářů Pavel Churavý je stydlivý. „Byl nervóznější než my. Přišlo mi, že se nás trošku bál. Je to velice plaché stvoření,“ všimla si Charlota Dědková z frýdlantského gymnázia.
    Studenti natáčeli se sportovci na různých místech - na hřišti, v posilovně, doma, ale třeba i na nejvyšší výškové budově v Praze. Nejvstřícnější k nim byl asi krasobruslař Tomáš Verner, který je nechal pracovat celý den, na všech záběrech se jen usmívá a předvedl i taneček na suchu. Tvůrcům jinak povedeného dokumentu se však nepovedlo sladit obraz se zvukem a technické problémy jejich šance na úspěch v soutěži zhatily.
    Autorky snímku o běžci na lyžích Lukáši Bauerovi - samy aktivní lyžařky - měly naopak na povídání se slavným kolegou jen necelou půlhodinku. Bauer byl nemocný a neměl příliš náladu. „Škoda, že nám nedovolil natočit nic s rodinou,“ litovaly Monika Kvasničková a Petra Hynčicová.
    Na otázku, co by vzkázali účastníkům mládežnické olympiády v Liberci, odpověděl nejoriginálněji snowboardista Michal Novotný. „Vyhrávat umí každej, ale opravdoví borci uměj i prohrávat.“
    Filmové dokumenty o sportovních hvězdách z dílny studentů budou k vidění na internetové stránce www.eyowf2011.cz.

 

Studenti stvořili živý obraz. Srdce Evropy.
11.11.2010    Liberecký deník   str. 03  Liberecko

 Liberec – Středa 10. listopadu. Krátce po osmé ráno. Na náměstí před libereckou radnicí stojí v divném uskupení sto dvacet studentů. Nad hlavou si přidržují papírové čtvrtky. Demonstrace proti státním maturitám? Než se stačím zeptat, ozve se břitké: „Lezete nám do záběru“ a dojde mi, že se tu tvoří živý obraz. Je na něm srdce (na snímku Josefa Duchoslava), které svými postavami vytvořili studenti Obchodní akademie v Šamánkově ulici Liberci. „Jedná se o projekt „Evropa v srdci Evropy“, který pro střední školy vyhlásili pořadatelé 10. Zimního evropského festivalu mládeže (EYOWF),“ popisuje profesorka Obchodní akademie Liberec, Jitka Kučerová, originální nápad svých studentů. V duchu motta této akce „Poznej země, které budeme hostit“ studenti z regionu během letošního podzimu zpracovávají a graficky ztvárňují projekty charakterizující každou ze 49 členských zemí Asociace evropských olympijských výborů a současně účastníků festivalu 2011. Zimní olympiáda mládeže se v Libereckém kraji uskuteční ve dnech 12. – 19. února příštího roku. 

 

Mladá Evropa si během festivalu rozdělí 216 medailí
23.10.2010    Českolipský deník   str. 21  Sport regionu  

Novinkami zimního klání v Libereckém kraji budou soutěž družstev v alpském lyžování a týmový sprint v severské kombinaci.

Liberec – Evropská olympiáda mládeže (EYOWF), která se v Libereckém kraji uskuteční v únoru příštího roku, nabídne špičkové výkony sportovců do osmnácti let, budoucích hvězd světového sportu. Jaký program na ně i na diváky v Liberci, Jablonci nad Nisou a Kořenově-Rejdicích čeká, upřesňuje sportovní ředitel soutěže Ivo Gréger.

* Která sportovní odvětví jsou na pořadu evropské olympiády mládeže 2011?

    Závodit se bude v osmi tradičních zimních sportech -alpských disciplínách, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, skocích na lyžích, severské kombinaci a snowboardingu.

* Kolik sad medailí si mezi sebe rozdělí v průběhu festivalu jeho účastníci?

    Bude jich osmadvacet, neboť na programu je v jednotlivých odvětvích právě tolik soutěží. V součtu se štafetovými závody a s hokejovým turnajem se udělí celkem 216 zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Mimochodem -na všechny individuální závody bude třeba 1535 startovních čísel, pro štafety či soutěže družstev ještě dalších 644 a pro předjezdce a předskokany 64.

* Na prvních čtyřech EYOWF se soupeřilo ve shorttracku, na posledních třech zase v curlingu. Proč tyto disciplíny tentokrát chybějí?

    Výběr sportovních odvětví při EYOWF podléhá schválení Asociace evropských olympijských výborů, která stanoví okruh povinných disciplín. Volba těch zbývajících už záleží na konkrétním pořadateli. Ačkoliv shorttrack i curling jsou atraktivní odvětví, vzhledem k české sportovní tradici jsme se rozhodli pro jinou variantu.

* Uskuteční se naopak v některých sportech nové, netradiční závody?

    Ano, na pořadu budou dvě zajímavé novinky. První se týká alpského lyžování, kde se na závěr uskuteční závod družstev tvořených chlapci i dívkami. Českým slalomářům tato soutěž vyhovuje, neboť na závěr letošního seniorského Světového poháru ji vyhrála čtveřice Bank, Krýzl, Hrstková, Záhrobská. Druhý netradiční závod nabídne severská kombinace v podobě týmového sprintu dvoučlenných družstev. Divácky atraktivní je především běžecká část, v níž se účastníci střídají na trati v krátkých intervalech. Určitě si však na své přijdou i v ostatních sportech - souboje mladých sportovců jsou téměř vždy dramatické, bez taktizování a plné nasazení.

* Pamatuje program festivalu také na možnost využít kvalitní umělé osvětlení?

    Samozřejmě. Program EYOWF2011 jsme nekoncentrovali pouze do dopolední nebo časně odpolední části, ale snažili jsme se ho naopak rozčlenit tak, abychom návštěvníkům umožnili sledovat různé disciplíny v průběhu celého dne. Večer při umělém osvětlení se tak na Ještědu uskuteční oba skokanské závody - jednotlivců i družstev. Vstupné na všechny soutěže je pro diváky samozřejmě zdarma.

* Jaká sportoviště budou mít mladí evropští reprezentanti k dispozici?

    K dispozici je sedm mnohokrát prověřených areálů, v nichž se pravidelně pořádají vrcholné mezinárodní soutěže včetně světových šampionátů a závodů Evropského či Světových poháru. Mají špičkové technické i sportovní parametry a jsou vybaveny infrastrukturou nejvyšší požadované kvality.

* Jste připraveni na leckdy nevyzpytatelné klimatické podmínky a možný nedostatek sněhu?

    Na přírodní sníh nespoléháme, zvláště když areály jsou vybaveny prostředky pro technické zasněžování. Na umělém sněhu se už dnes jezdí většina závodů Světových i Evropských pohárů. Neponecháme určitě nic náhodě, a jakmile to klimatické podmínky dovolí, vyrobíme si dostatečnou zásobu technického sněhu.

* Jak jste vybírali pořadatele, kteří budou zajišťovat organizaci jednotlivých závodů?

    Z naší strany šlo o sázku na jistotu. Oslovili jsme totiž osvědčené pořadatele ze sportovních klubů v regionu, kteří se pravidelně a úspěšně podílejí na organizaci významných mezinárodních soutěží. Jsme přesvědčeni, že tyto zkušené, sehrané a spolehlivé týmy naši důvěru ani tentokrát nezklamou.

* Objeví se některé disciplíny z programu EYOWF 2011 také na televizních obrazovkách?

    Ano, přímé přenosy z festivalu bude vysílat stanice Eurosport 2. Diváci tak uvidí například hokejové střetnutí Česko-Finsko a poté i finále celého turnaje, skokanské závody jednotlivců a družstev nebo běžecké souboje ve sprintech. ČT4 poté odvysílá tyto soutěže ze záznamu a každý večer navíc připraví zhruba dvacetiminutový sestřih nejzajímavějších událostí.

  

Organizátory festivalu EYOWF letos otestuje celá Evropa
1.10.2010    Českolipský deník   str. 23  Sport Region  

Komisař Janko Dvoršak: „Liberecký kraj je pro EYOWF 2011 výborná volba!“

Liberec – Slovinec Janko Dvoršak je předsedou koordinační komise Asociace evropských olympijských výborů (EOC) pro 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji. A právě v minulých dnech navštívil dějiště soutěže, aby se detailně informoval o aktuálním stavu příprav.
    Jmenování kontrolním komisařem pro EYOWF 2011 mě velice potěšilo a považuji je za ocenění mé předchozí práce v evropském olympijském hnutí. Vykonával jsem už totiž stejnou funkci i při festivalu 2007 v Jace a organizoval jsem EYOWF 2003 na Bledu. Byl jsem si jistý, že spolupráce a českou stranou bude dobrá, a když jsem navíc slyšel úvodní prezentaci Libereckého kraje na zasedání EOC v Sorrentu, udělala na mne výborný dojem.

* Naposledy jste areály v Liberci, Jablonci nad Nisou a Kořenově-Rejdicích navštívil před deseti měsíci. Co se za tu dobu změnilo?

    Liberecký region má výborné podmínky k zimním sportům a samozřejmě sportovní tradici. Z tohoto pohledu je to pro festival výborná volba. Od loňského listopadu je znát v organizaci soutěže obrovský posun. Všechny sekce jsou dobře připraveny a podle informací jejich zástupců vyplývá, že zbývají už jen kosmetické úpravy. Všichni členové organizačního výboru přesně vědí, kde se v přípravách nacházejí a jaké budou jejich následující kroky. Také veškeré písemné manuály jsou téměř dokončeny a účastníci semináře šéfů misí v Liberci v polovině listopadu je obdrží včas. Tuto schůzku ostatně považuji za mimořádně důležitou.

* Z jakého důvodu?

    Pro organizační výbor EYOWF2011 bude setkání se šéfy misí klíčovým testem jeho připravenosti na samotný festival. Zároveň je to pro něj také výborná příležitost, aby prezentoval festival zástupcům národních olympijských výborů a ihned od nich získal zpětnou vazbu. Do Liberce přicestují zástupci všech 49 členských zemí EOC  a navíc i pořadatelé premiérových Zimních olympijských her mládeže v Innsbrucku 2012 a ti všichni se budou živě zajímat o vše, co s pořadatelstvím festivalu souvisí. Domnívám se však, že výsledek bude pozitivní.

* Příjezd na zahájení EYOWF 2011 ohlásil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Je to známka toho, že je EYOWF vnímám jako významná mládežnická soutěž?

    Jacques Rogge je zakladatelem těchto festivalů, které jsou pro mládež nesmírně důležité a přínosné. Nejenže může změřit síly se svými vrstevníky z jiných zemí, ale rovněž nahlédne do jiných evropských kultur. Zjistí navíc, že netrénuje zbytečně a načerpá novou motivaci. Z hlediska mezinárodního olympismu jsou tyto evropské hry mládeže významné i po organizační stránce – používáme stejnou logistiku jako seniorské olympiády a i atmosféra je velice podobná. EYOWF má opravdu silnou podporu EOC, neboť je jeho kvalitním produktem.

* Letos se uskutečnily v Singapuru Olympijské hry mládeže. Nebojíte se, že je to svým způsobem konkurence festivalům EYOWF?

    První Světové hry mládeže se konaly v roce 1998 v Moskvě, ale tehdy jsme se rozhodli, že pořádat tuto soutěž v takovém měřítku je zbytečné. Vždyť jen proces nominace závodníků je obrovsky složitý. Nyní se MOV k této myšlence opětovně vrátil. Bohužel, také tentokrát v Singapuru pořadatelé soutěž finančně poněkud naddimenzovali a vložili do uspořádání obrovskou částku 360 milionů dolarů! Myslím, že v tom nespočívá budoucnost akce a evropské festivaly mládeže půjdou přece jen jinou cestou rozumných investic i programu - a věřím, že právě Liberecký kraj ji jasně ukáže. A až se ustálí i rozsah a formát Olympijských her mládeže, budou se nepochybně oba typy soutěží střídat a vzájemné doplňovat. Vidím je jako významný a funkční způsob, jak rozvíjet mládežnický sport.

* Jaký máte vztah k českému sportu? Které české sportovce znáte a uznáváte?

    Česká republika je zemí s neobyčejně silnou sportovní tradicí. Klobouk dolů před Tomášem Dvořákem, Šárkou Záhrobskou a podle mého i nejlepší tenistkou světa všech dob - Martinou Navrátilovou.

* Jak byste nejlépe pozval diváky do hledišť areálů během EYOWF 2011?

    S diváky je to vždycky poněkud problematické. Hodně organizátorů uzavírá dohody se školami, protože olympiáda mládeže může být pro žáky a studenty hodně zajímavá -vidí na vlastní oči nejlepší závodníky svého věku na světě. Současní fanoušci jsou však nároční – chtějí show, atrakce, senzaci. Jsem proto velmi potěšen, že organizační výbor EYOWF 2011 věnuje tomuto tématu pozornost a má promyšlenou i skvěle připravenou kampaň vyCOOL se! O tom, že povědomí o festivalu je vysoké a zájem veřejnosti – hlavně mladých lidí – velký, svědčí i fakt, že se do týmu dobrovolníků přihlásilo mnohem více zájemců, než pořadatelé potřebují. To je dobré znamení a příslib.

 

 

Medaile pro olympiádu tvoří umělci z kraje
22.7.2010    Mladá fronta DNES   str. 01   Kraj Liberecký

LIBERECKÝ KRAJ

Medaile pro nejlepší sportovce na olympijském festivalu mládeže EYOWF 2011, který se uskuteční v zimě příštího roku v Liberci, navrhli studenti uměleckých středních škol z regionu. Speciální komise dostala šedesát návrhů. Z nich vybrala ten nejlepší. „Hodnotili jsme estetiku a originalitu designu. Některé výtvory byly opravdu důmyslné,“ popisuje nápady Helena Bízová z organizačního výboru závodů. Vítěze vyhlásí v polovině září.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

 

Dárek pro pana Roggeho? Jedničku s hvězdičkou!
14.7.2010    Liberecký deník   str. 18   Sport Liberecka

Vladimír Richter, nový předseda správní rady obecně prospěšné společnosti: „EYOWF 2011 a jeho úspěch je také zápasem o důvěru veřejnosti.

Liberec, Jilemnice – Vladimír Richter je úspěšným podnikatelem, starostou Jilemnice a zastupitelem Libereckého kraje.

Od konce června mu přibyla nová funkce - stal se předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011, která stojí v čele příprav 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže v Libereckém kraji.

* Překvapilo vás zvolení do této funkce?
 
Upřímně řečeno, tak trochu jsem volbu čekal. Jsem od začátku členem této správní rady a znám celý projekt, který tak dobře řídil až do svého odchodu můj předchůdce Petr Doležal. Předtím jsem se orientoval především na letní sporty, teď jsem se zapojil i mezi zimní. Žiju však v Jilemnici a zde jsou lyže v různých podobách téměř hlavní dopravní prostředek. Z mé volby neměla příliš radost pouze rodina, neboť tuší, že na ni budu mít zase o něco méně času.

* Prozraďte, jaký je vlastně váš vztah ke sportu?

Byť na to moje poněkud prostorově výraznější postava nevypadá,musím říci, že veskrze kladný. Než se narodily děti, s manželkou Martinou jsme například závodně tancovali. Dnes se rád projedu na kole, oblíbil jsem si toulky nádhernou krkonošskou přírodou, ale mou největší sportovní láskou se stal baseball. Při studiu Matematickofyzikální fakulty v Praze jsem se nejprve seznámil se softbalem a od něj už byl jen kousek k baseballu.

* To je pro Čechy přece jen netypické hobby. Co vás na tomhle odvětví nejvíc zaujalo?
 
Mám rád hlavně kolektivní sporty a považuji se za týmového hráče. Baseball mne nejen nesmírně baví, ale také mi poskytuje nejúčinnější formu relaxace. Nemusíte k němu mít asketickou postavu jako běžec nebo horu svalů jako vrhač koulí. Nerozhoduje v něm výbušnost, dynamika nebo síla, ale strategie myšlení. Ernest Hemingway o něm řekl, že jsou to nejrychlejší šachy na světě. Mohu se navíc pochlubit tím, že v současnosti působím jako rozhodčí extraligy a českomoravské ligy.

* EYOWF v Libereckém kraji se uskuteční v termínu 12.-19. února 2011 - v jakém stadiu jsou nyní přípravy na tuto soutěž?
 
Do zahájení chybí sedm měsíců, takže je jasné, že přípravy na akci budou pomalu finišovat. Na základě aktuálního stavu ve všech sekcích věřím, že festival se veřejnosti představí kvalitním a bezproblémovým průběhem. V současné fázi organizační výbor, dlouhodobě pracující s vysokým nasazením, dolaďuje v nastaveném systému jednotlivé činnosti.

* V čem podle vás spočívá hlavní přínos evropského festivalu mládeže 2011 pro Liberecký kraj?

V České republice i v zahraničí je Liberecký kraj považován za sportovní region, neboť nabízí výborné podmínky zejména pro zimní odvětví a konají se zde také mnohé vrcholné sportovní, především lyžařské aktivity. Vyrostlo zde několik moderních areálů, které festival pomůže zviditelnit a pozitivně ovlivní i cestovní ruch v kraji. Do Evropy odtud zamíří televizní přenosy prostřednictvím stanice Eurosport 2. Osobně však největší přínos spatřuji v tom, že EYOWF bude znamenat velký mezník pro rozvoj mládežnického sportu nejen u nás, ale v celé Evropě.

