Aktuality

Zlatý ruský gól
18. 2. 2011 pátek 16:10
Blog Image

Poslední soutěž 10. EYOWF 2011 – hokejový turnaj – vyhráli mladí Rusové. Ve finále, které v liberecké Tipsport areně slavnostním bully zahájil prezident organizačního výboru Roman Kumpošt, zvítězili po velmi dramatickém a vyrovnaném boji nad Finskem 2:1 v prodloužení. Zlatý ruský gól vstřelil v 64. minutě po své skvělé individuální akci Vjačeslav Osnovin.

Byl to zápas vskutku rozdílných třetin. Vyrovnaný boj vládl i v hledišti, zaplněném asi 1500 diváky. Zatímco Rusku fandila spousta jejich kamarádů z výpravy,  Seveřanům, přemožitelům Čechů ve skupině,  přáli hlavně liberečtí školáci.

První, bezbrankovou, část zahájili aktivněji Rusové, všechny jejich střely však zlikvidoval finský gólman Korpisalo. Hlavně při ranách středního útočníka Jakimova (Yakimova) měl co dělat.

Na začátku druhého dějství šli Finové kvůli šesti hráčům na ledě do oslabení a Rusko svou přesilovku po učebnicové kombinaci díky Chlopotovovi ve 23. minutě využilo. Jejich vedení hokejisty hráče Suomi ovšem řádně vybudilo, jejich tlak ve 35. minutě využil po vzorové spolupráci s Markkulou z levé strany Tauriainen.

Za stavu 1:1 měli ve třetí třetině jednoznačně navrch Finové, zejména Teräväinen měl na holi jasný gól. Hráči Suomi vystupňovali svou nátlakovou hru tak, až si unavení Rusové museli vzít dvě minuty před koncem řádné hrací doby oddechový čas. Základní hrací dobu tak přežili, odpočinuli si  a v desetiminutovém prodloužení při hře čtyři na čtyři záhy díky Osnovinovi udeřili a rozhodli. Štastný střelec skončil na ledě pod těly svých kamarádů, kteří zahodili přilby a hokejky a vítězně ve zlaté euforii křepčili po Tipsport areně. Tou ještě dlouho poté zněl skandovaný pokřik: „Rossija, Rossija!“

Rusům v pátek po poledni opětovně přála paní Štěstěna. Po středeční výhře nad Švýcary, která se zrodila po samostatných nájezdech, rozhodli totiž i ve finále až po skončení řádné hrací doby.

Rusko – Finsko 2:1 v prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0). Branky: 23. Chlopotov (Khlopotov), 64. Osnovin – 35. Tauriainen.