Aktuality

SOUHRNNÉ ZPRAVODAJSTVÍ - PONDĚLÍ 14. ÚNORA 2011
14. 2. 2011 pondělí 22:35
Blog Image

V pondělí 14. února se na evropské olympiádě mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji rozdaly první medaile. Své vítěze již má obří slalom dívek i běhy dívek na 7,5 km a chlapců na 10 km. Běžecké disciplíny ve Vesci poctil svou návštěvou i Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru. Během dnešního dne začaly i soutěže v krasobruslení a turnaj ledního hokeje.

7,5 km dívky: Všechny běžecké medaile na Sever
Prvním běžeckým závodem na programu EYOWF 2011 v areálu ve Vesci byla soutěž dívek v běhu na 7,5 km klasicky. Mnohé z nich nepochybně motivovala i účast významného hosta a zakladatele evropských mládežnických festivalů Jacquese Rogga, prezidenta Mezinárodního olympijského výboru.

Mezi favoritky tohoto závodu patřily zejména zástupkyně běžecké velmoci z Ruska, nicméně již po pár kilometrech bylo jasné, že na nejvyšší stupně nedosáhnou. Celému závodu naprosto dominovaly severské země, kterým nakonec patří všechny medaile. Zlato vybojovala Sofia Henrikssonová ze Švédska, za ní se seřadila dvojice norských závodnic.

Česká běžecká naděje Petra Nováková doběhla do cíle jako šestá. „Toto umístění je samozřejmě pěkné, ale přiznám se, že jsem pomýšlela na lepší umístění,“ řekla po závodě běžkyně Slovanu Karlovy Vary. Další dvě české závodnice skončily na rozmezí třetí a čtvrté desítky.

Kompletní výsledky zde.

10 km chlapci: Zlatý finský triumf
I v chlapecké kategorii v běhu na 10 km klasicky dominovali severští závodníci. S těžkými podmínkami na trati si nejlépe poradil Antti Ojansivu z Finska. „Nečekal jsem to, protože mou silnější disciplínou je spíše volná technika. Trať i podmínky na ní byly velice těžké, proto mě vítězství těší dvojnásob,“ řekl po závodě šťastný vítěz.

Ve startovním poli čítajícím 85 závodníků se nacházel i trojlístek Čechů. Nejlepším z nich byl Petr Knop, který doběhl na šestnáctém místě.

Obří slalom: Soupeřem mlha a sníh
Na Ještědu schovaném v mlze se odjel obří slalom dívek. Během závodů sjezdařky nebojovaly pouze s náročnou tratí, ale také se stále intenzivnějším sněžením. S těmito nelehkými podmínkami si nejlépe poradila Slovinka Eli Plutová. „Být vítězkou evropské olympiády mládeže je samozřejmě skvělé. Je to však jen další postupný krok k tomu, abych se jednou stala dobrou lyžařkou i v dospělém věku. Trať byla postavena parádně, byla pravidelná, avšak bylo zde spoustu míst, kde se měnil rytmus a musela jsem si dávat pozor až do cíle. Šla jsem do závodu s tím, že jej chci vyhrát, věřila jsem tomu a povedlo se to,“ užívala si své vítězství mladá Slovinka.

Nejlepší českou závodnicí se stala Kateřina Kotrlová, která díky vyrovnaným výkonům v obou kolech skončila na 19. místě. „Druhé kolo jsem si už trošku hlídala, ale přesto jsem velice spokojená. Chtěla jsem být do třicítky, to se mi povedlo,“ zářila štěstím česká sjezdařka.

Smůla provázela Dominiku Drozdíkovou, vítězku olympiády dětí a mládeže České republiky 2010, která první kolo nedokončila. „Stalo se to asi v šesté brance. Udělala jsem drobnou chybu, přenesla jsem váhu na vnitřní lyži a ta mi ujela. Je to škoda,“  řekla po závodě zklamaná Dominika.

Kompletní výsledky zde

Krátkým programem zahájily své soutěže krasobruslaři a odstartoval také hokejový turnaj zápasem Rusko - Lotyšsko 7:2. Druhý pondělní zápas mezi Finskem a Slovenskem skončil výsledkem 5:3 pro severský stát.

DETAILNÍ INFORMACE O JEDNOTLIVÝCH PONDĚLNÍCH DISCIPLÍNÁCH NALEZNETE V AKTUALITÁCH NÍŽE.

Fotografie ze všech závodů jsou k dispozici ve Fotogalerii zde.