12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Skip Navigation Links Home /  Media  /  wrote about us

Written about us

Liberec kandiduje na Evropský olympijský festival mládeže

15.9.2006    ČTK    str. 00    sport
MILOSLAV LUBAS
             Liberec chce uspořádat pod Ještědem v roce 2011 desátý zimní Evropský olympijský festival mládeže. Festivalu by se mělo účastnit asi 1.300 sportovců ze 40 zemí. O dějišti vrcholné soutěže sportovců od 14 do 18 let rozhodne Evropský olympijský výbor na svém prosincovém zasedání v Bruselu, řekl mluvčí projektu Vladimír Zemánek.
             Podle libereckého primátora Jiřího Kittnera bude ve městě veškerá potřebná infrastruktura po mistrovství světa v klasickém lyžování, které by se mělo uskutečnit v Liberci zhruba za tři roky.
            „K dispozici budou moderní areály ve Vesci i na Ještědu, Tipsport aréna, k ubytování účastníků poslouží koleje v Harcově,“ dodal. Jen biatlonové soutěže by se musely odehrát v jabloneckých Břízkách.
            „Zástupci Evropského olympijského výboru už Liberec navštívili a ocenili především blízkost i snadnou dosažitelnost areálů,“ podotkl Kittner.
            Evropské olympijské festivaly mládeže vznikly v roce 1990 z iniciativy dnešního předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Roggeho.
             Zimní i letní festivaly se střídají ve dvouletém cyklu. „Pro závodníky v dorosteneckém věku představují totéž co olympijské hry pro seniory,“ podotkl Zemánek s tím, že na zimních hrách se startuje v osmi sportovních disciplinách.
            V Liberci by se soutěžilo v ledním hokeji, krasobruslení, skoku na lyžích, běhu na lyžích, kombinovaném závodě, alpském lyžování, snowboardingu a biatlonu. Zimní soutěže se dosud uskutečnily v Itálii, Švédsku, Finsku, Slovinsku, na Slovensku a Švýcarsku. V roce 2007 bude jejich pořadatelem španělské pyrenejské středisko Jaca.
Liberec získal další velkou akci
12.12.2006    Metro    str. 19    sport
Michal Šroubek
MĚSTO Liberec získalo pořadatelství desátého zimního Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) v roce 2011. O dějišti vrcholné soutěže čtrnácti- až osmnáctiletých sportovců rozhodl Evropský olympijský výbor na svém víkendovém zasedání v Bruselu.
 
Jako „velká“ olympiáda
 
Zimní i letní Evropské olympijské festivaly mládeže se střídají ve dvouletém cyklu a pro závodníky v dorosteneckém věku představují totéž co olympijské hry pro seniory.
            Na těch zimních startuje pravidelně v osmi sportovních disciplinách zhruba 1.300 účastníků z více než čtyřiceti zemí.
            V Liberci se bude soutěžit v ledním hokeji, krasobruslení, skoku na lyžích, běhu na lyžích, kombinovaném závodě, alpském lyžování a snowboardingu. Osmou disciplínou je biatlon, jehož dějištěm bude sportovní areál Břízky v Jablonci nad Nisou.
 
Bez soupeřů
 
Zejména díky úspěšné diplomacii Českého olympijského výboru byl Liberec nakonec jediným kandidátem, který se o pořádání této sportovní události ucházel, a to i přes to, že například na letní festival bylo kandidátů pět.
            „Jsem velice rád, že Liberec pořadatelství získal a že pouhé dva roky po FIS mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 budeme moci přivítat v našem městě mladé olympijské  talenty starého kontinentu,“ řekl po zvolení primátor statutárního města Liberec Jiří Kittner.
Liberec přivítá olympiádu
12.12.2006    Liberecký deník    str. 09    Moje Liberecko
HYNEK PREISLER
Olympijská vesnice bude z vysokoškolských kolejí
 
