12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  lední hokej

Lední hokej

Turnaj na programu EYOWF 2011

Kategorie Zápasy
Chlapci

Skupina A, 3 týmy, 3 zápasy

Skupina B, 3 týmy, 3 zápasy
Finále
Zápas o 5 - 6. místo
Zápas o 3 - 4. místo
 
Detailní program ledního hokeje zde.
 
Propozice k lednímu hokeji zde.

 

O SPORTU

Ačkoliv první zmínky o hře podobné hokeji pocházejí již ze starověkého Egypta, počátek moderního ledního hokeje se datuje roku 1875, kdy se v kanadském Montrealu hrál první zdokumentovaný zápas.
 
Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal lední hokej velký rozvoj nejen v Kanadě, ale i v USA a Evropě. Již v roce 1904 vznikla ve Spojených státech první profesionální hokejová liga. Vývoj pravidel i způsobu hry byl na evropském a americkém kontinentě mírně odlišný. Vrcholem hokeje na americkém kontinentu je Stanley Cup, a to navzdory tomu, že nejvyšší světovou soutěží je mistrovství světa.
 
V ledním hokeji spolu soupeří na ledové ploše o velikosti 30 x 60 m (26 x 61 m v případě NHL) dvě mužstva o maximálním počtu 22 hráčů včetně dvou brankářů (v NHL 20 hráčů). Hráči se pohybují na bruslích a pro ovládání puku používají hokejku. Na ledové ploše se libovolně střídají, zpravidla v intervalu jedné minuty. V jednu chvíli smí být na ledě maximálně pět hráčů a brankář, případně šest hráčů, pokud není brankář přítomen. Brankář má nejen odlišné vybavení, které ho více chrání před střelami, ale také se na něj vztahují odlišná pravidla jako například zastavení hry podržením puku. 
  
Za porušení pravidel - např. faulem - je hráč vyloučen ze hry na minimálně dvě minuty a mužstvo soupeře tak dostává výhodu tzv. přesilové hry. Na pravidla dohlížejí dva čároví a jeden hlavní rozhodčí. Hlavní rozhodčí dohlíží zejména na fauly hráčů, čároví rozhodčí sledují především pohyb puku, který má své omezení, a to v podobě postavení mimo hry – off side (postavení soupeřova hráče blíže k brankáři než puk nebo vlastní hráč) a „zakázaného uvolnění“ (vystřelení puku z vlastní poloviny bez jeho tečování až za branku soupeře).
 
V případě, že nastane jedna z výše uvedených situací, je hra přerušena a dochází ke vhazování, které se provádí na devíti místech k tomu určených. Základní hrací doba je 3 x 20 minut, vyhrává mužstvo, které dalo více branek.   
   
Zajímavá čísla hokeje
12x
 se stali hokejisté České republiky (Československa) mistry světa (1947, 49, 72, 76, 77, 85, 96, 99, 2000, 01, 05, 10).
1990 
se konalo první mistrovství světa v ledním hokeji žen.
 
O AREÁLU - TIPSPORT ARENA
 

Turnaj v  ledním hokeji se bude odehrávat v multifunkční hale Tipsport areně a jejím přilehlém okolí. Arena se nachází nedaleko centra Liberce u hlavní silnice ve směru na Prahu, což nabízí návštěvníkům velmi snadnou a dobrou dostupnost.

Areál poskytuje několik možností sportovního vyžití. Jeho dominantou je multifunkční hala – Tipsport arena. Dále jsou k dispozici dvě ledové plochy ve Svijanské aréně, indoorová hala, gymnastický sál, střelnice, bowling, softbalové a baseballové hřiště, atletický stadion a  kryocentrum.

Areál disponuje několika sty parkovacích míst. Menší parkoviště (kapacita 177 osobních automobilů) je částečně zastřešené a za běžného provozu veřejně přístupné - v průběhu akce se toto parkoviště využívá pro VIP hosty a organizátory. Větší, hlavní parkoviště je situováno zhruba 100 metrů od hlavního vchodu a kapacitně zvládne přes 800 osobních automobilů a několik autobusů.

Součástí komplexu je také tříhvězdičkový hotel Arena s ubytovnou. 

Tipsport arena

Stavba multifunkční areny byla dokončena na jaře roku 2005 a 8. září téhož roku se konalo slavnostní otevření. V hale lze uskutečnit soutěže v jakýchkoliv indoorových sportech, stejně jako společenské a kulturní akce (koncerty, výstavy). Nejčastějšími nájemníky jsou však hráči libereckého hokejového klubu HC Bílí Tygři. Od samotného začátku je Tipsport arena i domácí palubovkou pro liberecké basketbalisty BK Kondoři. Oba týmy hrají nejvyšší tuzemské soutěže a pravidelně se umísťují na předních příčkách.