* Z úst některých starostů z regionu zazněla ojedinělá kritika, že kvůli finančním nákladům na EYOWF zanedbává Liberecký kraj sport v tělovýchovných jednotách a klubech. Co vy na to?

Já jsem také starosta jednoho z měst Libereckého kraje a nemyslím si to... Tím spíše, že úkolem krajských samospráv není podpora jednotlivých lokálních organizací, ale naopak sportovních akcí nadregionálního významu. A EYOWF 2011 takovou prestižní soutěží jednoznačně je -navíc zaměřenou na mládež a podporovanou Českým olympijským výborem. Financování z veřejných rozpočtů je proto logické stejně jako všude ve světě.

* Po MS 2009 v klasickém lyžování, které skončilo dluhy, se však část veřejnosti v libereckém regionu staví skepticky k další sportovní akci. Jak jí navrátit důvěru?

Lyžařský šampionát skončil sportovním i organizačním úspěchem, ale - bohužel -nikoliv ekonomickým. Ato je nepochybně skvrna na jeho pověsti. Aby se v případě EYOWF 2011 už nestalo nic podobného, je nejen úkolem, ale i povinností všech pořadatelů akce - správní rady i kompletního organizačního týmu. Jsem přesvědčen, že až budeme příští rok v červnu dělat definitivní účetní uzávěrku festivalu, dokážeme veřejnosti, že i tak rozsáhlou akci lze uspořádat na špičkové úrovni, transparentně a bez dluhů.

* Účast předsedy Jacquese Roggeho na zahájení svědčí o mimořádné pozornosti, kterou MOV festivalu přisuzuje. Co byste si přál, aby si odvezl z Libereckého kraje jako vzpomínku?

Nepochybně dobrý pocit z toho, že Liberecký kraj i náš tým je schopen uspořádat vrcholnou mezinárodní soutěž sportovně, organizačně i společensky na lepší známku než výbornou! Tedy - na jedničku s hvězdičkou...

* Jak byste nejlépe pozval diváky v rámci EYOWF 2011 do hledišť areálů a stadionů?

Kde jinde uvidí v akci obrovské talenty, budoucí hvězdy světového sportu, z nichž mnozí se představí mezi seniory už na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči?A tam, při pohledu na ně, si budou moci říkat: „Tak tyhle jsem na vlastní oči sledoval ještě jako dorostence v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo Kořenově-Rejdicích!“

 

 

Žáci a studenti si to na přehradě rozdali v závodech na dračích lodích
25.6.2010    Liberecký deník   str. 01   Titulní strana
PAVLÍNA STRÁNSKÁ

 

Liberec –Na čtyři stovky žáků druhých stupňů základních škol a středoškoláků se včera sešlo u liberecké přehrady, aby se všichni zábavnou formou rozloučili s letošním školním rokem.

Organizační výbor EYOWF 2011 pro ně totiž přichystal sportovní den, kterému nechyběly ani netradiční zážitky. „Děti a mládež si to například rozdaly v závodech na dračích lodích, ti starší sehráli beachvoleybalové zápasy, nechyběl ani turnaj ve stiga hokeji,“ vyjmenovala některé přichystané aktivity Vanda Šulcová, koordinátorka programu. „Máš na to“, jak se včerejší den na přehradě jmenoval, byl další součástí doprovodného programu vyCOOLse!

 

Zimní olympijský festival mládeže v Liberci
12.6.2010    Impuls   08:00   Zprávy

Mária KUNOVÁ, moderátorka
--------------------
Přípravy zimního olympijského festivalu nabírají na obrátkách. Velká sportovní akce pro všechny mladé sportovce z Evropy se bude konat v Liberci za půl roku. Organizátoři slibují, že ostuda jako s mistrovstvím světa nebude.

Šárka ŠKAPIKOVÁ, redaktorka
--------------------
Evropský zimní olympijský festival mládeže, to je název akce, jejíž přípravy jsou v plném proudu. Liberecké trápí jediná otázka: Nebude se opakovat ostuda z roku 2009, kterou přineslo mistrovství světa v klasickém lyžování? Rozhodně ne, slibuje organizační tým. Peníze máme, dluhy nebudou, účast bude hojná a hvězdná. Diváci snad také dorazí. Patronát nad jednotlivými disciplínami převzaly špičky českého sportu Lukáš Bauer, Tomáš Verner, Šárka Záhrobská a další. Šárka Škapiková, rádio Impuls, Liberec.

 

Maskot bude veselý
11.6.2010    Metro   str. 02   Domov

Sport. Olympiáda pro sportovce do 18 let

Děti školou povinné budou mít v zimě vlastní olympiádu, tentokrát již podesáté. Organizační výbor Zimního evropského olympijského festivalu mládeže 2011 představil včera oficiálního maskota sportovní akce.

 

Zimní olympijský festival v Liberci navštíví i Jacques Rogge
11.6.2010    R1 Genus   

Na Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF), který se v Liberci uskuteční v roce 2011, zavítá i předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Zúčastní se už slavnostního zahájení 12. února, řekl dnes novinářům předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Na zahájení nebude chybět ani maskot celé akce rampouch Rampič, kterého tento týden organizátoři oficiálně představili.
Zimní olympijský festival mládeže se uskuteční od 12. do 19. února na sportovištích v Liberci, Jablonci a středisku Rejdice v Kořenově na Jablonecku. Zúčastnit se ho má na 1500 sportovců ve věku 14 až 18 let ze 49 zemí. Soutěžit se bude v alpském lyžování, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skocích na lyžích a ve snowboardingu.
"Rogge patřil v 90. letech minulého století ke spoluzakladatelům těchto letních a zimních festivalů. Kromě zahájení počítá se svou účastí také na některých sportovištích. Je to určitě přesvědčivý důkaz o významu celé akce," řekl Jirásek. Diplomatickou výzvou prý bude i zasedání výkonného výboru Asociace evropských olympijských výborů, které se v průběhu festivalu uskuteční.

 

Lukáš Bauer, lákadlo pro dětské olympioniky
11.6.2010    Mladá fronta Dnes    str. 01    Kraj Liberecký

LIBEREC Nejvyšší muž sportu, prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, zahájí Zimní evropský olympijský festival mládeže, který se koná příští rok v únoru v Liberci.
    Hvězdná sestava tím nekončí. Patronát nad běžeckými závody bude mít olympionik Lukáš Bauer nebo sjezdařka Šárka Záhrobská.
    Běžkař se včera ukázal na tiskové konferenci v Liberci, kde si z něj na začátku trochu vystřelil krasobruslař Tomáš Verner se skokanem na lyžích Romanem Koudelkou a hokejovým brankářem Markem Schwarzem. I ti se stali patrony jednotlivých disciplín festivalu.
    Nejvýznamnější únorový host Jacques Rogge, bývalý jachtař a ragbista, patří mezi sportovce, kteří festival před lety zakládali.
» Pokračování na straně B2

Běžec Lukáš Bauer, lákadlo pro dětské olympioniky
Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge přijede do Liberce na zahájení Zimního evropského olympijského festivalu mládeže, který se koná příští rok v únoru. Patrony chystané akce budou mimo jiné dva olympijští medailisté: běžec na lyžích Lukáš Bauer a sjezdařka Šárka Záhrobská.
» Pokračování ze strany B1
„Přijede na slavnostní zahájení, které proběhne v Tipsport areně,“ zveřejnil mluvčí festivalu Vladimír Zemánek. „Rogge patřil v devadesátých letech k zakladatelům těchto letních a zimních festivalůmládeže. Účast už nám potvrdil a půjde se podívat kromě zahajovacího ceremoniálu i na část sportovišť,“ doplnil Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.
    „Když mne oslovili, hned jsem odpověděl, že budu rád patronem běžkařů. Proč bymé jméno nemělo zvýšit motivaci mladých?“ líčil Bauer. Mladoboleslavský hokejový brankář Marek Schwarz se olympijského festivalu mládeže účastnil v roce 2003. „Seznámil jsem se i s jinými sportovci a viděl jejich přípravu. Byl to velký zážitek.“
    Jestli se hvězdy v Liberci objeví, není jisté. Nejrůznější světové závody totiž v únoru vrcholí a probíhá příprava na mistrovství světa. „Děláme maximum pro to, aby dorazili alespoň na zahájení nebo ukončení,“ vysvětlila doplnila ředitelka festivalu Kateřina Nyčová. Patronů ale bude mnohem více. Jedním z nich je sjezdařka Šárka Záhrobská. „Biatlon bude mít Veroniku Vítkovou, severská kombinace Pavla Churavého z Liberce a snowboarding Michala Novotného,“ jmenoval reprezentanty prezident organizačního výboru festivalu Roman Kumpošt. Každé odvětví má mít celkem dva patrony. Zkušené sportovce doplní mladí, možná budoucí medailisté. Třeba Bauer dostal vedle sebe Petru Hynčicovou z Liberce a Záhrobská Ester Ledeckou z Prahy. „Není jisté, zda se tito talentovaní sportovci festivalu zúčastní i jako závodníci. Musí projít kvalifikací, ale patří ke špičce, takže by měli Česko reprezentovat,“ říká Nyčová. Celkem očekává 1 500 závodníků ze 49 zemí světa.
    Akce má i řadu kritiků. Vytýkají jí, že je příliš drahá. Celkové náklady na festival a na letošní dětskou olympiádu dosáhnou výše 165 milionů. Liberecký kraj slíbil, že pořadatelům přidá skoro 127 milionů. Organizátoři a kraj také dostali od EU dotaci 50 milionů. Díky dotaci by peníze, které na festival dá kraj, mohly býtmenší. „Sníží se minimálně o třicet milionů korun,“řekl krajský radní Radek Cikl. Ušetřené prostředky zůstanou kraji. Část by jich měla jít do sportu a školství. „I my šetříme, zatím se čísla v rozpočtu mírně zmenšují,“ tvrdí Nyčová. Například na letošní dětské olympiádě uspořili 420 tisíc. Ty se vrátí kraji, který je dá do sportu.

 FAKTA
Patroni olympijského
festivalu mládeže 2011
Šárka Záhrobská alpské lyžování
Lukáš Bauer běžecké lyžování
Veronika Vítková biatlon
Tomáš Werner krasobruslení
Marek Schwarz lední hokej
Roman Koudelka skok na lyžích
Pavel Churavý sev. kombinace
Michal Novotný snowboarding
Závody mládeže se konají 12.-19.
února 2011 ve třech střediscích
regionu - v Liberci, Jablonci nad
Nisou a v Kořenově.

 

Patronem mladých sportovců bude i Bauer
11.6.2010    Liberecký deník    str. 02    Z regionu

Mládež z celé Evropy si to rozdá v únoru na území Libereckého kraje v celkem osmi disciplínách. Každá má svého patrona z řad významných českých sportovců a dále pak osm mladých tváří - nadějí českého sportu.

Liberecký kraj - Lukáš Bauer, Tomáš Verner, Roman Koudelka, Šárka Záhrobská. Taková zvučná jména sportovců a ještě čtyř dalších budou provázet konání 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže 2011 (EYOWF), který pořádá Liberecký kraj. Hostit jej bude v únoru příštího roku.
    Významní čeští sportovci se totiž stali patrony jednotlivých disciplín, kterých bude celkem osm. A to: běh na lyžích, biatlon, krasobruslení, hokej, skok na lyžích, alpské lyžování, severská kombinace a snowboarding. Ve všech odvětvích změří své síly mladí sportovci z celé Evropy.
    „Když mě organizační výbor EYOWF oslovil, abych se stal patronem, vůbec jsem neváhal. Sám si vzpomínám na své začátky a jsem rád, že svým jménem mohu mladé sportovce zaštítit. I já jsem míval své vzory,“ říká Lukáš Bauer.
    Krasobruslař Tomáš Verner zase vzkazuje mladým sportovním nadějím, aby sportovali s potěšením a z radosti. Pak jim to podle jeho slov daleko lépe půjde.
Protějškem slavných sportovců jsou mladé tváře jednotlivých disciplín. Těch je také osm a rekrutovali se z řad nejúspěšnějších a nejnadějnějších mladých sportovců v dané disciplíně.
    Přípravy na blížící se šampionát pokračují podle slov výkonné ředitelky organizačního výboru, Kateřiny Nýčové velmi dobře.
    „Potěšila nás i chvála, které se nám dostalo z úst předsedy Asociace evropských olympijských výborů Patricka Hickeyho,“ dodává Kateřina Nýčová. Jak doplnila, daří se i na poli získávání dobrovolníků. Z nutných 450 jich mají přihlášených více jak 320.
    Organizační výbor EYOWF 2011 má za sebou generálku únorového šampionátu, a to v podobě letošní Olympiády dětí a mládeže, která rovněž proběhla na území Libereckého kraje
.

 

Škoda Auto podpoří zimní festival 2011
11.5.2010    Českolipský deník    str. 25    Sport region

Mladá Boleslav - Škoda Auto se stala oficiálním dodavatelem 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji. Zástupci společnosti předali v sobotu 8. května v Mladé Boleslavi pořadatelům soutěže padesát vozů této značky. Slavnostního aktu se kromě představitelů organizačního výboru EYOWF 2011 a automobilky zúčastnil také předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.
    „Škoda Auto je dlouholetým generálním partnerem Českého olympijského týmu. Naši sportovci jsou hrdí, že mají podporu takové firmy, která je známá po celém světě. Nyní jsme rádi, že se spolupráce rozšířila také na festival 2011, který je vrcholnou mezinárodní mládežnickou událostí. Osobně jsem se už několikrát přesvědčil, že je to akce připravovaná se zvláštním zaujetím, péčí a láskou ,“ ocenil nový partnerský vztah Milan Jirásek .
    Vozový park značky Škoda pro potřeby festivalu 2011 vytvoří padesát automobilů -dva vozy Škoda Yeti, deset kusů Škoda Superb, pětatřicet vozidel Octavia Combi a tři Škody Minivan. Předání symbolického klíče od všech automobilů se uskutečnilo v rámci akce Handicap Tour 2010, jejímž prostřednictvím se snaží Autoklub invalidů ČR pomoci handicapovaným řidičům ve zdokonalování se v ovládání vozidla.
„Spolupráce se Škoda Auto je pro nás velkým oceněním významu zimního festivalu. Automobily bude využívat nejen organizační výbor podle aktuální potřeby, ale budou sloužit také k přepravě hostů, šéfů jednotlivých misí, přepravě menších výprav a dalších významných návštěvníků soutěže,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti EYOWF2011 Martin Ditrich.

 

Již nyní se hledají dobrovolníci na únor 2011
30.4.2010    Liberecký deník    str. 03    Liberecko

Zatím jich mají organizátoři 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže sto padesát. Potřebují jich však mnohem víc.

Liberec – Nejméně čtyři stovky dobrovolníků potřebují organizátoři 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011. Ten bude hostit Liberecký kraj ve dnech od 12. do 19. února příštího roku.
    V současné době přitom sdružuje EYOWF Team zatím jen 150 dobrovolníků. „Pro zájemce existuje pouze jediná podmínka - dovršení šestnácti let. Horní hranice přitom neexistuje. Výhodou je samozřejmě znalost alespoň jednoho cizího jazyka, neboť dobrovolník bývá často vůbec první člověk, na něhož narazí hosté a návštěvníci ze zahraničí,“ říká Vanda Šulcová, koordinátorka sekce dobrovolníků. A co bude náplní jejich práce? Při šampionátu mládeže mohou působit například jako asistenti delegací jednotlivých národních olympijských výborů.
    Nebo mohou pracovat v olympijské vesnici ve vysokoškolských kolejích v Harcově, kde budou ubytováni účastníci festivalu, další najdou uplatnění například v sekcích marketingu, promo aktivit, slavnostních ceremoniálů nebo dopravy.
„Pro dobrovolníky máme připravenou i zvláštní motivaci. Každého z nich vybavíme kompletní zimní soupravou značky Adidas ve slušivém černém odstínu. Věříme, že se za to odvděčí vysokým nasazením a spolehlivostí,“ přeje si Vanda Šulcová.
    Někteří dobrovolníci se rekrutují z řad těch, kteří působili při Hrách IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky, které letos proběhly rovněž na území Libereckého kraje.
    „Chtěla jsem pomoct. Příští rok bych chtěla na šampionátu v Liberci dělat atašé, protože výborně umím anglicky. Tak jsem se letos chtěla s organizací podobné akce zúčastnit,“ uvedla důvod, proč se stala dobrovolnicí, Pavla Uhlířová.
Další z nich, Hana Tomášová, která pomáhala letos s ubytováním mladých sportovců, také počítá se svou dobrovolnickou účastí v příštím roce.
    „Už jsem přihlášená a tentokrát bych chtěla pomáhat při organizování uvítacího a zakončovacího ceremoniálu a také při předávání medailí v průběhu šampionátu,“ sdělila Hana Tomášová.
    Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím internetových stránek www.eyowf2011.cz, kde v sekci dobrovolníci naleznou příslušný přihlašovací formulář.
    Při EYOWF 2011 dorazí do Libereckého kraje patnáct stovek sportovců do osmnácti let, a to bez jedné z padesáti zemí celého světa. Zabojují mezi sebou o nejcennější kovy v celkem osmi zimních disciplínách.