Liberec - Zimní olympijské hry pro mládež, které jsou obdobou slavných olympijských her pro dospělé, uspořádá v roce 2011 Liberec.
            "Věřím, že olympijské hry v Liberci sportovně ovlivní celou generaci. Řada sportovců, kteří se na minulých olympijských festivalech mládeže představili, poté získali medaile i na hrách pro dospělé," uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.
            O zlaté medaile v osmi zimních sportech bude soutěžit asi 1 300 účastníků ze čtyřiceti osmi zemí.
            Závodit budou hlavně na sportovištích ve Vesci a na Ještědu, kde se v roce 2009 uskuteční mistrovství světa v klasickém lyžování. Hokejisté odehrají turnaj v Tipsport areně. Dějištěm biatlonu bude sportovní areál Břízky v Jablonci nad Nisou. V olympijskou vesnici se promění vysokoškolské koleje v Harcově.
            Myšlenka olympijských her pro mládež ve věku od čtrnácti do osmnácti let se zrodila v devadesátých letech minulého století. V Liberci se uskuteční již jejich osmý ročník. Živé vysílání z města pod Ještědem připravuje televizní stanice Eurosport.
V roce 1995 se olympijské hry konaly v Andoře. "Strašně ráda na to vzpomínám. Olympijskou atmosférou tehdy žila celá Andorra. Dokonce při té příležitosti vydala speciální peníze, které se staly cenným sběratelským suvenýrem," řekla Zuzana Kocůmová, která Českou republiku na hrách reprezentovala. Doposud se kromě Andorry konaly hry v Itálii, Finsku, Slovinsku, na Slovensku a ve Švýcarsku. V roce 2007 budou ve Španělsku a o dva roky později v polských Beskydech.
Mladí umělci pracují na logu pro festival
18.12.2007    Jablonecký deník    str. 03    Jablonecko
JAROSLAVA OČENÁŠOVÁ
Jablonecko/ Studenti výtvarně zaměřených oborů středních a vyšších odborných škol v jabloneckém okrese se mohou zúčastnit výtvarné soutěže na logo 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže. Soutěž byla vyhlášena Libereckým krajem v listopadu letošního roku a uzávěrka je stanovena na 7. ledna 2008.
            Evropský olympijský festival mládeže se bude konat v roce 2011 v Liberci.
            „Po mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 to bude další velká sportovní akce v naší zemi,“ uvádí tisková zpráva Krajského úřadu Libereckého kraje. Má přijet na 1 300 sportovců z více než čtyřiceti zemí celé Evropy. Během jednoho týdne se utkají v osmi zimních sportech a budou bojovat o ty nejcennější kovy.
            „Je nutností, aby každá akce obdobného rozsahu a významu měla svůj vlastní nezaměnitelný grafický styl, jehož základem je logo. Nejčastějším způsobem pro výběr loga je vyhlášení soutěže,“ sdělil statutární náměstek hejtmana Karel Dolejší. Možnost účasti v soutěži je omezena jen na žáky a studenty výtvarně zaměřených škol.
„Důvodem tohoto omezení je zejména to, že Evropský olympijský festival mládeže je určený pro mladé, a proto i logo by měl navrhovat výtvarník této skupině věkově blízký,“ vysvětlil Karel Dolejší. Cílem soutěže je snaha zapojit mladé talentované umělce, výtvarníky, kteří tak mohou ukázat svou tvůrčí schopnost.
            „Zapojení generace budoucích výtvarníků a umělců umožní i nový neotřelý pohled,“ doplnil ještě Karel Dolejší. Zcela jistě se do soutěže zapojí Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou.
            „Naši studenti už rozpracovávají návrhy s vedoucími výtvarníky jednotlivých oborů,“ informovala zástupkyně ředitele školy Dagmar Pecková.
            Nápady, které mají symbolizovat radost, hravost a dynamiku sportovních zimních disciplín, mohou mladí výtvarníci posílat poštou nebo odevzdávat osobně do sídla Libereckého kraje. Po uzávěrce se sejde hodnotící komise a vybere ty nejlepší návrhy. Autoři tří nejzdařilejších návrhů budou finančně odměněni.
            Vítězné logo bude zářit na všech akcích spojených s festivalem, nejen na jednotlivých sportovištích, ale i na kulturních místech, kam mohou závodníci zavítat.
Liberec uspořádá zimní olympiádu mladých
10.1.2007    Mladá fronta DNES    str. 03    Kraj Liberecký
ADAM PLUHAŘ
Liberec - Liberec se stane pořadatelem osmého zimního Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roce 2011. Kolem 1300 účastníků z více než čtyřiceti zemí bude v Liberci soutěžit v osmi kategoriích. Spolupořadatelem akce bude Liberecký kraj.
            O dějišti vrcholné soutěže čtrnácti až osmnáctiletých sportovců rozhodl Evropský olympijský výbor při svém zasedání v Bruselu. „Jsem velice rád, že Liberec pořadatelství získal a že pouhé dva roky po FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 budeme moci přivítat v našem městě mladé olympijské talenty starého kontinentu,“ řekl po zvolení primátor Jiří Kittner. Kromě něj představil Liberec v Belgii také prezident kandidátského výboru EYOWF Liberec 2011 Roman Kumpošt a generální sekretářka kandidátského výboru Kateřina Nyčová.
            Diváci se v Liberci mohou těšit na zápasy v ledním hokeji, soutěže v krasobruslení, kombinovaném závodě, skoku na lyžích, běhu na lyžích, alpském lyžování a snowboardingu. Dějištěm osmé disciplíny - biatlonu, bude sportovní areál Břízky v Jablonci nad Nisou.
 
