12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Aktuality

Bílá stopa pod nadvládou sborné
13. 2. 2011 neděle 11:38

Pod pokličku nejstarší klasické lyžařské disciplíny, jejíž kořeny sahají na sever Evropy do Norska, nahlížíme za asistence čtyřiačtyřicetiletého Martina Petráska, člena bronzové štafety České republiky z mistrovství světa v roce 1989. Ten je v současné době také populárním televizním komentátorem.

Vládcem bílé stopy je a po dlouhá léta i bude v soutěžích EYOWF Rusko. To s pětašedesáti cennými kovy naprosto dominuje pořadí národů a podle bývalého reprezentanta Martina Petráska se nic na tomto faktu měnit nebude: „Ruští mládežníci budou i v Liberci na vrcholu. Je tam široká základna talentů a v samotném závodě se projevuje i silná vůle a chtění. Mladí závodníci jsou už skutečně ´nabušení´a fyzicky připravení,“ a jedním dechem dodává, že často však kariéra těchto běžců v seniorské kategorii není až tak jednoznačná. "Mnoho jich nevydrží a z různých důvodů výkonnostně odpadne."

Po severských mocnostech Norska a Finska se na čtvrté pozici v celkové bilanci nachází Česká republika. Pořadatelská země sice pomalu vyklízí medailová umístění, nicméně cenný kov nepřivezla jen z jednoho z devíti festivalů - ze španělské Jaky 2007. Domácí lyžaři mohou pouze vzpomínat na kompletní sbírku medailí, jíž přivezl Martin Koukal z Andorry (1995) či na dvojnásobné nejvyšší stupně vítězů v podání Ondřeje Horyny o deset let později.

Tajným želízkem v ohni je pro Martina Petráska na tratích ve Vesci česká reprezentanta Petra Nováková. „Jezdila na juniorském mistrovství světa velmi dobře, ačkoli je ročník, který se na této významné akci může objevit i v příštích dvou ročnících,“ udává na adresu sedmnáctileté závodnice LK Slovan Karlovy Vary.

„Ambice českých závodníků nejsou tentokrát vysoké. Upřímně řečeno - když jim spadne nějaká medaile, bude to nepochybně velké překvapení,“ realisticky hodnotí Martin Petrásek české vyhlídky a tipuje jejich umístění na hraně první desítky.

Ti slavní

„Jednou se ukáží na EYOWF, a tím to hasne,“ pod toto tvrzení Martina Petráska se lze podepsat. Skutečně pouhý zlomek z mládežnické složky přenese úspěchy do kategorie dospělých, přesto jsou úspěchy na Evropské zimní olympiádě mládeže jistým závazkem do budoucnosti. Ten dokázaly naplnit někdejší konkurentky Kateřiny Neumannové Kristiina Šmigunová, Julija Čepalovová a Marit Björgenová. Přechod na mužskou scénu zvládla dnes již legenda bílé stopy - Slovák Ivan Bajčičák, bronzový z roku 1993, nebo Švéd Johan Olsson, majitel tří cenných kovů z Olympijských her ve Vancouveru.

Kuriozity

Až na čtvrtém festivalu v roce 1999 se podařilo zemi, z níž pochází legenda Bjørn Dæhlie, doplnit kompletní sadu cenných kovů. Postupem času však Norsko prokazovalo svou dominanci v oblasti klasického lyžování a jeho nadvládu posledních let korunoval Skar Sindre Bjornestad, majitel tří zlatých z EYOWFu 2009 v polském Szczyrku. Více cenných kovů (4) získalo pouze ruské duo Čugajevová-Sannikov.

Raritou bezpochyby je bronzová placka ze smíšené štafety z roku 1995 pro dnes předního švédského biatlonistu Björna Ferryho a zahanbit se nenechala ani také dnes biatlonistka, Rumunka Eva Tofalviová, jejíž třetí místo před šestnácti lety je jediným úspěch její země v klasickém lyžování.

 

Medailové pořadí zemí v historii EYOWF v klasickém lyžování

Země Zlato Stříbro Bronz Celkem medailí
Rusko 23 19 14 56
Norsko 8 9 6 23
Finsko 5 5 6 16
Česko 5 4 5 14
Švédsko 5 2 2 9
Německo 3 4 2 9
Itálie 1 4 5 10
Estonsko 0 2 1 3
Litva 0 1 0 1
Slovensko 0 0 2 2
Slovinsko 0 0 2 2
Švýcarsko 0 0 2 2
Bělorusko 0 0 2 2
Rumunsko 0 0 1 1

Reakce
9 + 8 =
21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%