12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  severská kombinace

Severská kombinace

Závody na programu EYOWF 2011

Kategorie Disciplíny
Chlapci

Jednotlivci - skok HS100

 běh 7,5 km

Týmy sprint - skok HS100 

 běh 2 x 4 km

 

Detailní program severské kombinace zde.
Propozice k severské kombinaci zde.
 
O SPORTU
Severská kombinace se právem nazývá královskou disciplínou klasického (severského) lyžování a je dosud výhradně mužským sportem. Závodníci musejí skloubit dynamickou sílu, rychlost a soustředěnost potřebnou pro skok na lyžích s vytrvalostí a technikou nezbytnou pro běh na lyžích.
 
Kořeny severské kombinace, česky nazývané také závod sdružený, pocházejí - tak jako v případě ostatních klasických disciplín - z Norska. Severská kombinace byla zařazena již na první Zimní olympijské hry v roce 1924 v Chamonix a od té doby nechybí na programu žádných olympijských her.
 
Severská kombinace prodělala postupný vývoj svých dílčích disciplín - skoku a běhu na lyžích - a prošla také velkým posunem v oblasti sportovního vybavení a techniky. Princip závodů však zůstával po dlouhá léta stejný: po skoku následoval běh na lyžích. Od 90. let dvacátého století nastaly v severské kombinaci obrovské změny. Ve snaze zatraktivnit tento sport vznikly nové typy závodů – s hromadným startem, týmový sprint či tzv. hurricane sprint.
 
 
Jedním z převratných kroků v historii severské kombinace bylo - kromě změny techniky běhu z klasické na volnou - také zavedení tzv. Gundersenovy metody v roce 1985. Pomocí této metody se přepočtou body ze skoku na vteřiny a vítěz skoku vyráží do běžecké části jako první, následován s vypočtenými časovými odstupy ostatními členy startovního pole. Běžecká část severské kombinace je tak díky tomu divácky velmi zajímavá a přehledná, neboť vítězí závodník, který přiběhne do cíle jako první.
Typy závodů 
Individuální závod nebo také Gundersen
 

U tohoto typu závodu se nejprve konají dvě soutěžní kola ve skoku na lyžích. Body ze skoku se přepočítají na vteřiny a vítěz skoků vyráží jako první na běžecký okruh v délce 15 km, ostatní závodníci vyráží za ním s vypočtenou časovou ztrátou.

Při mezinárodních závodech se od roku 2008 při tomto typu závodu skáče pouze jeden soutěžní skok a závod v běhu na lyžích se koná na trati 10 km. Ve snaze předejít riziku zrušení závodu ve skoku vlivem nepřízně počasí se den před vlastním závodem koná tzv. provisional competition round (PCR) - závod ve skoku na lyžích, jehož výsledky může soutěžní výbor použít v případě, že v průběhu vlastního soutěžního dne dojde ke zrušení závodu ve skoku vlivem počasí.

Sprint
 

Sprint je založen na stejném principu jako individuální závod, skáče se však pouze jedno soutěžní kolo a běžecká část je dlouhá jen 7,5 km.

Hurricane sprint
 

Hurricane sprint je nový typ závodů založený také na Gundersenově metodě přepočítávání skokanských bodů s tím rozdílem, že body převedené na vteřiny jsou následně ještě přepočteny na metry (1 vteřina = 6 metrů). Běžecká část startuje pro celé startovní pole najednou, poslední závodník ze skoku běží nejdelší vzdálenost, danou právě ztrátou ze skoku. Vítězem je první závodník v cíli.

Zajímavá čísla severské kombinace
2
medaile v severské kombinaci získali čeští reprezentanti na vůbec prvním mistrovství světa v klasickém lyžování, které se konalo v roce 1925 v Janských Lázních (Otakar Německý - zlato, Josef Adolf - stříbro).

         3   

počet zlatých olympijských medailí, které získal v individuálním závodě v Sapporu 1972, Innsbrucku 1976 a Lake Placid 1980 bývalý německý reprezentant Ulrich Wehling.
 
Mass start neboli hromadný start
 

Mass start je zcela nový typ závodu, jehož premiéra na velkých závodech byla na MS v Liberci v roce 2009. Základním principem je výměna disciplín - závodníci začínají během na lyžích s hromadným startem a teprve potom nastupují do skokanské části.

Závody družstev nebo také týmové závody
 

Družstvo se skládá ze 4 závodníků. Každý skáče dvě soutěžní kola, poté následuje běžecká část. U týmu se ve skoku sčítají bodová hodnocení všech 4 členů, body jsou opět přepočteny na vteřiny a s danou ztrátou pak vyráží členové družstva štafetovým způsobem na 4 x 5 km.