Akci chtěl původně kraj
 
Evropský olympijský festival chtěl původně pořádat Liberecký kraj. „Při podrobném studiu podmínek jsme zjistili, že kandidaturu mohou podávat pouze obce, nikoliv regiony nebo kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Doležal. Kandidaturu proto podalo prostřednictvím Českého olympijského výboru město Liberec a Liberecký kraj projevil zájem stát se partnerem akce.
            „S městem budeme o podmínkách spolupořadatelství festivalu jednat v příštím roce,“ doplnil náměstek Doležal. „Nakolik se zapojí Liberecký kraj zatím není specifikováno. Předpokládám, že v průběhu roku 2007 bude podepsána smlouva mezi Libereckým kraje, Českým olympijským výborem, ministerstvem školství, mládeže, tělovýchovy a sportu a Statutárním městem Liberec, která zapojení jednotlivých stran jasně definuje,“ upozornil Tomáš Pokorný, vedoucí oddělení mládeže, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.
            Liberec byl nakonec zejména díky úspěšné diplomacii Českého olympijského výboru jediným kandidátem, který se o pořadatelství ucházel. O letní festival ve stejném roce mělo přitom zájem pět kandidátů. Soutěží EYOF se v minulých letech za Českou republiku zúčastnili například olympionici Kateřina Hanušová, Zuzana Kocumová, Martin Koukal, Milan Šperl, Jan Mazoch, Petra Zakouřilová, Boris Zakouřil, Helena Balatková nebo Tomáš Holubec. Zimní i letní Evropské olympijské festivaly mládeže se střídají po dvou letech a pro závodníky v dorosteneckém věku mají stejnou váhu jako olympijské hry pro seniory,
            Pořadatelem letního Evropského olympijského festivalu mládeže byl v Bruselu zvolen turecký Trabzon.
Veřejnost vybere logo zimní olympiády mládeže
21.2.2008    Právo    str. 13    Severní Čechy - Ústecký kraj, Liberecký kraj
Barbora Silná
Ačkoli do zimní olympiády mládeže v roce 2011 zbývá ještě spousta času, pustili se už nyní studenti uměleckých škol do návrhů loga, které by symbolizovalo 10. evropský zimní olympijský festival mládeže. Jak Právu řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal (ODS), vítězné logo ze čtyř nejlepších návrhů nakonec vybere veřejnost. „Soutěž jsme vyhlásili koncem listopadu loňského roku a žáci a studenti uměleckých škol se této soutěže chytili a doručili nám 120 grafických návrhů,“ upřesnil Doležal.
            Z těch vybrala hodnotící komise čtyři nejzdařilejší, které budou představeny veřejnosti. Jedná se o výtvarná díla Jany Jiráskové a Romany Ždímalové ze Střední umělecké školy v Liberci a Alžběty Slámové a Veroniky Vysloužilové ze Střední uměleckoprůmyslové školy a vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou.
            Tyto čtyři autorky postoupily do semifinále a byly osloveny výzvou k dopracování svých návrhů do různých variant – barevné a černobílé, s textem i bez textu, malé i velké. Své upravené návrhy musí autorky odevzdat do poloviny února. Nyní jsou už jejich loga vyvěšena na internetu a od čtvrtka až do 23. března o nich může veřejnost hlasovat.
            Samy autorky představily ve středu na tiskové konferenci své návrhy. Vyjma jednoho návrhu vyšly z barev olympijských kruhů. „Logo, které jsem nakonec poslala, mě napadlo jako první, motivovala mě radost z pohybu, jde o postavy soutěžících sportovců, které se sbíhají do jednoho bodu,“ poznamenala Romana Ždímalová. Její kolegyně Jana Jirásková také chtěla vyjádřit rychlost, ale také dynamiku. Veronika Vysloužilová se snažila vyjádřit to, že jde o olympijské hry dětí. „Proto jsem znázornila dětské prsty, které znamenají kontinenty a naznačují, že by měly kontinenty držet pospolu, ale i to, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ vysvětlila. Jediná Alžběta Slámová nevyšla ze všech olympijských barev, ale navrhla modro-černé logo. „Znamená zimní stopy na sněhu, vločky, a pokud jde o barvy, tak by každý ze sportů mohl mít svoje vlastní barvy,“ shrnula.