 

Roman Kumpošt: Medailisté z festivalů mládeže byli hrdiny i ve Vancouveru
11.3.2010    Liberecký deník    str. 18   Sport Liberecka

Lyžařský diplomat z Liberce tvrdí, že Zimní olympiáda je inspirací i pro pořadatele EYOWF 2011 v Libereckém kraji.
ROZHOVOR O OLYMPIÁDĚ

Liberec - Roman Kumpošt navštívil Zimní olympijské hry 2010 ve Vancouveru ve dvou rolích. Jako lyžařský diplomat zde absolvoval bezpočet jednání a jako čestný prezident 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji pozorně sledoval úroveň organizace nejprestižnější sportovní akce.
    „Olympiáda ve Vancouveru byla určitě milá, přátelská a vlídná. Hodně mi připomínala otevřené a až lidové Hry v Lillehammeru v roce 1994. V porovnání třeba se Salt Lake City 2002, které kvůli událostem 11. září v NewYorku rok předtím provázely bezpečnostní prohlídky na každém kroku, i Turínem 2006, kde zase převládaly dopravní zmatky, byla celkově velice vydařená,“ říká Kumpošt.

* Co vás ve Vancouveru zaujalo nejvíc?

    Otevřenost a vstřícnost Kanaďanů. Ve Vancouveru, ani ve středisku Whistler, kde se odehrávaly všechny lyžařské soutěže, jsem neviděl jediného zachmuřeného, natož snad naštvaného člověka. Organizátoři i stovky dobrovolníků vše řešili ochotně, s úsměvem a byli i nesmírně společenští. Stačilo dosednout na sedadlo autobusu a už se vyptávali, odkud pocházíte a jak se vám v Kanadě líbí.

* To se opravdu nenašel žádný důvod ke kritice?

             Někteří návštěvníci si stěžovali na systém dopravy. Diváky směřující do Whistleru svážely autobusy nejprve do jednoho místa a teprve z něj cestovali do jednotlivých areálů. Cesta tak trvala tři a půl hodiny, což se některým hostům zdálo příliš dlouhé. Podle mého názoru to však byla nutnost, aby se předešlo komplikacím z přetížených komunikací.

* Česká republika získala dvě zlaté a čtyři bronzové medaile. Pro mnohé to znamená důvod k optimistickému hodnocení - co si myslíte vy?

    I já jsem tleskal skvělým medailistům Martině Sáblíkové, Lukáši Bauerovi, Šárce Záhrobské a české běžecké štafetě na 4 x 10 kilometrů. Nepochybně klobouk dolů před jejich výkony. Jenže na druhé straně zde přichází i důrazné varování - s výjimkou Martiny jsou tohle všechno příslušníci doznívající sportovní generace, která vyrůstala v systému výchovy talentů nastaveném ještě před více než dvaceti lety. Raduji se z jejich úspěchu, ale současně se musím ptát, co bude zítra, až tahle parta skončí.

* Znáte recept, jak na to, aby česká výprava v Soči 2014 neskončila v poli poražených?

    Abyste mi rozuměli: nejsem rozhodně zastáncem „starých časů“, ale tehdejší způsob vyhledávání mladých nadějí a práce s nimi byl kvalitní i efektivní a je obrovská škoda, že se od těchto pozitivních zkušeností ustoupilo. Většina zemí Evropské unie už dávno pochopila, že je nutné do výchovy mladé generace vnést lad a řád a samozřejmě i dostatek prostředků a špičkových trenérů. Teď je řada, abychom stejně postupovali i my - ale hlavně co nejdříve, jinak ztratíme krok.

* Narážíte na to, že ve Vancouveru se neobjevilo příliš mnoho výrazných českých talentů?

    Bohužel, je to tak. Kdo další kromě medailistů se z našich reprezentantů objevil na předních pozicích? Pavel Churavý, Ondřej Bank, Jakub Janda…a to jsou zase zkušení a dlouholetí závodníci. Kromě skokana Hájka se v tradičních disciplínách nikdo v popředí neumístil. A české dívky - až na Záhrobskou - už vůbec ne! Naproti tomu Němci, Rakušané, Švýcaři, ale i Slovinci nasadili celou řadu mladých a ctižádostivých borců, kteří se běžně umisťovali do 20. místa. A příště už načerpané zkušenosti ještě víc zúročí. Výrazné problémy v této oblasti mají momentálně i Rusové, kterým se systém práce s mládeží zcela zhroutil. Minulý týden kvůli špatným výsledkům na ZOH odstoupil i předseda Ruského olympijského výboru.

* Co s tím?

    Pouze na nadšenectví trenérů Nováka v případě Martiny Sáblíkové či otce Záhrobského nelze spoléhat a asi jen těžko je někdo může v dohledné době napodobit. Ukazuje se však, že nám až na výjimky chybí v mnoha disciplínách trenérská odbornost a už zmiňovaný efektivní systém práce s mládeží. Právě na jeho vybudování by měla být v příštích letech zaměřena pozornost sportovních svazů a politická scéna by jim k tomu měla vytvořit podmínky financování. Jinak nám děti skončí u počítačů.

* Zaujalo vás, že mnozí medailisté z Vancouveru stáli v minulosti i na stupních vítězů na zimních festivalech EYOWF - Björgenová, Lamy Chapuis, Pärsonová, Pljuščenko, Šmigunová, Koukal, Olsson, Svendsen, Sarasojová, Happonen? V roce 2011 uspořádá EYOWF také Liberecký kraj.

    Ne vždy sice bývá nejlepší junior automaticky nejlepším seniorem, ale platí, že špičky seniorských reprezentací se pohybují i v popředí juniorských soutěží. Domnívám se, že právě plejáda jmen, která dominovala dosavadním devíti ročníkům soutěží EYOWF a prosadila se i ve Vancouveru, je pádným argumentem svědčícím o významu i rozsahu této akce a také nejlepší pozvánkou. Festivalu 2011 se zúčastní
1 500 sportovců do osmnácti let ze 49 zemí kontinentu. Určitě bude velkým zážitkem vidět u nás v akci budoucí hvězdy světového sportu! Pro naše začínající sportovce je to jedinečná příležitost nakouknout v domácím prostředí do pootevřených bran mezinárodní sportovní scény.

 

Hejtman na olympiádu
11.2.2010    Právo    str. 11    Severní Čechy

Na zimní olympiádu do Vancouveru odletí ve čtvrtek speciálem liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Jak řekl Právu, pozval ho předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, když přijel do Liberce na zahájení lednových Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM 2010).

"Budu členem české delegace, ale náklady na cestu a pobyt si hradím sám,“ upřesnil Eichler, který na olympiádě zůstane až do 20. února. Kromě něho se na ZOH chystá také náměstek hejtmana pro školství a sport Radek Cikl (ČSSD), otec reprezentanta ve skocích na lyžích. I Cikl starší si cestu hradí sám.

    Oba zástupci kraje chtějí na ZOH podle svých slov sbírat zkušenosti, které by zúročili příští rok, kdy se v Libereckém kraji uskuteční 10. zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF). Toho se zúčastní 1500 sportovců ze 49 zemí světa. Liberecký kraj už na akci získal z prostředků EU dotaci 51,5 miliónu korun.
 

 

Organizátoři: Dětskou olympiádu jsme zvládli
9.2.2010   Mladá fronta Dnes    str. 02    Kraj Liberecký

 
Liberecký kraj - Právě skončená Olympiáda dětí a mládeže, které se účastnilo na tisíc mladých sportovců, nebyla pro Liberecký kraj úspěšná pouze co do počtu získaných medailí. Podle organizátorů a pořadatelů se vydařilo i zajištění celé akce, považované za generálku na Zimní evropský olympijský festival mládeže. Ten se na Liberecku bude konat za rok.
    „Organizace podle mě proběhla bez problémů a myslím si, že se nemáme čeho bát ani za rok, při mezinárodní akci,“ hodnotí olympiádu po organizační stránce Tomáš Pokorný, vedoucí oddělení sportu a mládeže krajského úřadu, který akci pořádal.
    Podobný názor má i Kateřina Nyčová ze společnosti, která letošní soutěže zajišťovala organizačně. Stejný tandem pořadatel – organizátor má zajistit příští rok i evropský festival.
    „Nebude to úplně to samé, ale organizace bude velmi podobná,“ přemýšlí Nyčová o Zimním evropském olympijském festivalu mládeže. „Bude tu asi o třetinu více závodníků a s nimi i početnější doprovod. Zázemí bude muset být na vyšší úrovni. Na druhou stranu, ubude jedna disciplína a například hokej bude hrát pouze šest týmů, takže se vejde do Liberce,“ přibližuje Nyčová rozdíly. Na „české olympiádě“ hrálo hokej čtrnáct týmů, a tak se musel turnaj konat i v Jablonci a České Lípě. Disciplínou navíc bylo rychlobruslení. Co se týče diváckého zájmu, ten podle Nyčové nebyl nijak závratný. „Areály rozhodně nepraskaly ve švech, ale když zašlo zafandit několik škol, atmosféra byla důstojná.“
    Na rozdíl od loňského libereckého mistrovství v klasickém lyžování nenastaly problémy s dodržováním rozpočtu. „Všechny faktury ještě nejsou vystaveny, ale můžu říct, že rozpočet jsme určitě nepřekročili,“ ujišťuje Pokorný. Celkem měla akce podle informací před jejím zahájením stát třicet milionů korun. Evropská klání v příštím roce vyjdou na více než čtyřnásobek. „Očekává se více závodníků, musí být lepší servis a zázemí. Také například ubytování, které bude zajištěno na vysokoškolských kolejích, zákonitě stojí víc. Nesmíme zapomenout ani na bezpečnost jednotlivých výprav,“ vyjmenovává Nyčová.

  

Olympijský festival mládeže má zelenou
22.12.2009    Právo    str. 10    Severní Čechy

Půjde o vůbec první sportovní akci spolufinancovanou z evropských prostředků v Česku
Výrazné finanční podpory ve výši 51,5 miliónu korun ze strany Evropské unie se dočkal 10. zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF), který se v Libereckém kraji uskuteční v roce 2011.
Příspěvek na pořádání akce ve výši dvou miliónů eur schválili evropští poslanci minulý týden v rámci pozměňovacího návrhu při schvalování rozpočtu a půjde vůbec o první sportovní akci spolufinancovanou z evropských prostředků v Česku.

„Návrh, který v rozpočtovém výboru předložil europoslanec Jiří Havel (ČSSD), podpořili také jeho další čeští i zahraniční kolegové. Schvalovací proces však byl až do posledního okamžiku velice napínavý, neboť Rada Evropské unie pro hospodářské a finanční záležitosti před finálním hlasováním Evropského parlamentu výrazně proškrtala změny navrhované rozpočtovým výborem,“ zmínil vedoucí zastoupení Libereckého kraje v Bruselu Pavel Branda.
 
Libereckému kraji tak podle něho do určité míry pomohlo, že poslední slovo v případě tzv. nepovinných výdajů mají poslanci Evropského parlamentu, kteří dali EYOWFu zelenou.

Inspirací pro liberecké organizátory byly stejné žádosti o finanční podporu od pořadatelů obdobných sportovních festivalů zimního v polském Szczyrku a letního v Tampere.
"Také jim se dostalo finanční podpory, příspěvek na EYOWF 2011 je však vyšší. Tyto vstřícné kroky Unie pouze potvrzují, jak obrovský význam přikládá celoevropským mládežnickým aktivitám – speciálně soutěžím sportovců do osmnácti let – a jak významnou soutěž Liberecký kraj v roce 2011 přivítá,“ podotkl čestný prezident organizačního výboru EYOWF Roman Kumpošt.

Zimní festival mládeže je největší akcí pro sportovce do 18 let věku. Týdenní klání proběhne od 12. do 19. února 2011 ve sportovních areálech v Liberci, Jablonci nad Nisou, Rejdicích a dalších střediscích, kam zavítá 1500 účastníků ze 49 zemí světa.
 

Zimní festival získal více jak 50 milionů z EU
19.12.2009    Liberecký deník    str. 03    Liberecko

Díky tomu bude moct Liberecký kraj přesunout v napjatém rozpočtu pro příští rok dvacet milionů na grantové programy.
Liberecký kraj – Velký úspěch zaznamenali zástupci Libereckého kraje a pořadatelé 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011.
 
Podařilo se jim získat finanční podporu z Evropské unie, a to v celkové výši dvou milionů eur, což je zhruba 51,5 milionu korun.
 
„Ve čtvrtek 17. prosince schválili tento příspěvek ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu. EYOWF 2011 se tak stane první sportovní akcí v historii České republiky spolufinancovanou z evropských peněz,“ upozornil Vladimír Zemánek, koordinátor komunikace EYOWF 2011. „Využili jsme toho, že jsme se trefili do doby, kdy se v evropském parlamentu právě sestavoval rozpočet, mohly se tedy dávat pozměňovací návrhy. Toho jsme využili a zkusili přes lobisty vyjednat podporu a podařilo se,“ vysvětlil europoslanec Robert Dušek, který byl jedním z iniciátorů.
 
Díky penězům z Evropské unie si polepší sportovci v Libereckém kraji. Peníze by se totiž podle Radka Cikla, náměstka hejtmana pro sport a mládež, měly vrátit do krajského rozpočtu, který je pro příští rok o 360 milionů nižší.
Dvacet milionů půjde na granty
„Teoreticky díky příspěvku unie kraj ušetří část peněz, které vyčlenil pro pořádání EYOWF 2011. Již víme, že dvacet milionů půjde na grantové programy. O zbytku se bude jednat,“ doplnil Radek Cikl. Kromě toho uvedl, že zatím není jasné, na co konkrétně peníze z Evropské unie půjdou. Nejsou totiž zatím stanovena pravidla pro jejich čerpání.
 
„Pravidla však samozřejmě budou, a to jasná a přísná. Teprve při dalším vyjednávání s unií se zjistí, na jaký segment konkrétně by peníze měly jít, abychom se následně nedostali do problémů s vyúčtováním. Pravděpodobně však půjde o sportovní programy, dopravu a ubytování,“ vysvětlil Cikl.
 
Zimní evropský olympijský festival mládeže představuje vrcholnou událost mladých sportovců do 18ti let.
 
Tato akce se koná ve dvouletých cyklech, a to vždy v lichých letech z iniciativy Asociace evropských olympijských výborů.
 
„Liberecký kraj zvítězil se svou kandidaturou v prosinci 2006. Ve dnech 12. - 19. února 2011 zavítá do Liberce, Jablonce, Rejdic i dalších středisek regionu zhruba 1500 účastníků ze 49 evropských zemí - budoucích hvězd světového sportu. Medaile se budou rozdělovat v osmi druzích sportu: alpské lyžování, běh na lyžích, biatlon, krasobruslení, lední hokej, severská kombinace, skoky na lyžích a snowboarding,“ upřesnil Vladimír Zemánek.
 
V lednu proběhne generálka
Generálkou na pořadatelství festivalu pak bude již počátkem příštího roku Zimní olympiáda dětí a mládeže, která se také uskuteční v Libereckém kraji.
 
„To bude pro nás absolutní test připravenosti. Vím, že samochvála příliš zavání, ovšem během posledních dvou měsíců u nás proběhly dvě kontroly, ze kterých vyplynulo velmi pozitivní hodnocení, uvedla Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka OV EYOWF 2011, což by podle ní mohlo naznačovat kvalitní připravenost na festival, který proběhne v roce 2011.
 

 

EYOWF TEAM hledá dobrovolníky mezi mladými sportovci
7.12.2009    Liberecký deník    str. 20   Sport Liberecka

 

ŠANCE PRO VÁS

Liberec - Pořadatelé 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), který hostí Liberecký kraj v roce 2011, hledají vhodné adepty na spolupráci v budoucím EYOWF TEAMU. Členství v týmu přitom není nijak omezeno, jedinou podmínkou je minimální věková hranice šestnáct let. Spolupráci pořadatelé uvítají například při přípravě sportovních soutěží, při zajišťování ubytování, dopravy, cateringu případně i v ostatních oblastech organizace.


Zimní evropský olympijský festival mládeže představuje vrcholnou událost mladých sportovců ve věku 14 až 18 let a je největší sportovní akcí pro mládež v historii České republiky. V osmi tradičních zimních disciplinách se představí budoucí hvězdy světového sportu a zúčastní se jich okolo 1500 aktérů z více než 45 evropských zemí.


„Věříme, že většina dobrovolníků podpoří náš organizační tým také při pořádání Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010 v nadcházející sezóně, které jsou velkou generálkou před EYOWF 2011. Proto je pro nás nábor dobrovolníků aktuální již nyní. Vzhledem k tomu, že dobrovolnická činnost není založena na finanční odměně, připravili jsme pro dobrovolníky jako poděkování za jejich pomoc alespoň mnoho týmáckých benefitů,“ uvedla Vanda Šulcová, koordinátorka dobrovolníků.

 

 

Janko Dvoršak: Liberečtí organizátoři mohou být ostatním příkladem
11.11.2009    Liberecký deník    str. 18    Sport

 

Asociace evropských olympijských výborů hodnotila přípravy zimního festivalu 2011.
 
Liberec – Důležitou prověrkou stavu příprav prošel organizační výbor 10. Zimního evropského olympijského festivalu (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji. Třídenní inspekci koordinační komise pro EYOWF 2011, kterou do České republiky vyslala Asociace evropských olympijských výborů, osobně vedl její předseda Janko Dvoršak ze Slovinska, zkušený olympijský funkcionář a pořadatel EYOWF2003 v Bledu.
            „Ze zkušenosti mohu říci, že organizace EYOWF2011 v Libereckém kraji jde správným směrem.
Opravdu se poprvé v historii začalo s přípravami včas. Další velké zkušenosti organizátoři získají i při pořádání Her IV.
zimní olympiády dětí a mládeže (ODM) 2010, kde se ukáže jejich připravenost. Jsem rád, že zde funguje tým lidí, který je pro obě akce tak zapálený,“ uvedl Janko Dvoršak.
 
