Aktuality

Bílé stopě vládne nadále Sever
15. 2. 2011 úterý 16:58
Blog Image

Druhý dnem pokračovaly soutěže v bílé stopě ve veseckém areálu, pouze s tím rozdílem, že po úvodním nejdelším závodě běžeckého týdne přišla na řadu trať nejkratší. Soupeřilo se o krále a královny sprintu na úseku dlouhém 1,15 kilometrů.

Za asistence kamer ČT 4 a Eurosportu 2 odstartovala dopoledne kvalifikace. Nejprve se snažilo 79 závodnic vměstnat do třicetičlenného síta postupujících a posléze se vydalo do boje o čtvrtfinále i o šest jmen více čítající startovní pole chlapců.

Se čtyřnásobným českým zastoupením odstartovala hodinu po poledni divácky atraktivní část, ve které bohužel scházel David Nyč, jenž byl před domácími diváky v nelehké pozici jako syn výkonné ředitelky organizačního výboru Kateřiny Nyčové. Těžkou hlavu si z toho brzy osmnáctiletý běžkař nedělá. „Co se týče mámy, tak mě nic nesvazuje,“ sdělil s úsměvem na tváři nakonec ve sprintu čtyřiatřicátý závodník Dukly Liberec. Ten označil svůj dnešní výkon za "takový zpomalený"...

V celkově deseti čtvrtfinálových jizdách se představilo třicet nejlepších v obou kategoriích. U dívek startovala po kvalifikaci první Sofia Henrikssonová, pondělní vítězka závodu na 7,5 kilometrů klasicky. Ve větrném počasí byl z chlapců nejrychlejším kvalifikantem z Ruska Arťom Malcev.

Ačkoliv se semifinále obešlo bez české účasti, byli diváci svědky strhujících bojů o medaile. Ty nabídly u dívek jednoznačný triumf Švédska, jež obsadilo první dvě pozice. Zlato vybojovala v cíli překvapená Stina Nilssonová. „V pondělí jsem se neprezentovala v dobré formě, přesto jsem doufala, že se tentokrát dostanu na pódium. A podařilo se to!“

Razantní "Yes!" zvolal v cílové rovince vítěz Christoffer Lindvall. Osmnáctiletý Fin, startující až s číslem 74, závěrečným spurtem velmi těsně porazil největšího favorita Malceva.