            Dvě loga, která získají největší počet hlasů od veřejnosti, nakonec posoudí krajští radní, kteří nakonec vyberou to vítězné. To následně ještě musí posoudit olympijský výbor. „Jde o významnou sportovní akci, na kterou přijede asi 1300 sportovců. Svým rozsahem bude větší než mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009,“ dodal k tomu náměstek hejtmana a lídr do krajských voleb Radim Zika (ODS).
            Radní počítají s tím, že jednotlivá sportoviště budou po celém kraji. Náklady na celou akci budou okolo 15 miliónů korun.
Logo 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže 2011 putuje k odsouhlasení
5.5.2008    Liberecký deník    str. 03    Liberecko
(vra)
Liberec/ Náměstek hejtmana Petr Doležal předal v minulém týdnu ceny vítězkám soutěže o návrh loga 10. Evropského zimního olympijského festivalu mládeže, který se uskuteční v roce 2011 na území Libereckého kraje. „Tato soutěž, která je kopií klasické olympiády, se koná jednou za dva roky, a to v zimě a v létě. Zimní verze se účastní více než 1 300 mladých sportovců ve věku 14-18 let z více než 40 zemí Evropy,“ uvedl náměstek hejtmana s tím, že každá taková soutěž má své logo a také maskota.
            „Liberecký kraj se proto rozhodl, že vyhlásí výtvarnou veřejnou soutěž pro žáky a studenty středních a vyšších uměleckých škol v našem kraji,“ doplnil. Od 26. listopadu tak začaly vznikat grafické návrhy, kterých do uzávěrky (7. ledna) přišlo na Krajský úřad Libereckého kraje více než 120. Všechny následně zhlédla hodnotící komise, která vybrala čtyři nejlepší a určila kritéria, podle kterých musely autorky své náměty dopracovat.
            Od čtvrtka 21. února do neděle 23. března pak mohli návštěvníci stránek www.eyowf.kraj-lbc.cz hlasovat o tom, které logo se jim zdá nejzdařilejší. Veřejnost svým hlasováním určila pořadí na 3. a 4. místě, kde se umístily Jana Jirásková ze Střední umělecké školy Liberec a Alžběta Slámová ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jablonec nad Nisou. Zbylé dva návrhy, které měly nejvíce hlasů, opět porovnávala hodnotící komise, která radním a zastupitelům Libereckého kraje doporučila vítězné logo. Stalo se jím dílo Veroniky Vysloužilové ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jablonec nad Nisou, která tak ve finále porazila Romanu Ždímalovou ze Střední umělecké školy Liberec.
            „Logo vybrané pořadateli, tedy Libereckým krajem, musí být ještě odsouhlaseno Evropským olympijským výborem,“ připomněl Petr Doležal, který zároveň prozradil, že obdobnou soutěž vypíše Liberecký kraj na návrh maskota festivalu.
            Evropský olympijský festival mládeže se koná každé dva roky a kopíruje klasické olympijské hry. Na základě rozhodnutí Evropského olympijského výboru se pořadatelem 10. evropského zimního olympijského festivalu stal Liberecký kraj. Termín konání je od 12. do 19. února 2011.
Pod Ještědem chtějí dětskou olympiádu
15.5.2008    Právo    str. 13    Severní Čechy
Barbora Silná
Bude se konat v zimě 2010 * Protikandidáti budou známi koncem tohoto týdne po uzávěrce přihlášek
 