* V čem bude EYOWF v České republice jiný v porovnání s předešlými ročníky?
 
            Unikátnost vidím zejména ve sportovištích a jejich kvalitě. Liberecký kraj se může pyšnit tím, že disponuje opravdu excelentními sportovními areály. O tom svědčí i to, že právě pro svou jedinečnost byly vyhledány a vybrány pro mistrovství světa v klasickém lyžování 2009.
 
* Jsou také ostatní sportoviště v regionu vyhovující?
 
            Určitě ano. Vyzdvihl bych hlavně areál pro snowboarding v Rejdicích. Toto místo nabídne sportovcům opravdu kvalitní podmínky. Pro indoorové disciplíny jako lední hokej nebo krasobruslení je v Liberci skvěle vybavená Tipsport arena. Navštívil jsem jen některá sportoviště, ale od loňského roku zde vidím obrovský posun a zlepšení - kromě Rejdic i u tratí na Ještědu pro závody v alpském lyžování.
 
* Našel jste v přípravách nějaké rezervy?
 
            Rozhodně ne. Organizační tým představil jasnou a detailní strukturu festivalu. Je jisté, že přípravy zintenzivní až po ODM,která je nyní prioritou. Je snazší pořádat jednu sportovní akci, ale zde se uskuteční v krátkém sledu dvě, proto je důležité přípravy dobře časově rozložit a zkoordinovat. Jsem přesvědčen, že to organizátoři zvládnou bez problémů. Sešel jsem se se všemi členy organizačního výboru, manažery sportů a dalších složek, diskutovali jsme nad možnými problémy a rád jsem předal i své vlastní zkušenosti a návrhy.
 
* Jak hodnotíte výsledek inspekce?
 
            Nyní je brzy celkově hodnotit. Byla to pouze dílčí prověrka. Všichni vědí, že je před nimi ještě spousta práce. Ale jsem opravdu příjemně překvapen úrovní i načasováním příprav. To zatím nemohu říci třeba o týmu z Innsbrucku, kde se budou konat Zimní celosvětové hry mládeže v roce 2012. Češi jsou v tomto ohledu mnohem dále a měli by jít ostatním příkladem. Vše směřuje k tomu, že EYOWF 2011 v Libereckém kraji bude mít opravdu vysokou úroveň.


 

 

Slavnostní výkop odstartoval ve Vesci doprovodný program vyCOOL se!

11.9.2009    oliberci.cz    str. 00

Liberecký Vesec se stal místem zahájení doprovodného programu pro školy vyCOOL se!. Ten bude následují rok a půl provázet dvě významné sportovní akce, který Liberecký kraj uspořádá – Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky v lednu 2010 (ODM) a o rok později 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže 2011 (EYOWF). Premiéry se zúčastnili zástupci Libereckého kraje, Českého olympijského výboru a osobnosti sportovního života.

 

„Jsem přesvědčen, že organizátoři připravili velmi dobrý doprovodný program, díky kterému můžeme přivést mladé lidi k pohybu a aktivní zábavě," řekl při svém vystoupení Radek Cikl, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu.

Symbolického výkopu s míči se kromě něj ujali také předseda správní rady obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011 Petr Doležal, Český olympijský výbor zastupovali Josef Dovalil, místopředseda pro olympismus, a František Dvořák, místopředseda pro sport, a nechyběli ani olympijský vítěz v hodu diskem Imrich Bugár a čestný prezident organizačního výboru EYOWF 2011 Roman Kumpošt.

Speciálními sportovními hosty dne byly i mladé naděje českého sportu - juniorská mistryně světa v biatlonu Veronika Vítková a stříbrný běžec na lyžích z EYOWF 2009 Jakub Gräf. 

Celodenní program zahájily už v dopoledních hodinách soutěže a zábava pro žáky základních škol. Těch dorazilo do veseckého areálu bezmála pět stovek. Odpolední program, který kromě dalších atrakcí nabídl i show na in-line bruslích, byl určen také ostatní veřejnosti. Zájemci se pak mohli zapojit i do veřejného závodu na in-linech. 

Program vyCOOL se! nabídne každý měsíc speciální akci a vyvrcholí na začátku února 2011, kdy v Libereckém kraji startuje 10. ročník EYOWF.

 

 

Akce vyCOOLse! pohltí na rok a půl mládež v Libereckém kraji

10.9.2009    Českolipský deník    str. 02    Mikroregion
PAVLÍNA STRÁNSKÁ

Včera vesecký areál zaplnily soutěžící děti, které si to mezi sebou rozdaly například v závodech na inline bruslích

Liberec/ Děti a dorostenci rozhýbaly během úterý osiřelý lyžařský areál ve Vesci. Ten se totiž stal dějištěm první z akce doprovodného programu nazvaného vyCOOLse!, který propojí dvě významné akce, jenž se uskuteční během následujícího roku a půl v Libereckém kraji. Jde o Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže ČR (ODM) 2010 pro žáky základních škol a následně pak 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) 2011 určený dorosteneckým sportovcům.

Program pro druhý stupeň ZŠ

Včerejšího startu vyCOOL se! se v dopoledním programu zúčastnily druhé stupně základních škol z Liberecka, aby zde jejich žáci z druhých stupňů změřili své síly v různých disciplínách.

Kromě hlavního závodu na inline bruslích a turnaji ve stolním hokeji si děti mohly vyzkoušet například lukostřelbu, terénní koloběžky, bungee running, interaktivní videohry, lukostřelbu, střelbu ze vzduchovky nebo i skákací boty.

Programu se zúčastnila i Základní škola U školy, která byla v jednotlivých soutěžích velmi úspěšná. Jak se dalo předpokládat, její zástupci hráli prim především v jízdě na inline bruslích, kde získali nejméně dvě prvenství. „Jeden z našich učitelů zvítězil v klání mezi kantory. Koneckonců polovinu startovního pole obsadili naši učitelé. Rozhodně se chceme zúčastnit i dalších akcí doprovodného programu, včetně vědomostních soutěží,“ uvedl Radek Hanuš, ředitel školy s tím, že trochu problém zřejmě budou mít se sestavením družstva na soutěž v aerobiku. I v kategorii žáků šestých a sedmých tříd slavila škola úspěchy. Vítězem se stal Martin Vyvadil a těsně na čtvrtém místě pak skončil Jakub Stránský, oba ze sedmých tříd.

„Mně se tady moc líbilo, vyzkoušel jsem si všechno, co šlo. Hlavně mě nadchla lukostřelba a skákací boty, které jsem měl možnost vyzkoušet si poprvé,“ svěřil se Libereckému deníku dvanáctiletý Jakub.

Další ze sérií akcí v rámci doprovodného programu bude již na přelomu měsíců září a října čtyřdenní turnaj v baseballu - soutěž smíšených družstev z různých škol. Mezi jednotlivými programy se však najdou i nesportovní části, jako například výtvarná soutěž zaměřená na tvorbu transparentů a fandítek pro mladé sportovce reprezentující Liberecký kraj na zimní olympiádě.

„ODM 2010 ani EYOWF 2011 nejsou akce komerčního charakteru, ale jsou výhradně určené mládeži a podpoře rozvoje sportu. Organizační výbor EYOWF 2011, který obě soutěže zajišťuje, využil jejich jednotného zacílení a vypracoval na nejbližší rok a půl speciální program, jehož cílem je především mladé lidi rozhýbat, zapojit do smysluplných volnočasových aktivit i motivovat k podpoře obou akcí,“ vysvětlil smysl všech pořádaných akcí Petr Doležal, předseda správní rady EYOWF2011.

Průzkum: Mládež málo sportuje

Jak doplnil Vladimír Zemánek, koordinátor komunikace, nápadu vytvořit tento doprovodný program předcházel výzkum, který si Liberecký kraj a organizační výbor EYOWF 2011 nechaly zpracovat agenturou Factum Invenio mezi více než 700 studenty na dvanácti středních školách regionu.

„Výsledky jasně dokázaly, že mladí lidé se ve svém volném čase nejčastěji věnují počítači a sledování televize, zatímco sport následuje až s velkým odstupem,“ upozornil Vladimír Zemánek.

 

 

Kumpošt: Bude to propagace sportu pro mládež

9.9.2009    Liberecký deník    str. 02    Liberecko
Miloslav Cihlář

Čestný prezident zimního olympijského festivalu mládeže (EYOWF 2011) Roman Kumpošt odpovídal čtenářům Libereckého deníku na jejich otázky 

Liberec/ Desátý Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF), který se uskuteční v roce 2011 v Liberci je určený dorosteneckým sportovcům. Čestným prezidentem organizačního výboru EYOWF 2011 se stal zkušený lyžařský funkcionář a diplomat Roman Kumpošt. K jeho zálibám patří především kultura a sport. Je bývalým československým reprezentantem v severské kombinaci. Od roku 1987 pracuje jako funkcionář Svazu lyžařů ČR, v současnosti působí jako člen Mezinárodní lyžařské federace (FIS) a technický delegát FIS.

Včera si našel volnou chvilku a odpovídal v on-line rozhovoru na webu Libereckého deníku na otázky čtenářů.

* Když byl premiérem pan Topolánek, říkal, že do českého sportu jde až moc peněz, ale že nejsou efektivně vynakládány. Měl pravdu? Mně se to příliš nezdá, protože třeba amatérský sport u nás spíše živoří a podmínky se zhoršují. Smetanu slíznou jen někteří sportovci se silnými agenturami a manažery za zády!

            Když se podívám na analýzu financování českého sportu, tak prostředků na sport každý rok ubývá. Existuje i analýza na úrovni Evropské unie, kde Česká republika ve financích vydaných na sport v přepočtu na jednoho obyvatele figuruje až na třetím místě od konce. To znamená, že v rámci Evropské unie vynakládáme na sport velmi málo. Pro zajímavost na prvním místě je Francie. Plně souhlasím s tím, že je potřeba přehodnotit a změnit strukturu financování sportu tak, aby více prostředků šlo na podporu práce s mládeží. Myslím, že v tomto směru se již na materiálu, který by tyto změny podpořil, pracuje.

* Neodpustím si otázku, zda v době krize vidíte tuto akci, která je tuším financována krajem nebo městem, jako přínosnou a proč?

            V prvé řadě bych chtěl říci, že kandidatura na takovéto akce je dlouhodobého charakteru a trvá několik let a v době, kdy se Liberecký kraj o tuto akci ucházel, nikdo o žádné krizi nediskutoval. Vize kraje bylo využití vybudovaných sportovišť z mistrovství světa a podpora mládežnického sportu. Přínos pro region vidím v propagaci kraje v rámci evropského olympijského hnutí a především v propagaci sportu u mládeže.

* Domníváte se, po špatné zkušenosti s letošním mistrovstvím světa v klasickém lyžování, že veřejnost tentokrát podpoří EYOWF 2011?

            Myslím, že se tentokrát negativní efekty opakovat nebudou. V každém případě však teď leží před pořadateli EYOWF o to větší výzva, neboť musí získat zpět podporu veřejnosti a nadchnout pro tuto akci region. Cesty, jak toho dosáhnout, jsou různé. Například pro základní a střední školy, ale i jednotlivce organizátoři připravili poměrně ambiciózní, rok a půl trvající doprovodný program, který by měl zejména mládež silně motivovat k pohybovým a kulturním aktivitám i samotné podpoře festivalu.

* Chtěl bych se vás zeptat, kolik se EYOWF zúčastní lidí a odkud odevšad přijedou?

            Myslím, že maximum zemí zúčastněných na EYOWF by mohlo dosáhnout až čísla 49. Organizační výbor v současnosti počítá s rámcově 1600 účastníky. Samozřejmě, jedná se o účastníky z evropských zemí.

* Docela sleduji sport a o festivalech mládeže něco málo vím. V čem bude ten náš jiný a lepší než ty minulé?

            Měl by být kompaktnější než ty minulé, protože sportoviště budou od sebe málo vzdálena a budou dobře dostupná. Další výhodou bude, že budou všichni sportovci bydlet pohromadě v jedné lokalitě. To dá festivalu podstatně větší sportovní spirit.

* Domníváte se, že 150 milionů korun z rozpočtu Libereckého kraje, kterými je EYOWF 2011 financován, nemohlo být použito na něco, z pohledu rozvoje našeho regionu, přeci jen důležitějšího? Hospic? Nákup Ještědu? Opravy komunikací, na které si kraj bude muset vzít úvěr? Nebo sociální služby a zdravotnictví?

            To je otázka, kterou si může položit i více lidí. Samozřejmě, kraj se o pořádání této akce přihlásil před několika lety, kdy s těmito finančními problémy nebojoval. Každý by samozřejmě rád, aby byl v rozpočtu posílen jeho resort či oblast, která ho zajímá. V tento okamžik ale již příprava na tuto akci probíhá a je potřeba ji dokončit na kvalitní a pro region reprezentativní úrovni. Myslím, že by pomohlo se i více zamyslet nad tím, jak je tvořen rozpočet krajů a hledat cesty, jak tyto krajské rozpočty v celostátním měřítku posílit.

* V Liberci působí celá řada seniorských organizací. Využijete potenciál seniorů při přípravě festivalu nebo budete čekat až se sami přihlásí?

            V přípravě festivalu nejsou dveře nikomu zavřené, ani seniorům. V případě zájmu je organizační výbor rád přivítá v rámci aktivit dobrovolníků. Brány jsou jim otevřeny v rámci doprovodného programu vy COOL se!. Záleží jen na jejich zájmu.

* S jakými pocity vnímáte narůstající částky dluhů, které Kateřina Neumannová zanechala po svém předsedování organizačnímu výboru lyžařského šampionátu? Myslíte si, že je někdy splatí?

            Je mi smutno z toho, že akce, která měla být prezentací regionu a i celé České republiky, s tímto v současné době bojuje. Máto samozřejmě dopad i na pořádání dalších světových akcí v České republice, ať již na půdě domácí nebo zahraniční. Myslím, že by mělo být prioritní snahou svazu lyžařů a města Liberec, aby v co nejkratší době došlo k uzavření a vyrovnání finanční stránky mistrovství světa s věřiteli.

Více se dočtete na www.liberecky.denik.cz

 

Roman Kumpošt se stal prezidentem olympijského festivalu mládeže

2.9.2009    Liberecký deník    str. 03    Liberecko
(cha)

Liberec/ Do čela další velké sportovní akce se po zhruba dvou letech, kdy byl odvolán z funkce prezidenta Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009, dostal lyžařský funkcionář a diplomat Roman Kumpošt. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler jej totiž včera novinářům představil jako čestného prezidenta zimního olympijského festivalu mládeže, který se v Liberci uskuteční ve dnech 12. až 19. února 2011 a v osmi sportovních disciplínách se ho zúčastní asi 1500 aktérů z více než 45 zemí světa.

„Pana Kumpošta jsem požádal, aby se stal čestným prezidentem organizačního výboru EYOWF 2011. On osobně stál už u samotné úspěšné kandidatury tohoto festivalu v roce 2006 a intenzivně sleduje veškeré přípravy. Je všeobecně známo, že byl prezidentem organizačního výboru lyžařského mistrovství světa 2009, ale po různých kotrmelcích byl ze své pozice předčasně odvolán. Jsem však přesvědčen, že kdyby ve své funkci zůstal, dnes by bylo v souvislosti se šampionátem o několik problematických kauz méně. Jeho zkušenosti a znalosti nepochybně výrazně přispějí ke zdárnému uspořádání této akce,“ řekl novinářům hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Z funkce prezidenta organizačního výboru Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 byl Roman Kumpošt odvolán v červenci 2007. Od té doby se věnoval vedle svého povolání také činnosti ve Svazu lyžařů ČR. „Nabídku hejtmana a Libereckého kraje jsem přijal. Jde o velice prestižní sportovní akci zaměřenou na mládež a budoucnost českého sportu. Funkce to však nebude rozhodně symbolická. Mým úkolem bude zastřešit akci na společenské a politické úrovni a věnovat se jeho prezentaci a propagaci z hlediska národního i mezinárodního. Doufám jen, že tentokrát zůstanu u projektu až do samotného konce,“ okomentoval své jmenování Roman Kumpošt.

 

Startuje „vyCOOLse!“

2.9.2009    Liberecký deník    str. 14    Sport
(jsj)       

Čestným prezidentem organizačního výboru EYOWF 2011 se stal Roman Kumpošt.

Liberec/ Liberecký kraj bude hostit v následujících dvou letech dvě významné sportovní akce. Koncem ledna 2010 odstartují Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže ČR (ODM) pro žáky základních škol. Tato soutěž bude zároveň generálkou na rok 2011, kdy se v libereckém regionu uskuteční 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) určený dorosteneckým sportovcům. Přípravy obou významných událostí propojí unikátní doprovodný program, který zahrnuje aktivní pohyb, vzdělávání i zábavu. Program vyCOOL se!, který obsáhne až 40 soutěží, slavnostně odstartuje 9. září ve Vesci.