Kapacita haly dosahuje 9 000 míst při společenských a kulturních akcích. Během sportovních akcí se do haly vejde 7 500 diváků.

Arena se rozkládá na ploše přesahující 27 000 m2 a je rozvrstvena do čtyř podlaží. Uprostřed nad plochou visí multimediální kostka se čtyřmi projekčními plochami o úhlopříčce 4,6 metru.

Ledová plocha, která se nachází v prvním patře budovy, má rozměry 60 x 26 metrů. V tomto patře naleznou zázemí hlavně hráči a účinkující v podobě prostorných šaten, posilovny, ošetřovny a místnosti pro dopingové kontroly. Je zde umístěn také hlavní sklad, zázemí pro časomíru, technická místnost a sociální zařízení.

Ve druhém patře se nalézá hlavní vchod do haly pro návštěvníky, ochoz s několika bufety, sociálním zařízením a 18 vstupy do hlediště. Třetí patro je rozděleno na 48 skyboxů a restaurace. Čtvrté patro je vyhrazené pro média. Novináři zde mají k dispozici tiskové středisko, společenský prostor a zhruba 100 míst k sezení. V tomto patře se nalézá rovněž technické zázemí.

1. NP
(po rozkliknutí se zvětší)

2. NP
(po rozklinutí se zvětší)

3. NP
(po rozkliknutí se zvětší)

4. NP
(po rozkliknutí se zvětší)

 

Třetí a čtvrté patro je odděleno multimediálním pásmem (tzv. prstencem), které vede po ochozech celé areny v délce 256 metrů a výšce 72 centimetrů. Tento pás je vytvořen z LED technologie.

Hala samozřejmě splňuje parametry pro pořádání zápasů a soutěží konaných pod hlavičkou Mezinárodní hokejové federace a Mezinárodní bruslařské federace. Pravidelně se v ní pořádají mistrovství světa ve freestyle motokrosu a turnaj série Euro Hockey Tour v ledním hokeji.

 

Nejvýznamnější sportovní akce uskutečněné v Tipsport areně:

8. 7. 2005 – Česko-Itálie (tenisový Fed Cup)
23. 9. 2005 – Česko-Německo (tenisový Davis Cup)
26. 10. 2005 – Liberec Trophy 2005 (krasobruslení)
31. 8. 2006 – Euro Hockey Tour 2006 (lední hokej)
23. 10. 2006 – Liberec Trophy 2006 (krasobruslení)
22. 2. 2007 – mistrovství světa ve freestyle motokrosu – Night of the Jumps (motokros)
26. 12. 2007 – mistrovství světa v ledním hokeji juniorů do 20 let (lední hokej)
16. 4. 2009 Euro Hockey Tour 2009 (lední hokej)
8. - 11. 7. 2010 - FLOORFEST (floorbal)
28. a 29. 9. 2010 - ČR vs. Neměcko do 20 let (basketbal)
5. 10. 2010 - NHL Premiere Challenge 2010 - Bílí Tygři vs. Boston Bruins (lední hokej)
13. 11. 2010 - MČR ve freestyle motokrosu - FMX Gladior Games (motokros)
 

Nejvýznamnější kulturní a společenské akce uskutečněné v Tipsport areně:

15. 10. 2005 – Finále Miss Europe – Junior Open 2005 (soutěž krásy)
23. 2. 2006 – koncert skupiny Deep Purple (hudební koncert)
13. 12. 2007 – Alexandrovci (hudební koncert)
12. 3. 2008 – Lord of the Dance (taneční show)
 

Svijanská aréna

Svijanská aréna byla před lety hlavní ledovou plochou, která sloužila pouze místnímu hokejovému klubu. Nyní je tato hala přebudována a poskytuje dvě ledové plochy, které pro své tréninky využívají hokejisté a krasobruslaři.

Indoorová hala

Tato hala vznikla v rámci přestavby celého areálu a nabízí až tři plochy pro indoorové sporty jako florbal, badminton či tenis. Součástí jsou i kurty na ricochet.

Indoor areál

V tomto areálu je gymnastický sál, střelnice, kuželna, bowling, sál pro stolní tenis s několika stoly a aerobní sál, který využívají také judisté.

Rotunda

Spojovací prvek mezi budovami je tzv. rotunda, ve které je umístěn předprodej vstupenek a informační centrum. V poschodí se nachází prostorná restaurace s 250 místy k sezení, která navazuje na prostor, v němž se při důležitých utkáních využívá VIP restaurace také s kapacitou 250 osob.

Fotografie převzaty ze stránek Tipsport areny (www.tipsportarena.cz)

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%