Liberecký kraj podal svou kandidaturu na pořadatelství Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže 2010.
            Svou přihlášku poslal Českému olympijskému výboru (ČOV). Pokud by Liberecký kraj kandidaturu získal, půjdou přípravy olympiády ruku v ruce s přípravami 10. evropského zimního olympijského festivalui mládeže, jenž se v regionu uskuteční v roce 2011.
            Právu to řekl náměstek hejtmana pro školství, mládež a sport Petr Doležal (ODS) s tím, že zatím není jasné, kdo bude protikandidátem Libereckého kraje. Uzávěrka přihlášek je totiž až koncem tohoto týdne.
            Kandidatura kraje je podle něho zpracována tak, aby se co nejvíce aktivit uskutečnilo právě pod Ještědem, kde je rozsáhlé sportovní zázemí pro zimní sporty vzhledem k pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování příští rok v Liberci.
Pokud by Liberecký kraj se svou kandidaturou uspěl, viděli by návštěvníci sportovní klání v běhu na lyžích, skocích na lyžích, v severské kombinaci, alpském a snowboardovém lyžování, ledním hokeji, biatlonu, ale i v krasobruslení a rychlobruslení. Kromě sportovišť vybudovaných pro lyžařský šampionát má navíc Liberec i novou multifunkční halu, kde by se mohly konat zimní sporty.
Tradice dětských zimních i letních olympiád je v Česku poměrně nová a olympijský výbor ji zavedl až v roce 2000. Všechny dosud uskutečněné akce se ale nesly v duchu skutečných olympijských her.
            „Děti se účastní jak zahajovacího ceremoniálu, kde dochází k zapálení olympijského ohně, vztyčení státní vlajky a vlajky ČOV, tak i závěrečného ceremoniálu. Každý den se pak scházejí na slavnostním ceremoniálu vyhlašování vítězů. Po celou dobu akce je v místě konání pořádáno velké množství doprovodných kulturně-společenských aktivit,“ uvedl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.
            A právě otázku doprovodných programů má kraj už také vyřešenu. „V případě Libereckého kraje se jedná o korespondenční výtvarnou soutěž a soutěž ve standardním tanci,“ prozradil Doležal.
 
 
Hry IV. Zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2010 v Liberci
26.8.5.2008    Liberecký kraj    zpráva po zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje
 
 
Rada Libereckého kraje svým usnesením číslo 1169/07/RK ze dne 20. 11. 2007 schválila podání oficiální přihlášky Libereckého kraje na pořadatelství Her. IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky, které se uskuteční v roce 2010. Na základě tohoto usnesení začal resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu zpracovávat předběžné podklady pro finalizaci kandidatury a jednat s dalšími subjekty (města, obce, sportovní organizace apod.) o spolupráci při případné úspěšné kandidatuře.
 
Dopisem ze dne 11. 3. 2008 byl Liberecký kraj, podobně jako ostatní kraje, osloven předsedou Českého olympijského výboru MUDr. Milanem Jiráskem v souvislosti s vyhlášením výběrového řízení na pořadatele Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2010.
 
Na základě tohoto dopisu byla zpracována předepsaná „Přihláška k pořadatelství Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže 2010“, která byla dne 6. května projednána Radou Libereckého kraje a jejím usnesením číslo 528/08/RK schválena. Dne 16. 5. 2008 byla kompletní přihláška k pořadatelství vč. příloh odevzdána Českému olympijskému výboru k posouzení. Určení pořadatele Her olympiád dětí a mládeže je plně v kompetenci Výkonného výboru Českého olympijského výboru, který na svém zasedání dne 18. června 2008 rozhodl, že se pořadatelem Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2010 stal Liberecký kraj. 
 
Z výše uvedeného vyplývá, že ve dnech 31. ledna 2010 – 5. února 2010 bude Liberecký kraj hostit nejlepší sportovce žákovských kategorií v zimních sportech z celé České republiky, kteří změří své síly v  běhu na lyžích, skoku na lyžích, severské kombinaci, alpském lyžování, snowboardu, biatlonu, krasobruslení, rychlobruslení a ledním hokeji. Zároveň byly jako doplňkové kulturní soutěže zařazeny korespondenční výtvarná soutěž a soutěž ve standardním tanci. Doplňkové kulturní soutěže jsou zařazovány do programu povinně v souladu s Manuálem olympiád dětí a mládeže.
 
10/21/2011


NOC
COOL News
Photogallery
Links
Weather service
Contact

Survey

Did you enjoy the EYOWF 2011 in the Liberec Region?
53%
47%