Nápadu vytvořit tento doprovodný program předcházel výzkum, který si Liberecký kraj a organizační výbor EYOWF 2011 nechaly zpracovat agenturou Factum Invenio mezi více než 700 studenty na dvanácti středních školách regionu. Výsledky jasně dokázaly, že mladí lidé se ve svém volném čase nejčastěji věnují počítači a sledování televize, zatímco sport následuje až s velkým odstupem.

„Název vyCOOLse! jsme zvolili vzhledem ke slovníku, jakým se vyjadřuje současná mládež,“ vysvětlila výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011 Kateřina Nyčová. „V historii evropských olympijských festivalů mládeže je takovýto jedenapůlletý doprovodný program unikátní.“

Čestným prezidentem organizačního výboru EYOWF 2011 se stal zkušenný lyžařský funkcionář a diplomat Roman Kumpošt. Do této funkce ho na včerejší tiskové konferenci uvedl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

„Je všeobecně známo, že Roman Kumpošt byl prezidentem organizačního výboru lyžařského mistrovství světa 2009, ale po různých kotrmelcích byl ze své pozice předčasně odvolán. Jsem však přesvědčen, že kdyby ve své funkci zůstal, dnes by bylo v souvislosti se šampionátem o několik problematických kauz méně,“ dodal hejtman Stanislav Eichler.

 

 

Liberec se chystá na dvě obří sportovní akce

2.9.2009    Mladá fronta DNES    str. 01    Kraj Liberecký
(os)

Liberecký kraj - Významné sportovní události bude hostit v následujících dvou letech Liberecký kraj. Těmi jsou Zimní evropský olympijský festival mládeže v roce 2011 a Hry zimní olympiády dětí a mládeže České republiky v lednu 2010.

Obě akce propojí unikátní doprovodný program vyCOOLse, který zahrnuje aktivní pohyb, vzdělávání i zábavu. Obsáhne 40 soutěží, odstartuje 9. září ve Vesci.

„Zimní olympiáda je největší sportovní akce pro mládež v České republice a zimní evropský festival je vůbec největší sportovní událost, která se kdy u nás konala,“ upozorňuje mluvčí organizátorů Vladimír Zemánek. „Organizační výbor, který obě akce zaštiťuje, vypracoval na nejbližší rok a půl speciální program, jehož cílem je mladé lidi rozhýbat,“ říká Petr Doležal, předseda správní rady organizačního výboru.

Podle něj chtějí využít sportoviště, která tu byla postavena k mistrovství světa v klasickém lyžování.

„Chceme také vylepšit mediální obraz Libereckého kraje, který vznikl po mistrovství světa,“ konstatuje Doležal. „Dále máme zájem zapojit širokou veřejnost, hlavně mladé lidi,“ vysvětluje.

„Naším cílem je vytáhnout děti od televize, počítačů, dostat je ven, vzbudit v nich chuť si zasportovat,“ míní Kateřina Nyčová, ředitelka organizačního výboru. „Zapojit se mohou školy, jednotlivci i veřejnost,“ upřesňuje.

V historii evropských olympijských festivalů podle ní ještě nikdy nebyl připraven takto rozsáhlý doprovodný program. „Přihlásilo se nám již čtyřicet základních a středních škol z Liberecka,“ uvedla manažerka Radka Slaninová. Program vyCOOLse slavnostně odstartuje ve středu 9. září ve Vesci.

„Začínáme v 10 hodin. Zahájíme šňůru čtyřiceti akcí, které jsou nejen sportovního charakteru, ale i vědomostního či kreativního,“ popisuje manažerka. „Celý tento den je zaměřen na aktivity na kolečkových bruslích, ať už jsou to závody či diskotéka pro školy,“ upozorňuje. „Odpoledne se tu bude konat mistrovství České republiky v severské kombinaci a poté závod na in-line bruslích pro veřejnost,“ doplňuje.

Celkový rozpočet obou akcí i doprovodného programu je 160 milionů korun.

„Poslali jsme žádost do evropského parlamentu v Bruselu o příspěvek dvou milionů eur, nyní se o tom rozhoduje,“ upozornil hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. „Kraj uvolnil na tyto akce 126 milionů korun,“ dodal Radek Cikl, náměstek hejtmana.

Čestným prezidentem organizačního výboru se stal Roman Kumpošt. „Byl původním předsedou organizačního výboru mistrovství světa, než ho odvolali. Myslím, že kdyby se tak nestalo, ušetřili bychom si některé kauzy spojené s tímto šampionátem,“ konstatoval hejtman Eichler.

 

Do Liberce míří největší sportovní akce v dějinách

8.8.2009    Mladá fronta DNES    str. 01    Kraj Liberecký
(os)
 

Liberecký kraj - V počtu účastníků největší sportovní akce v dějinách České republiky se uskuteční v Liberci v únoru 2011.

Jde o Zimní olympijský festival mládeže.Vrcholná sportovní dorostenecká událost se převážně v Liberci uskuteční od 12. do 19. února 2011. „Odhadujeme účast 1500 sportovců ze zhruba padesáti zemí,“ informuje mluvčí organizátorů Vladimír Zemánek. „Jde svým rozsahem o největší sportovní akci od vzniku České republiky, v počtu účastníků ještě větší než letošní mistrovství světa v klasickém lyžování,“ uvádí.

Mladí sportovci do 18 let budou bojovat o medaile v osmi disciplínách – v ledním hokeji, krasobruslení, běhu na lyžích, skoku na lyžích, severské kombinaci, alpském lyžování a snowboardingu. „Máme vytipovaná místa, kde se jednotlivé disciplíny uskuteční, na Ještědu to budou alpské disciplíny a skoky na lyžích, běhy budou ve Vesci,“ vyjmenovává mluvčí.

Hokejové zápasy diváci zhlédnou v liberecké aréně.

„Biatlonisti budou závodit v jabloneckých Břízkách, na zimním stadionu v Jablonci se také uskuteční některé jízdy krasobruslařů, finále pak bude v Liberci,“ upřesňuje.V Rejdicích uskuteční snowboarding. „Tyto areály jsou schválené, máme to s nimi předběžně domluvené, ale smlouvy se teprve uzavírají, takže nějaké změny mohou nastat,“ konstatuje Zemánek. „V případě nedostatku sněhu to nebudeme dělat jako paní Neumannová, abychom sníh dováželi. Přesunuli bychom závody do Bedřichova,“ míní.

Pořadatelem dorostenecké olympiády je Liberecký kraj. Celkový rozpočet akce činí 165 milionů korun, z toho 127 miliony má přispět Liberecký kraj. „Jsme rádi, že je akci nakonec příznivě nakloněna i současná krajská reprezentace, berou to jako akci pro děti a mládež,“ říká mluvčí. To nepřímo potvrdila i náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. „O snížení rozpočtu se nejednalo, takže nemám informace o jakékoliv změně,“ poznamenala.

Minulou olympiádu mládeže přenášel i Eurosport Zimní olympijský festival mládeže není podle Zemánka komerční akce. „Ale minulou olympiádu, která byla v Polsku, přenášel Eurosport i místní regionální televize,“ upozorňuje. „Na akci se představí mnohé budoucí hvězdy světového sportu,“ myslí si.

Generálkou pro tento šampionát bude zimní olympiáda dětí a mládeže, která bude v kraji od 31. ledna do 5. února 2010. „V ní budou soutěžit sportovci ve věku jedenáct až patnáct let ze všech krajů České republiky.

 

 

Organizátoři festivalu EYOWF 2011 na zkušené ve Finsku

4.8.2009    Liberecký deník    str. 15    Sport Liberecka
Miloslav Cihlář
 

Liberecký kraj čeká v roce 2011 pořádání významné sportovní události, 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF). Rok a půl před zahájením už jsou přípravy v plném proudu.

Liberec/ Cenné informace o přípravách a logistice velké sportovní akce získali zástupci organizačního výboru EYOWF 2011 i zástupci Libereckého kraje na konci července, kdy se zúčastnili letní edice evropských mládežnických olympiád, EYOF 2009 ve finském Tampere. Festival EYOF znamenal úspěch i pro české sportovce, kteří vybojovali sedm medailí a stali se tak po dlouhé době nejúspěšnější výpravou v rámci evropských mládežnických soutěží. Podle Kateřiny Nyčové, výkonné ředitelky organizačního výboru EYOWF 2011, která byla jedním z členů české delegace, zvládli finští organizátoři i s menšími rezervami letní festival na výbornou. Pobyt studijní skupiny byl nesmírně přínosný jak z hlediska propagace EYOWF 2011 a navázání nových kontaktů, tak především v oblasti získání poznatků a přímých zkušeností z organizace akce od malých detailů až po klíčové prvky.

* O čem byl speciální Observer programme, který pro evropské delegáty připravili finští organizátoři festivalu?

            Tzv. Observer programme byl dvoudenní seminář pro budoucí hostitele dalších ročníků evropských mládežnických olympiád či jiných významných sportovních akcí. Kromě naší výpravy se ho zúčastnili například pořadatelé prvních letních Olympijských her mládeže (YOG) 2010 ze Singapuru, zimní edice YOG 2012 z rakouského Innsbrucku, organizátoři letních EYOF 2011 z tureckého Trabzonu a 2013 z nizozemského Utrechtu, zástupci kandidáta na ZOH 2016 Z Rio de Janeira, osoby z Mezinárodního olympijského výboru a také další čeští zástupci – kandidáti na letní festival EYOF 2015 z Brna. Celkem se programu účastnilo asi 80 osob. Získali jsme poznatky z teoretické i praktické části příprav festivalu, ale čekala nás i detailní prohlídka všech sportovišť a míst, kde se EYOF konal. Osobně jsem ocenila především naprostou otevřenost a upřímnost finských organizátorů, kteří bez obalu pojmenovali problémy v průběhu příprav i chyby, kterých se dopustili. Sami upozornili na citlivé body organizace, na které je třeba dát pozor či se jich vyvarovat. Bylo to skutečně velmi poučné. A neméně zajímavé bylo i diskutovat s účastníky programu. Každá země má svůj specifický pohled na způsob organizace, jiné cíle a priority, což nabídlo zajímavé srovnání.

* Byl EYOF z organizačního hlediska dobře připravený a zvládnutý ?

            Myslím, že ano. Finové jsou standardně kvalitními pořadateli. Řekla bych, že kvalita festivalu byla úměrná jeho rozpočtu. Občas ušetřili na nesprávném místě, například na nedostatku základního vybavení pokojů v olympijské vesnici, špatném či žádném značení a omezeném množství informačních materiálů pro akreditované osoby (materiál s programem, mapky, rozpis kyvadlové dopravy atd.). Naprvní pohled jsou to maličkosti, které ovšem rovněž stojí za celkovým úspěchem jinak kvalitně zvládnuté olympiády. Vyšlo i počasí, což je pro akce tohoto typu velmi důležité.

* Je možné se něčím z Tampere inspirovat nebo se naopak vyvarovat při přípravách EYOWF 2011 v Libereckém kraji?

            Jistě. Cenné pro nás bylo například shlédnout zahajovací i závěrečný ceremoniál festivalu EYOF. Přesvědčili jsme se, že program musí být přizpůsoben zejména mladým sportovcům, kteří se chtějí především bavit, ale zároveň je nutné při tak volné zábavě zajistit dostatečnou bezpečnost. Ato se finským pořadatelům zcela vymklo z rukou, když neuhlídali tři tisícovky sportovců na ploše, kde se ceremoniál odehrával. Zajímavé je, že stejný problém nastal i při zimním festivalu EYOWF v únoru 2009 v polském Szczyrku. Toho se určitě při přípravách EYOWF 2011 vyvarujeme. Snažili jsme se také hodně komunikovat s jednotlivými šéfy zahraničních delegací. Zpětná vazba přímo od národních olympijských výborů je velice důležitá. Pro celkové zhodnocení jsme si udělali i malý průzkum mezi českými sportovci. Je dobré zeptat se těch, pro které se akce dělá, podívat se na věc očima šestnácti- a sedmnáctiletého člověka. I toto bereme v potaz při přípravách EYOWF 2011.

* Jak probíhala spolupráce místních organizátorů se zástupci města Tampere? Byla podpora města dostatečná?

            Byla přímo skvělá. Město a jeho představitelé a zaměstnanci byli přímo součástí organizace. Minimálně polovina členů organizačního výboru pocházela přímo z města, které je uvolnilo pro práci na festival, některé třeba na dobu jednoho roku. Myslím, že se málokde vidí taková úžasná kooperace mezi městem a pořadatelem. Tampere také velmi podporuje své sportovní kluby a udržuje sportovní zařízení. Právě kluby pořádaly na EOYF jednotlivé sporty Je vidět, že mají svůj zajetý systém, který funguje. Propagují tím své město, svůj region a pro sport obecně dělají velmi mnoho. Cítí se být městem sportu a jsou na to patřičně hrdí.

* Představili jste v Tampere i blížící se festival EYOWF 2011?

            Ano, to bylo jedním z úkolů naší mise. Vezli jsme s sebou řadu informačních a propagačních materiálů. Zbudovali jsme celkem tři informační stánky v olympijské vesnici, v hlavním tiskovém středisku a sídle Evropského olympijského výboru. Hlavně jsme se snažili mluvit se správnými lidmi a o EYOWF 2011je informovat. S ohledem na skvělé výsledky českých sportovců na finském festivalu jsem přesvědčena, že Česká republika i náš projekt byly v Tampere vidět a mnozí už se k nám těší.

Spolu s Kateřinou Nyčovou do Tampere odcestovali Martin Ditrich – ředitel obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011 a další zástupci organizačního výboru: Ivo Gréger - sportovní ředitel, Jiří Erben – technický ředitel, Radana Slaninová – manažerka pro marketing, Vanda Šulcová – koordinátorka sekce dobrovolníků a doprovodného programu pro školy a Zbyněk Malý – manažer sekce bezpečnosti. Za Liberecký kraj doplnil sestavu náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Radek Cikl se svým asistentem Jaroslavem Pravdou. Šéfem české mise byl František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru pro sport.

 

 

Průzkum: nad sportem jasně vítězí internet

13.5.2009    Mladá fronta DNES    str. 01    Kraj Liberecký
Michael Polák

Liberecký kraj - V lavicích na středních školách v Libereckém kraji sedí internetová generace. Mladí lidé, kteří více času věnují internetu a televizi, než například sportu. Vyplývá to z unikátního výzkumu, který si nechal zpracovat Liberecký kraj a organizační výbor 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), jenž proběhne v Liberci v roce 2011.

Podle výzkumu sedí dvě třetiny mladých lidí z Libereckého kraje denně u počítače. Polovina středoškoláků každý den sleduje televizi. Sportovním aktivitám se přitom pravidelně věnuje jen každý pátý.

„Výsledky výzkumu potvrdily nepříliš lichotivou realitu. Počítač je pro mladé častějším společníkem, než sport,“ říká Vladimír Zemánek, mluvčí organizačního výboru EYOWF 2001. „Tyto závěry jsou v mnohém alarmující,“ upozornila také Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru.

Mladí lidé dnes sportovní aktivity obecně příliš nevyhledávají. „Pokud někdo z mladých pravidelně sportuje, tak je to většinou jen individuálně, případně na závodní úrovni,“ uvedl Jiří Dostál, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, jejíž studenti ve výzkumu také odpovídali.

Co všechno výzkum ukázal? Sport, četba knih či časopisů i umělecké aktivity následují až za internetem a televizí. Pokud se mladí lidé v Libereckém kraji věnují sportu závodně nebo na klubové úrovni, dělají nejčastěji fotbal. „Na druhém místě stojí různá fyzická cvičení jako je fitness, spinning, aerobik či jóga. Z neorganizovaných sportů nejčastěji provozují běhání, cyklistiku a v zimě lyžování,“ objasnil Vladimír Zemánek.

Většina mladých lidí je s dostupností sportovišť spokojena. Pokud jim něco v jejich okolí chybí, pak je to především bazén.

Spokojeni mohou být z výsledků výzkumu také tělocvikáři ze středních škol v kraji. Jejich studenti hodnotí hodiny tělocviku pozitivně. „Tak pozitivní hodnocení nás překvapilo. Většina studentů ohodnotila tělocvik jedničkou nebo dvojkou,“ řekl Jan Herzmann, generální ředitel společnosti Factum Invenio, jež průzkum prováděla.

Polovina mladých lidí z Libereckého kraje chodí alespoň občas fandit na sportovní akce.

„A sedmdesát procent mladých lidí si myslí, že pořádat sportovní akce jako je olympiáda dětí a mládeže nebo evropský olympijský festival, má smysl. To je pro nás dobrá vizitka,“ poznamenal Radek Cikl, náměstek hejtmana Libereckého kraje, pověřený vedením rezortu školství a tělovýchovy.

Organizační výbor 10. evropského olympijského festivalu chce výsledky výzkumu využít ve svůj prospěch. „Připravili jsme program pro školy, který chce mladé lidi přivést k pohybu, představí sportovní aktivity v různých podobách a nabídne smysluplnější využití volného času,“ řekla Kateřina Nyčová.

Výzkumu se zúčastnilo 777 studentů ze středních škol v České Lípě, Frýdlantu, Jablonci, Semil, Tanvaldu, Jilemnice, Liberce, Turnova a Nového Boru.