Týmový sprint
 
Týmový sprint je závodem, v němž tvoří tým dva závodníci. Skáče se jedno závodní kolo, z nějž se oběma sečtou body, a poté následuje štafetový běh. Na lyžích běží závodník 4 kola o délce 1 000 metrů, po každém kole předá štafetu týmovému kolegovi. Celková délka běhu jednoho závodníka je 4 km. 
 
Hodnocení severské kombinace
Kromě závodů tzv. mass startu je vždy vítězem závodník (družstvo), které je v běžecké části závodu první v cíli. Skoky na lyžích soutěžících v severské kombinaci jsou hodnoceny stejně jako skoky specialistů, tzn. závodníci dostávají tabulkové body za délku skoku a dále body od 5 stylových rozhodčích (nejnižší a nejvyšší body se škrtají) za zvládnutou techniku. Pokud se skáčí dvě soutěžní kola, body z obou skoků se sčítají. Poté dochází k tabulkovému přepočtu výsledných bodů obdržených za skokanskou část na vteřiny. Tabulka přepočtu bere v potaz délku běžeckého okruhu (bod ztráty ze skokanské části = čtyřvteřinový handicap v běhu na 10 km - pokud závodník ztrácí na vítěze skokanské části 10 bodů, startuje za ním s odstupem 40 vteřin).

 

O AREÁLECH - SPORTOVNÍ AREÁL VESEC, SKOKANSKÝ AREÁL JEŠTĚD

Sportovní areál Vesec

Byl dokončen v roce 2008. Leží na jižním okraji města Liberce v nadmořské výšce 410 – 460 metrů nad mořem. Areál byl vybudován v souvislosti s FIS mistrovstvím světa v klasickém lyžování 2009. V mimozávodním období ho však může využívat také veřejnost. V létě areál slouží vyznavačům horských kol, inline bruslení a atletům.

V areálu je stadion, na kterém začínají a končí všechny okruhy. Vedle něj vyrostla budova pro technické a organizační zázemí jednotlivých závodů. Okolím stadionu vede systém tratí, jejichž kombinacemi lze dosáhnout různé délky podle požadavku a typů závodů. Všechny tratě jsou homologovány Mezinárodní lyžařskou federací.

Areál je současně vybaven také nejmodernějším zasněžovacím systémem.

 
Uskutečněné akce: 
Závody Světového poháru v běhu na lyžích
Závody Světového poháru v severské kombinaci
Národní závody
Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009
 
 
Skokanský areál Ještěd
 

Skokanské můstky – HS134 (dříve K120) a HS100 (K-90) se nacházejí na severní straně Ještědského hřebene v nadmořské výšce od 653 (dojezd) do 788 metrů nad mořem (nájezd).

Pro závody EYOWF 2011 bude využit menší můstek, který má přírodní nájezd. Chlazená nájezdová stopa zajistí regulérnost všem závodníkům.

Po rekonstrukci v roce 2008 vyrostla vedle dojezdu administrativní multifunkční budova se šesti podlažími. Odtud bude zajišťován kompletní průběh skokanských soutěží. Budova je zapuštěná do svahu, takže z dojezdové strany jsou vidět pouze dvě patra, proto nijak neční nad můstky ani tribunami. Na střeše je umístěna výsledková tabule (scoreboard) pro diváky a skokany. Na úrovni dojezdu je vybetonovaná plocha o velikosti 10 x 30 metrů, kde vznikne zázemí pro závodníky.

Zmodernizovaná věž rozhodčích v současné době splňuje nejpřísnější kritéria Mezinárodní lyžařské federace. Pětipodlažní budova slouží jako zázemí vedení závodu, jury, rozhodčím stylu, závodní kanceláři a výpočetní technice s technickým zázemím. Odtud bude zajišťován kompletní průběh skokanských soutěží.

Můstky jsou osvětleny intenzitou 1 000 luxů, proto se zde závody mohou konat  ve večerních hodinách. 

Areál disponuje pevnou tribunou pro diváky. Ta stojí na západní straně a pojme přes 8 000 diváků. Samozřejmostí je tribuna trenérů, ohřívárna, lanovka pro závodníky (nástupní stanice je zhruba 20 metrů od jejich zázemí), 20 kabin sloužících jako zázemí sportovců i technika pro umělé zasněžování.

Celý areál je přístupný po komunikacích, které jsou udržované i v zimě.

 
Uskutečněné závody:
Mezinárodní série ve skoku na lyžích Turné Bohemia v letech 1973-1994
Závody Světového poháru ve skoku na lyžích 2000, 2003, 2004, 2008
Závody Světového poháru v severské kombinaci
Závody Kontinentálního poháru ve skoku na lyžích

Každoroční tuzemské závody ve skoku na lyžích

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%