 

 

Výzkum potvrdil, že mladým lidem vládnou počítače a televize, zato sport zaostává 

12.5.2009    igenus.cz    str. 00   

 

Liberec- Liberecký kraj a organizační výbor 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 iniciovaly unikátní výzkum mezi mládeží. Ve dvanácti středních školách v devíti největších městech libereckého regionu ho provedla společnost Factum Invenio a podílelo se na něm 777 respondentů. Studenti odpovídali na otázky ze čtyř tematických okruhů - vztah ke sportu a pohybu, kvalita tělesné výuky ve školách, podmínky ke sportu a vybavení sportovišť, oblíbené volnočasové aktivity a životní styl.

Sotva pětina studentů pravidelně sportuje

Výsledky výzkumu potvrdily nepříliš lichotivou realitu. V Libereckém kraji denně sedí u počítače 67 % mladých lidí a televizi sleduje 50 %, zatímco například sportovním aktivitám se věnuje pouze 19 %, stejně jako četbě časopisů a knih. Minimálně třikrát až pětkrát týdně se počítač stává společníkem pro 86 % mladých, televizi tak často sleduje 74 % a pro sportovní činnost se rozhodne necelá polovina - 45 %.

„Tyto závěry jsou nepochybně v mnohém alarmující a už v době, kdy jsme sestavovali celkovou koncepci 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže, jsme byli připraveni na ně reagovat. Program pro školy proto vznikl jako ideální nástroj, který chce mladé lidi přivést k pohybu, představí jí sportovní aktivity v různých podobách a nabídne jí smysluplnější využití volného času. Tento program zahájíme v září letošního roku a potrvá až do února 2011. Tematicky je rozdělený do čtyř částí: sportovní, vědomostní i zábavné, výtvarné a společensko-kulturní. V jeho průběhu se budou účastníci setkávat rovněž s našimi předními sportovci a bývalými úspěšnými olympioniky, dozvědí se mnohé o minulosti i současnosti sportu. Na vítěze krátkodobých i dlouhodobých soutěží a závodů navíc čekají zajímavé ceny," uvádí Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011.

Skutečnost, že vztah současné generace ke sportu a pohybu je ve srovnání s obdobím před dvaceti lety jiný, potvrzují i lidé z praxe. „Obecně lze říci, že mladý člověk tyto aktivity nevyhledává. Pokud dnes někdo z mladých pravidelně sportuje, tak je to většinou jen individuálně, případně na závodní úrovni. Trávit volný čas sportovním vyžitím - to dnešní mládež opravdu nijak zvlášť nevyhledává. Výjimečně ji mohou lákat snad jen adrenalinové sporty. Přeji si, aby program pro školy v rámci zimního festivalu 2011 znamenal v tomto směru pozitivní posun," přidává své praktické zkušenosti Jiří Dostál, akademický sochař a ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou.

Výzkum probíhal u studentů ve věku 15 - 20 let

Výzkum se uskutečnil v Libereckém kraji v průběhu letošního ledna a února. Tazateli byli studenti z gymnázií, středních průmyslových i uměleckých škol, vyšších odborných škol a obchodní akademie ve věku 15 - 20 let. Cílem bylo na základě výsledků výzkumu nejen připravit doprovodný program pro mládež v rámci festivalu a využít ho při tvorbě marketingového plánu festivalu, ale také získat poznatky, které resort školství Libereckého kraje využije ve své činnosti.

„Už když Liberecký kraj získal pořadatelství zimního festivalu v roce 2011, deklarovali jsme, že zdaleka nepůjde pouze o sportovní záležitost, ale také o významnou společenskou a kulturní událost. Tento výzkum jsme podpořili ze dvou důvodů. První: abychom získali maximum informací a podkladů o tom, jaké jsou vůbec volnočasové aktivity - a zejména vztah mladé generace v regionu ke sportu, zda k němu má dostatečné podmínky, a jaké by byly nejvhodnější formy pro její aktivní podporu a zapojení do průběhu festivalu. Druhý: kraj chce využít konkrétní závěry v resortu školství při zkvalitňování výuky, stejně jako při zlepšování zázemí pro pohybové aktivity mládeže a rekreační sport," vysvětluje Radek Cikl, náměstek hejtmana pro školství důvody, proč Liberecký kraj podpořil tento výzkum.

Soutěže, informace i vzdělávání

Skupinu 777 respondentů tvořilo 340 chlapců a 434 dívek - tři účastníci své pohlaví neuvedli. Věková struktura tazatelů byla následující: 15 let/292 studentů, 16 let/139, 17 let/133, 18 let/112, 19-20 let/100. Nejvíce studentů přitom bylo z I. ročníku (284), ze III. (162), ze II. (194) a ze IV. (137).

„Výzkumy týkající se volného času a hodnot dětí provádí také například Národní institut dětí a mládeže. Tyto výzkumy jsou však celorepublikové nebo specifické, nikoliv zaměřené na mládež v jednom kraji. V tomto směru je tedy výzkum zadaný Libereckým krajem a organizačním výborem EYOWF 2011 unikátní," uvádí Jan Herzmann, generální ředitel společnosti Factum Invenio.

Organizační výbor EYOWF 2011 využije výsledků výzkumu k podpoře speciálních doprovodných projektů, které připravuje v souvislosti s propagací a prezentací festivalu. Jednu z hlavních aktivit představuje program pro školy, který se zaměří nejen na žáky a studenty v Libereckém kraji, ale i v dalších místech České republiky a bude plnit funkci soutěžní, informační i vzdělávací.

„Jeho cílem je především populární a soutěživou formou seznámit mladé lidi s festivalem, jeho historií i atmosférou, která se nese ve znamení tradičních olympijských hodnot. A samozřejmě - významným úkolem je motivovat mládež ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu," říká Kateřina Nyčová.

Seznam škol, které byly součástí výzkumu 

Gymnázium Česká Lípa, Gymnázium Frýdlant, Gymnázium Jablonec, Gymnázium Ivana Olbrachta Semily, Gymnázium Tanvald, Gymnázium a Střední odborná škola Jilemnice, Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická Liberec, Obchodní akademie Česká Lípa, Střední průmyslová škola textilní Liberec, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor, Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou, Integrovaná střední škola Turnov.   

Bison & Rose propagací sportu představí „malou olympiádu

20.3.2009    marketingovenoviny.cz    str. 00    Média

 

Zapojit studenty středních škol do aktivit a soutěží propagujících sport a životní styl je novým úkolem agentury Bison & Rose. Do Libereckého kraje totiž za dva roky zavítá 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF). 

EYOWF 2011 znamená pro Českou republiku největší sportovní mládežnickou akci v její historii. "Této soutěže se zúčastní v osmi druzích klasických zimních sportů téměř 1500 sportovců ze 45 zemí, proto se také nazývá malou evropskou olympiádou. Pro sportovce ve věku čtrnáct až osmnáct let však má úplně stejný význam jako ta klasická," říká předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Agentura Bison & Rose se stala vítězem výběrového řízení na komunikaci festivalu, který pořádá Liberecký kraj v únoru 2011. "Festival neznamená pouze souboje o medaile, ale je to také společenská a kulturní událost. Kromě samotného festivalu se zaměříme na propagaci sportu, zdravého životního stylu u studentů i široké veřejnosti,“ uvádí Vladimír Zemánek z Bison & Rose. Pro školy, instituce, sportovní svazy i veřejnost již začala agentura vydávat měsíční zpravodaj. Komunikaci podporují také webové stránky http://www.eyowf2011.cz, jejichž obsahová náplň je také z dílny Bison & Rose.

K efektivnímu oslovení cílových skupin pomůže agentuře Bison & Rose unikátní výzkum agentury Factum Invenio, který proběhl na vybraných školách devíti největších měst libereckého regionu a byl zaměřený na vztah mladých lidí k pohybu, jejich volnočasovým aktivitám i na obecné podmínky ke sportu. 


 

 

Zimní olympiáda mládeže 2011 (EYOWF) v Libereckém kraji bude mít vyšší komfort

27.2.2009    Liberecký deník    str. 20    Sport Liberecka

 (ci)
 

Zraky představitelů evropského mládežnického sportu už symbolicky směřují k Libereckému kraji, kde se za dva roky uskuteční 10. Zimní olympijský festival mládeže (EYOWF).
Liberec/ Ten předcházející, který právě skončil v polských Beskydech, sledoval pozorně také Radek Cikl, náměstek hejtmana pro školství a sport. 

Jaký byl hlavní cíl cesty delegace představitelů Libereckého kraje a členů organizačního výboru EYOWF 2011 v Polsku? 

            Kromě prezentace Libereckého regionu, jako příštího organizátora, a také získávání zkušeností, to bylo nepochybně převzetí pořadatelské vlajky Asociace evropských olympijských výborů. Z rukou starosty Szczyrku ji při závěrečném ceremoniálu přebral hejtman Stanislav Eichler. Teď už je mezinárodní pozornost upřena zcela na nás. 

Co Vám pobyt ve Szczyrku - centru EYOWF 2009 - a dalších střediscích polských Beskyd ukázal?
 

            Opět se potvrdila stará pravda, že pořádání lyžařských či biatlonových závodů ve střední Evropě je paradoxně jedním z nejsložitějších úkolů. Buď je do poslední chvíle sužuje nedostatek sněhu, nebo – jak tomu bylo i tentokrát v Polsku – je přívaly sněhu ničí. Intenzivní srážky trvaly celý týden a některé disciplíny v alpském lyžování se dokonce kvůli kalamitě rušily. Nedá se nic dělat - za dva roky musíme být maximálně připraveni na obě varianty. 

Co Vás v Polsku nejvíc zaujalo a v čem jste se nejvíce poučili - ať pozitivně, či negativně? 

            Pozitivní bylo určitě zjištění, že polští organizátoři stihli včas dokončit sportoviště, takže závody se konaly ve velice dobrých podmínkách. Na škodu bylo, že odpolední soutěže začínaly zbytečně brzy, což znemožňovalo zhlédnout přes den více soutěží. Co však musím hodnotit negativně, je doprava sportovců z ubytovacích kapacit na stadiony a do areálů. To se, bohužel, příliš plynule nedařilo. A nejen to. Jednotlivá střediska byla od sebe poměrně dost vzdálená, a tak i vzhledem k počasí mezi nimi kolabovalo veřejné dopravní spojení. 

Jak budou vyhodnoceny a zpracovány veškeré poznatky z pobytu na EYOWF 2009?

            Všichni členové liberecké delegace nyní písemně zpracují své poznatky z jednotlivých sekcí, jimž se věnovali, a ty se následně vyhodnotí. Mne například zaujalo, jak organizátorům EYOWF 2009 pomáhali evropskými finančními prostředky polští poslanci Evropského parlamentu. Tuto zajímavou možnost budeme nyní intenzivně zkoumat také my.
 

V čem bude EYOWF 2011 odlišný od letošní polské varianty?

            Festival v Libereckém kraji se bude především odehrávat ve zcela jiném prostředí. Jeho zázemí a centrum vznikne v Liberci, který poskytne kvalitnější podmínky i vyšší komfort. Naše dopravní infrastruktura je také kvalitnější než polská a navíc jednotlivá pořadatelská střediska – Liberec, Jablonec, Rejdice, Bedřichov nebo Rokytnice – od sebe leží mnohem blíž. Bude to rozhodně festival krátkých vzdáleností a minimálních prostojů.
 
 
 

Pod Ještěd zavítá zimní olympiáda mládeže, další sportovní svátek 

25.2.2009    Právo    str. 12    Severní Čechy

    Barbora Silná       

Další sportovní akce, která se v Libereckém kraji ani v Česku nikdy nekonala, se začíná připravovat v Liberci. Jde o 10. zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF), který se uskuteční v roce 2011. Pořadatelskou vlajku olympijského festivalu si už hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) převzal při závěrečném ceremoniálu v polské Wisle.

            „Ve Wisle jsme načerpali především maximum poznatků a zkušeností. S polskými kolegy jsme intenzivně jednali například o otázkách spojených se zajištěním bezpečnosti, dopravy, ubytování a náboru dobrovolníků. Organizace EYOWF 2009 byla navíc nesmírně komplikovaná vzhledem k nepříznivému počasí a neustálým přívalům sněhu. Některé soutěže musely být dokonce zrušeny,“ řekla výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF Kateřina Nyčová. Kromě toho se ale Liberecký kraj prezentoval ve Wisle jako budoucí pořadatel EYOWF. Liberecký hejtman Eichler na závěrečném ceremoniálu převzal pořadatelskou vlajku a pozval všechny účastníky do Česka.

            Pořadatelství EYOWF se bude od probíhajícího libereckého lyžařského šampionátu lišit v tom, že akce proběhne na mnoha sportovištích celého Libereckého kraje a pořadatelem mládežnické olympiády je Liberecký kraj. V pořadí 10. EYOWF proběhne od 12. do 19. února 2011 a zatím je přihlášeno 1500 účastníků ze 40 zemí Evropy. Mladí nadějní závodníci tak se představí v alpském lyžování, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skoku na lyžích a snowboardingu a svá klání svedou v Liberci, Jablonci nad Nisou, Rejdicích, Bedřichově, Rokytnici nad Jizerou či Harrachově.

            Ani v Polsku se ale česká výprava nenechala zahanbit a nepojede domů s prázdnou. V osmi z devíti disciplín, v nichž startovali, získali celkově Češi jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. O největší úspěch výpravy se zasloužil v běhu na 10 kilometrů volnou technikou sedmnáctiletý lyžař Dukly Liberec Jakub Gräf. Bronz přidal v krasobruslení brněnský taneční pár Gabriela Kubová–Petr Seknička.

 

Životní závod mladého lyžaře Jakuba Gräfa se stříbrným leskem

21.2.2009    Liberecký deník    str. 20    Sport Liberecka

 

Mladý lyžař Dukly Liberec získal zatím jedinou českou medaili na EYOWF 2009 

Szczyrk - Polsko/ Jakub Gräf, sedmnáctiletý lyžař Dukly Liberec, dosáhl vynikajícího výsledku na 9. Zimním evropském olympijském festivalu mládeže (EYOWF) 2009 v polských Beskydech. Na trati 10 kilometrů volnou technikou obsadil druhé místo a jeho zásluhou získala Česká republika na evropské dorostenecké olympiádě svou zatím jedinou medaili.

            Mladý český reprezentant přitom neměl daleko ani ke zlatému triumfu. Vítězný Fin Perttu Hyvvärinen totiž dojel do cíle s náskokem pouhých čtyř vteřin, zatímco třetí Didrik Tonseth z Norska za Gräfem zaostal o 13 vteřin.

            Běžecký okruh ve Szczyrku byl kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám velice náročný a dokonale prověřil síly všech 85 účastníků.

            „Neustále ho zasypávaly přívaly nového měkkého sněhu, během závodu spadlo na trať 15 cm a foukal nepříjemný vítr. Byla to pro každého obrovská zkouška vůle a odolnosti, jak slangově říkáme - typická „hančovina“. Jsem moc rád, že Jakub v tomhle těžkém souboji obstál,“ komentoval průběh závodu spokojený otec Aleš Gräf.

            Mimořádně nepříznivé podmínky však studentovi druhého ročníku libereckého gymnázia v Jeronýmově ulici paradoxně maximálně vyhovovaly. „Před startem jsem vůbec netušil, co mohu od závodu čekat, nikoho ze soupeřů jsem neznal. Navíc mimořádně špatné počasí nevěstilo nic dobrého. Měl jsem však výborně namazané lyže a po celou dobu mi to kupodivu jelo. V cíli mi dokonce hlásili, že jsem první a možná vyhraju, ale že za mnou jede ještě jeden Fin. Ten vyrazil na trať jako úplně poslední, měl přesné informace o vývoji běhu a vítězství si už pohlídal. Škoda, čtyři vteřiny nejsou v takové slotě moc,“ zhodnotil své stříbrné vystoupení na vrcholné mezinárodní dorostenecké soutěži Jakub Gräf.

            „Zajel životní závod i životní výsledek. Za úspěch bychom považovali i umístění v první desítce, ale Jakub se ukázal jako obrovský talent i bojovník,“ uvedl trenér Josef Kubica. Pikantní však nepochybně je, že Jakub dosud nikdy nezískal v závodě jednotlivců na mistrovství republiky své věkové kategorie žádnou medaili! Jeho největším úspěchem byl zisk Českého poháru v minulém roce. „Dvakrát jsem byl domácí medaili blízko, ale promazali jsme. Tak jsem si to teď vybral i s úroky. Oslava? Zaskočil jsem si ve Szczyrku do pizzerie a něco malého si schovám na závěr festivalu. A ještě něco - stejnou radost jako z tohoto stříbra mám i z toho, že jsem si tímhle umístěním vyjel místo v juniorské reprezentaci pro příští rok. To bylo moje velké přání,“ dodává skromně mladík, který uznává Lukáše Bauera. Ve Szczyrku určitě naznačil, že by se mohl vydat v jeho stopách. V minulých ročnících EYOWF získali pro Českou republiku cenné kovy například běžci Martin Koukal a Zuzana Kocumová.

 

Liberečtí organizátoři Evropského olympijského festivalu jedou na zkušenou do Polska

14.2.2009    Liberecký deník    str. 20    Sport Liberecka

    (vz)       

Liberecký kraj/ Třetinu českých reprezentantů na nadcházejícím mládežnickém olympijském festivalu v Polsku tvoří sportovci z libereckého regionu

            V neděli 15. února začne v zimním středisku Szczyrk a dalších městech polských Beskyd v pořadí 9. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) 2009. Kromě mladých českých olympioniků se ho zúčastní také delegace složená z představitelů Libereckého kraje a členů organizačního výboru následujícího, 10. EYOWF 2011, který se uskuteční právě v Libereckém kraji. „Samozřejmě tam cestujeme především sbírat pořadatelské zkušenosti. Čekají nás zde například detailní prohlídky sportovišť i jejich zázemí, velkou pozornost budeme věnovat organizaci dopravy, ubytování, bezpečnosti či logistice. Kromě toho absolvujeme schůzky s našimi kolegy z organizačního výboru i se zástupci Asociace evropských olympijských výborů, jednotlivých výprav a regionu. Povezeme s sebou také speciální bulletiny, publikace a tiskové materiály, abychom mohli všestranně prezentovat Liberecký kraj jako příštího pořadatele festivalu,“ vypočítává výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011 Kateřina Nyčová.

            Libereckou výpravu čekají ve Szczyrku také dvě důležité diplomatické povinnosti. V úterý 17. února uspořádá v kulturním středisku ve Szczyrku pro účastníky a hosty festivalu společenský a kulturní Český večer. Jeho součástí bude například videoprezentace Libereckého kraje, vystoupení taneční a pohybové školy Ilma, bubenická show souboru Aries, módní přehlídky agentury Rea Models, tombola a samozřejmě i ukázky tradiční české kuchyně. Při závěrečném ceremoniálu 9. festivalu převezme v pátek 20. února ve Szczyrku hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler symbolicky pořadatelskou vlajku EYOWF. Zimní a Letní evropské olympijské festivaly mládeže znamenají pro sportovce od čtrnácti do osmnácti let totéž co olympijské hry pro seniory. V polských Beskydech se očekává účast zhruba 1200 účastníků z více než čtyřiceti zemí.

 

Patnáct olympioniků je z Liberecka

Mladí čeští reprezentanti do osmnácti let se v průběhu 9. EYOWF 2009 v Polsku představí v osmi disciplínách.

            Už tradičně tvoří významnou část výpravy sportovci z Libereckého kraje. Dres České republiky jich tentokrát oblékne patnáct, což je plná třetina - v alpském lyžování Lukáš Pavlíček (Spartak Rokytnice n. J.), v běhu na lyžích Sandra Schützová (HSK Benecko), Jakub Gräf, Martin Lopota (oba Dukla Liberec), Jan Hásek (Ski klub Jablonec n. N.), v biatlonu Eva Puskarčíková (SG Jablonec n. N.), Lenka Šlechtová, Monika Vítková (obě KB Jilemnice), Matěj Krupčík, Martin Tryzna (oba SKP Jablonec n. N.), ve skoku na lyžích Hubert Bláha (LSK Lomnice n. P.), Radim Berka (Ještěd Liberec), v severské kombinaci Ondřej Brezar, Jakub Dědek (oba Dukla Liberec), Kryštof Tišer (Ski klub Harrachov). Na poslední chvíli vypadl z nominace zraněný krasobruslař Marco Zakouřil (BK Variace Liberec).

            Čeští dorostenci budou mít na vrcholné soutěži své kariéry co napravovat. Jejich předchůdci na zimním festivalu ve španělském středisku Jaca v roce 2007 totiž nezískali poprvé v historii této soutěže ani jedinou medaili.

 

Zimní evropský olympijský festival mládeže se uskuteční na Liberecku

23.1.2009    ČRo - Sever    str. 01    10:40 Informace ze severu Čech

           

moderátorka

--------------------

Liberecký kraj bude po mistrovství světa v klasickém lyžování hostit další prestižní sportovní akci - Zimní evropský olympijský festival mládeže. Jubilejní desátý ročník této mládežnické olympiády se za dva roky uskuteční nejen v nových lyžařských areálech v Liberci, ale také v Jizerských horách a Krkonoších. Více podrobností pro nás zjistila Ivana Bernáthová.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka

--------------------

Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) se v Libereckém kraji uskuteční v únoru 2011. Na festival dorazí předběžně patnáct set sportovců ve věku od čtrnácti do osmnácti let z pětačtyřiceti zemí, informuje šéfka pořadatelů Kateřina Nyčová.

Kateřina NYČOVÁ, šéfka pořadatelů 10. ročníku Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF)

--------------------

Je to osm disciplín - běh na lyžích, skok na lyžích, severská kombinace, pak to jsou alpské disciplíny, snowboarding, biatlon a ledové sporty, krasobruslení a lední hokej.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka

--------------------

Na zimním festivalu mládeže se představí budoucí hvězdy světového sportu. Na minulých festivalech závodili například sjezdařky Kosteličová, běžkyně na lyžích Björgenová a Čepalovová, krasobruslař Pljuščenko nebo čeští běžci na lyžích Koukal a Kocumová. Festival podporuje i Český olympijský výbor. Jeho předseda Milan Jirásek je rád, že se využijí nejen nová sportoviště připravená pro letošní mistrovství světa v klasickém lyžování, ale také další areály v Jizerských horách a Krkonoších.

Milan JIRÁSEK, předseda Českého olympijského výboru

--------------------

Olympijský festival evropský mládežnický, to nejsou jenom klasické lyže, ale to je také alpské lyžování, ta možnost tady je na Ještědu, ale i jinde v kraji, je to biatlon, zase je výborné, že třeba v Břízkách je střelnice, a to už nemluvím ani o hokeji, krasobruslení, snowboarding má možnost v Rejdicích.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka

--------------------

Liberec má navíc podle Milana Jiráska velkou výhodu.

Milan JIRÁSEK, předseda Českého olympijského výboru

--------------------

Tady je univerzita a jsou tady vysokoškolské koleje, které mohou vlastně vytvořit tu olympijskou vesnici.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka

--------------------

Zimní festival mládeže bude stát sto šedesát pět milionů korun. Většinu nákladů pokryje Liberecký kraj - sto dvacet sedm milionů, další peníze přijdou od účastnických zemí, Asociace evropských olympijských výborů a sponzorů. Liberecký kraj považuje celou akci za investici do sportovní budoucnosti našich sportovců a taky do rozvoje cestovního ruchu, vysvětluje náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Radek Cikl.

Radek CIKL, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

--------------------

Kraj bude financovat prostřednictvím rozpočtu schváleného. Je nějaký finanční plán. Na letošní rok už byly prostředky schváleny ve výši dvacet milionů korun. A samozřejmě tak to bude pokračovat i v následujících letech. Nicméně ty prostředky, které kraj poskytne z rozpočtu, se poskytují na základě smlouvy mezi Libereckým krajem a obecně prospěšnou společností EYOWF 2011.

 

Zimní sportovní festival mládeže 2011 zahrne osm odvětví

23.1.2009    Liberecký deník    str. 19    sport

    (jsj)       

Na dorostenecké „evropské olympiádě“ budou využita sportoviště v celém kraji.

 

Liberec/ Okolo 1500 mladých sportovců v kategoriích do 16 a do 18 let se zúčastní 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže, který se uskuteční v únoru 2011 v Libereckém kraji a jehož logo bylo slavnostně pokřtěno ve středu v Clarion Grandhotelu Zlatý lev v Liberci.

Zakladatelem malé dorostenecké olympiády je současný prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Zimní i letní varianty festivalu se konají od počátku 90. let ve dvouletých cyklech. Zimní část se uskutečnila od roku 1993 postupně v Aostě (Itálie), Andoře, Sundsvallu (Švédsko), Popradu (Slovensko), Vuokatti (Finsko), Bledu (Slovinsko), Monthey (Švýcarsko) a Jace (Španělsko). Devátý díl akce s krkolomnou zkratkou EYOWF proběhne letos v únoru v polském Szczyrku a okolí a na závěr převezme štafetu Liberecký kraj pro rok 2011.

            „Tyto akce jsou nejvýznamnější sportovní událostí dorostenecké kategorie na starém kontinentu a pro mladé reprezentanty představují totéž, co olympijské hry pro dospělé. Pro Českou republiku i liberecký region je pořadatelství soutěže opravdu nesmírnou poctou. Představí se při ní totiž budoucí velké hvězdy světového sportu, ještě plné čistých ideálů, dosud nedotčené komercionalizací. Mnohé z nich už možná zasáhnou do bojů o seniorské medaile na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

            V Asociaci evropských olympijských výborů, která je iniciátorem celého podniku, funguje 49 zemí. „Ne všechny však mají podmínky pro zimní sporty, takže na zimních festivalech některé chybí,“ připomněl šéf ČOV. V Liberci a okolí by se měli představit mladí sportovci z 45 států.

            Využita budou sportoviště v celém Libereckém kraji, soutěžit se bude v osmi sportovních odvětvích.

            Jsou jimi běh na lyžích (Vesec, alternativa Bedřichov), skoky na lyžích (Ještěd, alt. Harrachov), severská kombinace (Ještěd, Vesec, alt. Harrachov, Bedřichov), alpské lyžování (Ještěd, alt. Rokytnice), biatlon (Jablonec n. N.-Břízky), snowboarding (Rejdice), lední hokej (Liberec - Tipsport arena, Svijanská aréna, Jablonec n. N. - Zimní stadion) a krasobruslení (Liberec - Tipsport arena).

 

Kraj čeká další sportovní událost

22.1.2009    Liberecký deník    str. 03    Liberecko

    BLANKA DANÍČKOVÁ       

V roce 2011 se zde uskuteční Zimní evropský olympijský festival mládeže

             Liberec / Další velkou sportovní akci bude za dva roky hostit Liberecký kraj. Uskuteční se tady 10. Zimní evropský festival mládeže EYOWF 2011. Využije sportovní zázemí, které bylo za nemalý peníz vybudováno u příležitosti blížícího se Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.

            Náklady na jeho organizaci a uspořádání však nedosáhnou miliardových částek, jako u MS 2009, ale vyšplhají se na 165 milionů korun. Jde přitom o neinvestiční náklady, neboť pořadatelé nepočítají s tím, že by bylo zapotřebí budovat nové areály. Využita budou sportoviště v Liberci, ale také třeba v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, Rejdicích nebo Harrachově a na dalších místech.

            Částkou 127 milionů korun podpoří akci ze svého rozpočtu Liberecký kraj. „Finanční prostředky z kraje tečou již od letošního roku. Dohlédneme na to, aby byly efektivně využity a dostaly se tam, kam patří,“ poznamenal k financování ze strany kraje hejtman Stanislav Eichler a zároveň dodal, že festival mládeže má podporu Libereckého kraje.

            Dvacet tři milionů korun zaplatí samotní účastníci, sumu 2 - 3 milionů korun poskytne Evropský olympijský výbor. „Třináct milionů korun chceme zajistit sami jako organizátoři. Věříme, že nám v tom pomůže i Český olympijský výbor a ministerstvo školství,“ uvedl k rozpočtu akce předseda správní rady o.p.s. EYOWF 2011 Petr Doležal. Zmíněná obecně prospěšná společnost je přitom jakýmsi organizačním výborem celé akce. Jejími členy jsou vesměs lidé, kteří se podíleli na přípravách lyžařského mistrovství světa v Liberci 2009. Konzultantem a poradcem výboru je i bývalý prezident šampionátu Roman Kumpošt.

            Včera pořadatelé slavnostně pokřtili také logo olympijského festivalu mládeže.

            „Logo EYOWF 2011 bylo vybráno již v loňském roce ze sto dvaceti návrhů. V počátcích pro návrhy hlasovala veřejnost. Nyní je již schváleno i olympijským výborem,“ poznamenal Petr Doležal.

            Jeho autorkou je studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou Veronika Vysloužilová. „Chtěla jsem, aby logo představovalo festival pro mladé lidi do osmnácti let, proto mě napadl symbol ruky. Každý prst je znázorněn v olympijské barvě, dlaň představuje kutálející se koule. Ta znázorňuje pohyb, nebo-li sport jako takový,“ vysvětlila autorka návrhu Veronika Vysloužilová. Celé události byl přítomen také předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, který přiblížil původní myšlenku festivalu a zdůraznil, že jde o akci s velkým renomé, jíž se v minulosti účastnily i nynější hvězdy sportovního světa.

            Příští rok bude veřejnosti představen i maskot EYOWF 2011.

 

Liberecký kraj přivítá v roce 2011 budoucí hvězdy světového sportu

21.1.2009    ČTK    str. 00    Sport

 

Liberec 21. ledna (ČTK) - Na 165 milionů korun vyjde Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF), který se uskuteční v únoru 2011 v Libereckém kraji. Většinu nákladů pokryje Liberecký kraj, na akci považovanou za dorosteneckou zimní olympiádu věnuje téměř 127 milionů korun. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011 Petr Doležal.

"Účastnické země uhradí celkem 22,7 milionu korun, Asociace evropských olympijských výborů 2,5 milionu a sponzoři 13 milionů," konstatoval Doležal. Festival se rozhodlo uspořádat staré vedení Libereckého kraje, složené z politiků ODS a ČSSD. Nová krajská reprezentace vytvořená ze zástupců ČSSD a Strany pro otevřenou společnost závazek z roku 2006 převzala.

"Festival jsme vesměs přivítali. Už od letošního roku na něj začneme vyčleňovat peníze z krajského rozpočtu," řekl ČTK hejtman Stanislav Eichler. Příjmy z mládežnického festivalu jsou ve srovnání s "dospělými" olympiádami nebo mistrovstvími světa v zimních sportech malé a pořadatelé nemohou počít s navrácením vložených peněz.

"Festival slouží k rozvoji mladých lidí, vytváří u nich vztah ke sportu a rozvíjí soutěživost. Přispěje také k rozvoji cestovních ruchu v Liberci i v dalších zimních střediscích v kraji. Podobné akce nejsou ztracenou investicí," upozornil Eichler.

Festival podporuje i Český olympijský výbor. Jeho předseda Milan Jirásek uvedl, že při EYOWF 2011 se představí budoucí hvězdy světového sportu. Na minulých festivalech závodili sjezdařky Kosteličová, běžkyně na lyžích Björgenová a Čepalovová, krasobruslař Pljuščenko nebo čeští běžci na lyžích Koukal a Kocumová, biatlonista Šlesingr či hokejista Plekanec.

"Na libereckých vysokoškolských kolejích vyroste olympijská vesnička. Poznají se v ní mladí lidé, kteří jsou ještě plni ideálů a nedotčení komercionalizací. Mnozí z účastníků olympijského festivalu 2011 se určitě představí o tři roky později na zimní olympiádě 2014," dodal Jirásek.

Český olympijský výbor pomůže pořadatelům EYOWF 2011 se získáváním peněz. Vytvoří prostor pro marketing a Jirásek věří, že se podaří získat dotace z Evropské unie i z jiných zdrojů.

EYOWF se v Libereckém kraji uskuteční od 12. do 19. února 2011 a medaile se rozdají v alpském lyžování, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skocích na lyžích a ve snowboardingu. Pro závody se využijí běžecké tratě, skokanské můstky a hokejová hala v Liberci a také sportovní areály v Jablonci nad Nisou a Rejdicích. V záloze zůstávají Rokytnice nad Jizerou, Harrachov a Bedřichov.

Na Festival dorazí předběžně 1500 sportovců ve věku od 14 do 18 let ze 45 zemí. Utkají se ve dvou kategoriích, rozdělených podle stáří. Sportovci využijí především areály, vybudované v Liberci pro letošní mistrovství světa v klasickém lyžování. "Na programu alpského lyžování chybí sjezd a superobří slalom. Nevíme ještě, jestli budou závody ve skoku na lyžích dívek. Ale zatím s nimi počítáme," podotkla ředitelka organizačního výboru festivalu Kateřina Nyčová.

Zimní olympijské festivaly proběhly od roku 1990 například v Itálii, Švédsku, na Slovensku a ve Švýcarsku. Letos v únoru přivítá mladé sportovce středisko Szczyrk v polských Beskydech.

 

Vítězné logo k olympijskému festivalu mládeže pokřtí kraj

20.1.2009    Jablonecký deník    str. 03    Jablonecko

    LENKA BRABENCOVÁ       

Autorkou loga k festivalu EYOWF 2011 je jablonecká studentka Veronika Vysloužilová.

Jablonec n. N./ Liberecký kraj se stal pořadatelem 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže 2011. Tento festival se neobejde bez loga, které vytvořila studentka druhého ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy Veronika Vysloužilová.

            O podobě loga rozhodla nakonec veřejnost, a to na webových stránkách krajského úřadu, kde mohli lidé vybírat ze čtyř návrhů. „Nejvíce hlasů si u veřejnosti získalo logo od studentky Veroniky Vysloužilové, které zástupci kraje zítra slavnostně pokřtí v Grandhotelu Zlatý lev v Liberci,“ uvedl mluvčí libereckého Krajského úřadu Jiří Langer. U slavnostního křtu bude přítomna i autorka vítězného loga.

            „Je to skvělý pocit, když vím, že můj návrh byl vybrán z více jak sto dvaceti,“ uvedla Veronika Vysloužilová, která svůj návrh zhotovila za necelých čtrnáct dní. „Nejdůležitější je nápad, a aby logo zachytilo podstatu věci, ke které je tvořeno,“ řekla autorka s tím, že logo představuje symbol ruky s pěti prsty v olympijských barvách. Dlaň je ve tvaru valící se sněhové koule. Symbol má připomínat jednotu v olympijském duchu. „Protože se jedná o olympijský festival mládeže, chtěla jsem, aby z loga vyzařovalo to, že se jedná o děti ve věku mezi čtrnácti a osmnácti lety,“ dodala. Logo Veroniky Vysloužilové vybrala veřejnost ze čtyř možných na webových stránkách. Z více jak sto dvaceti návrhů vybírala odborná komise.

            V roce 2011 se Liberecký kraj stane pořadatelem 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže EYOWF 2011, který bude největší sportovní událostí určené mládeži v historii České republiky. Pro závodníky ve věku 14 až 18 let představuje totéž co olympijské hry pro dospělé.

            V osmi sportovních odvětvích bude soutěžit téměř tisíc pět set účastníků ze čtyřiceti pěti zemí. „Samotný závod se uskuteční od 12. do 19. února,“ uvedl koordinátor komunikace European Youth Olympic Winter Festival 2011 Vladimír Zemánek.  

Autorkou vítězného loga k desátému ročníku Evropského zimního olympijského festivalu mládeže 2011 je jablonecká studentka Střední uměleckoprůmyslové školy Veronika Vysloužilová. Před časem logo obohatila a zkombinovala počítačovou grafiku s ruční prací.


Logo 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže 2011 putuje k odsouhlasení

5.5.2008    Liberecký deník    str. 03    Liberecko

    (vra)       

Liberec/ Náměstek hejtmana Petr Doležal předal v minulém týdnu ceny vítězkám soutěže o návrh loga 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže, který se uskuteční v roce 2011 na území Libereckého kraje. „Tato soutěž, která je kopií klasické olympiády, se koná jednou za dva roky, a to v zimě a v létě. Zimní verze se účastní více než 1 300 mladých sportovců ve věku 14-18 let z více než 40 zemí Evropy,“ uvedl náměstek hejtmana s tím, že každá taková soutěž má své logo a také maskota.

            „Liberecký kraj se proto rozhodl, že vyhlásí výtvarnou veřejnou soutěž pro žáky a studenty středních a vyšších uměleckých škol v našem kraji,“ doplnil. Od 26. listopadu tak začaly vznikat grafické návrhy, kterých do uzávěrky (7. ledna) přišlo na Krajský úřad Libereckého kraje více než 120. Všechny následně zhlédla hodnotící komise, která vybrala čtyři nejlepší a určila kritéria, podle kterých musely autorky své náměty dopracovat.

            Od čtvrtka 21. února do neděle 23. března pak mohli návštěvníci stránek www.eyowf.kraj-lbc.cz hlasovat o tom, které logo se jim zdá nejzdařilejší. Veřejnost svým hlasováním určila pořadí na 3. a 4. místě, kde se umístily Jana Jirásková ze Střední umělecké školy Liberec a Alžběta Slámová ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jablonec nad Nisou. Zbylé dva návrhy, které měly nejvíce hlasů, opět porovnávala hodnotící komise, která radním a zastupitelům Libereckého kraje doporučila vítězné logo. Stalo se jím dílo Veroniky Vysloužilové ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jablonec nad Nisou, která tak ve finále porazila Romanu Ždímalovou ze Střední umělecké školy Liberec.

            „Logo vybrané pořadateli, tedy Libereckým krajem, musí být ještě odsouhlaseno Evropským olympijským výborem,“ připomněl Petr Doležal, který zároveň prozradil, že obdobnou soutěž vypíše Liberecký kraj na návrh maskota festivalu.

            Evropský olympijský festival mládeže se koná každé dva roky a kopíruje klasické olympijské hry. Na základě rozhodnutí Evropského olympijského výboru se pořadatelem 10. evropského zimního olympijského festivalu stal Liberecký kraj. Termín konání je od 12. do 19. února 2011.

 

Veřejnost vybere logo zimní olympiády mládeže

21.2.2008    Právo    str. 13    Severní Čechy - Ústecký kraj, Liberecký kraj

    Barbora Silná       

Ačkoli do zimní olympiády mládeže v roce 2011 zbývá ještě spousta času, pustili se už nyní studenti uměleckých škol do návrhů loga, které by symbolizovalo 10. evropský zimní olympijský festival mládeže. Jak Právu řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal (ODS), vítězné logo ze čtyř nejlepších návrhů nakonec vybere veřejnost. „Soutěž jsme vyhlásili koncem listopadu loňského roku a žáci a studenti uměleckých škol se této soutěže chytili a doručili nám 120 grafických návrhů,“ upřesnil Doležal.

            Z těch vybrala hodnotící komise čtyři nejzdařilejší, které budou představeny veřejnosti. Jedná se o výtvarná díla Jany Jiráskové a Romany Ždímalové ze Střední umělecké školy v Liberci a Alžběty Slámové a Veroniky Vysloužilové ze Střední uměleckoprůmyslové školy a vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou.

            Tyto čtyři autorky postoupily do semifinále a byly osloveny výzvou k dopracování svých návrhů do různých variant – barevné a černobílé, s textem i bez textu, malé i velké. Své upravené návrhy musí autorky odevzdat do poloviny února. Nyní jsou už jejich loga vyvěšena na internetu a od čtvrtka až do 23. března o nich může veřejnost hlasovat.

            Samy autorky představily ve středu na tiskové konferenci své návrhy. Vyjma jednoho návrhu vyšly z barev olympijských kruhů. „Logo, které jsem nakonec poslala, mě napadlo jako první, motivovala mě radost z pohybu, jde o postavy soutěžících sportovců, které se sbíhají do jednoho bodu,“ poznamenala Romana Ždímalová. Její kolegyně Jana Jirásková také chtěla vyjádřit rychlost, ale také dynamiku. Veronika Vysloužilová se snažila vyjádřit to, že jde o olympijské hry dětí. „Proto jsem znázornila dětské prsty, které znamenají kontinenty a naznačují, že by měly kontinenty držet pospolu, ale i to, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ vysvětlila. Jediná Alžběta Slámová nevyšla ze všech olympijských barev, ale navrhla modro-černé logo. „Znamená zimní stopy na sněhu, vločky, a pokud jde o barvy, tak by každý ze sportů mohl mít svoje vlastní barvy,“ shrnula.

            Dvě loga, která získají největší počet hlasů od veřejnosti, nakonec posoudí krajští radní, kteří nakonec vyberou to vítězné. To následně ještě musí posoudit olympijský výbor. „Jde o významnou sportovní akci, na kterou přijede asi 1300 sportovců. Svým rozsahem bude větší než mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009,“ dodal k tomu náměstek hejtmana a lídr do krajských voleb Radim Zika (ODS).

            Radní počítají s tím, že jednotlivá sportoviště budou po celém kraji. Náklady na celou akci budou okolo 15 miliónů korun.

 

Liberec uspořádá zimní olympiádu mladých

10.1.2007    Mladá fronta DNES    str. 03    Kraj Liberecký

    ADAM PLUHAŘ       

Liberec - Liberec se stane pořadatelem osmého zimního Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roce 2011. Kolem 1300 účastníků z více než čtyřiceti zemí bude v Liberci soutěžit v osmi kategoriích. Spolupořadatelem akce bude Liberecký kraj.

            O dějišti vrcholné soutěže čtrnácti až osmnáctiletých sportovců rozhodl Evropský olympijský výbor při svém zasedání v Bruselu. „Jsem velice rád, že Liberec pořadatelství získal a že pouhé dva roky po FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 budeme moci přivítat v našem městě mladé olympijské talenty starého kontinentu,“ řekl po zvolení primátor Jiří Kittner. Kromě něj představil Liberec v Belgii také prezident kandidátského výboru EYOF Liberec 2011 Roman Kumpošt a generální sekretářka kandidátského výboru Kateřina Nyčová.

            Diváci se v Liberci mohou těšit na zápasy v ledním hokeji, soutěže v krasobruslení, kombinovaném závodě, skoku na lyžích, běhu na lyžích, alpském lyžování a snowboardingu. Dějištěm osmé disciplíny - biatlonu, bude sportovní areál Břízky v Jablonci nad Nisou.

Akci chtěl původně kraj

Evropský olympijský festival chtěl původně pořádat Liberecký kraj. „Při podrobném studiu podmínek jsme zjistili, že kandidaturu mohou podávat pouze obce, nikoliv regiony nebo kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Doležal. Kandidaturu proto podalo prostřednictvím Českého olympijského výboru město Liberec a Liberecký kraj projevil zájem stát se partnerem akce.

            „S městem budeme o podmínkách spolupořadatelství festivalu jednat v příštím roce,“ doplnil náměstek Doležal. „Nakolik se zapojí Liberecký kraj zatím není specifikováno. Předpokládám, že v průběhu roku 2007 bude podepsána smlouva mezi Libereckým kraje, Českým olympijským výborem, ministerstvem školství, mládeže, tělovýchovy a sportu a Statutárním městem Liberec, která zapojení jednotlivých stran jasně definuje,“ upozornil Tomáš Pokorný, vedoucí oddělení mládeže, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.

            Liberec byl nakonec zejména díky úspěšné diplomacii Českého olympijského výboru jediným kandidátem, který se o pořadatelství ucházel. O letní festival ve stejném roce mělo přitom zájem pět kandidátů. Soutěží EYOF se v minulých letech za Českou republiku zúčastnili například olympionici Kateřina Hanušová, Zuzana Kocumová, Martin Koukal, Milan Šperl, Jan Mazoch, Petra Zakouřilová, Boris Zakouřil, Helena Balatková nebo Tomáš Holubec. Zimní i letní Evropské olympijské festivaly mládeže se střídají po dvou letech a pro závodníky v dorosteneckém věku mají stejnou váhu jako olympijské hry pro seniory,

            Pořadatelem letního Evropského olympijského festivalu mládeže byl v Bruselu zvolen turecký Trabzon.

 

Mladí umělci pracují na logu pro festival

18.12.2007    Jablonecký deník    str. 03    Jablonecko

    JAROSLAVA OČENÁŠOVÁ       

Jablonecko/ Studenti výtvarně zaměřených oborů středních a vyšších odborných škol v jabloneckém okrese se mohou zúčastnit výtvarné soutěže na logo 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže. Soutěž byla vyhlášena Libereckým krajem v listopadu letošního roku a uzávěrka je stanovena na 7. ledna 2008.

            Evropský olympijský festival mládeže se bude konat v roce 2011 v Liberci.

            „Po mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 to bude další velká sportovní akce v naší zemi,“ uvádí tisková zpráva Krajského úřadu Libereckého kraje. Má přijet na 1 300 sportovců z více než čtyřiceti zemí celé Evropy. Během jednoho týdne se utkají v osmi zimních sportech a budou bojovat o ty nejcennější kovy.

            „Je nutností, aby každá akce obdobného rozsahu a významu měla svůj vlastní nezaměnitelný grafický styl, jehož základem je logo. Nejčastějším způsobem pro výběr loga je vyhlášení soutěže,“ sdělil statutární náměstek hejtmana Karel Dolejší. Možnost účasti v soutěži je omezena jen na žáky a studenty výtvarně zaměřených škol.

„Důvodem tohoto omezení je zejména to, že Evropský olympijský festival mládeže je určený pro mladé, a proto i logo by měl navrhovat výtvarník této skupině věkově blízký,“ vysvětlil Karel Dolejší. Cílem soutěže je snaha zapojit mladé talentované umělce, výtvarníky, kteří tak mohou ukázat svou tvůrčí schopnost.

            „Zapojení generace budoucích výtvarníků a umělců umožní i nový neotřelý pohled,“ doplnil ještě Karel Dolejší. Zcela jistě se do soutěže zapojí Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou.

            „Naši studenti už rozpracovávají návrhy s vedoucími výtvarníky jednotlivých oborů,“ informovala zástupkyně ředitele školy Dagmar Pecková.

            Nápady, které mají symbolizovat radost, hravost a dynamiku sportovních zimních disciplín, mohou mladí výtvarníci posílat poštou nebo odevzdávat osobně do sídla Libereckého kraje. Po uzávěrce se sejde hodnotící komise a vybere ty nejlepší návrhy. Autoři tří nejzdařilejších návrhů budou finančně odměněni.

            Vítězné logo bude zářit na všech akcích spojených s festivalem, nejen na jednotlivých sportovištích, ale i na kulturních místech, kam mohou závodníci zavítat.

 

Liberec přivítá olympiádu

12.12.2006    Liberecký deník    str. 09    Moje Liberecko

    HYNEK PREISLER       

Olympijská vesnice bude z vysokoškolských kolejí

Liberec - Zimní olympijské hry pro mládež, které jsou obdobou slavných olympijských her pro dospělé, uspořádá v roce 2011 Liberec.

            "Věřím, že olympijské hry v Liberci sportovně ovlivní celou generaci. Řada sportovců, kteří se na minulých olympijských festivalech mládeže představili, poté získali medaile i na hrách pro dospělé," uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

            O zlaté medaile v osmi zimních sportech bude soutěžit asi 1 300 účastníků ze čtyřiceti osmi zemí.

            Závodit budou hlavně na sportovištích ve Vesci a na Ještědu, kde se v roce 2009 uskuteční mistrovství světa v klasickém lyžování. Hokejisté odehrají turnaj v Tipsport areně. Dějištěm biatlonu bude sportovní areál Břízky v Jablonci nad Nisou. V olympijskou vesnici se promění vysokoškolské koleje v Harcově.

            Myšlenka olympijských her pro mládež ve věku od čtrnácti do osmnácti let se zrodila v devadesátých letech minulého století. V Liberci se uskuteční již jejich osmý ročník. Živé vysílání z města pod Ještědem připravuje televizní stanice Eurosport.

V roce 1995 se olympijské hry konaly v Andoře. "Strašně ráda na to vzpomínám. Olympijskou atmosférou tehdy žila celá Andorra. Dokonce při té příležitosti vydala speciální peníze, které se staly cenným sběratelským suvenýrem," řekla Zuzana Kocumová, která Českou republiku na hrách reprezentovala. Doposud se kromě Andorry konaly hry v Itálii, Finsku, Slovinsku, na Slovensku a ve Švýcarsku. V roce 2007 budou ve Španělsku a o dva roky později v polských Beskydech.

 

Liberec získal další velkou akci

12.12.2006    Metro    str. 19    sport

    Michal Šroubek       

MĚSTO Liberec získalo pořadatelství desátého zimního Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) v roce 2011. O dějišti vrcholné soutěže čtrnácti- až osmnáctiletých sportovců rozhodl Evropský olympijský výbor na svém víkendovém zasedání v Bruselu.

Jako „velká“ olympiáda

Zimní i letní Evropské olympijské festivaly mládeže se střídají ve dvouletém cyklu a pro závodníky v dorosteneckém věku představují totéž co olympijské hry pro seniory.

            Na těch zimních startuje pravidelně v osmi sportovních disciplinách zhruba 1.300 účastníků z více než čtyřiceti zemí.

            V Liberci se bude soutěžit v ledním hokeji, krasobruslení, skoku na lyžích, běhu na lyžích, kombinovaném závodě, alpském lyžování a snowboardingu. Osmou disciplínou je biatlon, jehož dějištěm bude sportovní areál Břízky v Jablonci nad Nisou.

Bez soupeřů

Zejména díky úspěšné diplomacii Českého olympijského výboru byl Liberec nakonec jediným kandidátem, který se o pořádání této sportovní události ucházel, a to i přes to, že například na letní festival bylo kandidátů pět.

            „Jsem velice rád, že Liberec pořadatelství získal a že pouhé dva roky po FIS mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 budeme moci přivítat v našem městě mladé olympijské  talenty starého kontinentu,“ řekl po zvolení primátor statutárního města Liberec Jiří Kittner.

 

Liberec kandiduje na Evropský olympijský festival mládeže

15.9.2006    ČTK    str. 00    sport

MILOSLAV LUBAS

Liberec chce uspořádat pod Ještědem v roce 2011 desátý zimní Evropský olympijský festival mládeže. Festivalu by se mělo účastnit asi 1.300 sportovců ze 40 zemí. O dějišti vrcholné soutěže sportovců od 14 do 18 let rozhodne Evropský olympijský výbor na svém prosincovém zasedání v Bruselu, řekl mluvčí projektu Vladimír Zemánek.

             Podle libereckého primátora Jiřího Kittnera bude ve městě veškerá potřebná infrastruktura po mistrovství světa v klasickém lyžování, které by se mělo uskutečnit v Liberci zhruba za tři roky.

            „K dispozici budou moderní areály ve Vesci i na Ještědu, Tipsport aréna, k ubytování účastníků poslouží koleje v Harcově,“ dodal. Jen biatlonové soutěže by se musely odehrát v jabloneckých Břízkách.

            „Zástupci Evropského olympijského výboru už Liberec navštívili a ocenili především blízkost i snadnou dosažitelnost areálů,“ podotkl Kittner.

            Evropské olympijské festivaly mládeže vznikly v roce 1990 z iniciativy dnešního předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Roggeho.

             Zimní i letní festivaly se střídají ve dvouletém cyklu. „Pro závodníky v dorosteneckém věku představují totéž co olympijské hry pro seniory,“ podotkl Zemánek s tím, že na zimních hrách se startuje v osmi sportovních disciplinách.

            V Liberci by se soutěžilo v ledním hokeji, krasobruslení, skoku na lyžích, běhu na lyžích, kombinovaném závodě, alpském lyžování, snowboardingu a biatlonu. Zimní soutěže se dosud uskutečnily v Itálii, Švédsku, Finsku, Slovinsku, na Slovensku a Švýcarsku. V roce 2007 bude jejich pořadatelem španělské pyrenejské středisko Jaca.

 

 

 

 

 

 

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%